Jak zdobyć pieniądze na montaż systemu fotowoltaicznego we własnym domu? To wcale nie takie trudne! Prześwietlamy istniejące obecnie programy wsparcia i sprawdzamy, kto może skorzystać z dotacji!
Dofinansowania do fotowoltaiki ? łatwiejsze, niż mogłoby się wydawać
Bycie eko jest nie tylko w modzie, ale coraz bardziej się opłaca. Widać to także na rynku odnawialnych źródeł energii czy w takich kwestiach jak retencja wody. Jeśli zdecydujemy się na montaż paneli fotowoltaicznych na dachu, możemy liczyć na zwrot sporej części poniesionych kosztów. To, ile konkretnie dostaniemy, zależy m.in. od aktualnie trwającego programu wsparcia. Poza ogólnopolskimi, dobrze nagłośnionymi akcjami, warto prześledzić także lokalny rynek, gdyż może się okazać, że korzystniejsze warunki znajdziemy np. programach organizowanych przez lokalne samorządy.
Mój prąd ? kto może skorzystać?
Z rządowego dofinansowania do fotowoltaiki można skorzystać po spełnieniu kilku podstawowych wymogów. Przede wszystkim, trzeba być indywidualnym odbiorcą i producentem energii ? czyli prosumentem. Do tego grona zalicza się każda osoba posiadająca instalację fotowoltaiczną. Ważne, aby nie było to przedsięwzięcie realizowane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Dofinansowaniem objęte są prywatne, mikroinstalacje, o mocy odpowiadającej potrzebom przeciętnej, kilkuosobowej rodziny. Składając wniosek, mamy szansę na zrefundowanie nawet połowy poniesionych kosztów ? do kwoty 5 tysięcy złotych. Mogą to być pieniądze wydane na zakup i montaż paneli na dachu, ale nie tylko. Zwrot dostaniemy także, jeśli zamontowaliśmy inne, proekologiczne urządzenia ? np. magazyn energii. Warto wczytać się szczegółowo w regulamin takiego dofinansowania do fotowoltaiki aby uniknąć rozczarowania. Pamiętajmy także, że pieniądze dostaniemy dopiero po zamontowaniu i uruchomieniu własnej instalacji. Stąd, trzeba dysponować środkami na realizację takiej inwestycji z własnej kieszeni.
Panele fotowoltaiczne a termomodernizacja budynku
Drugim, ogólnopolskim programem z którego mamy sporą szansę na pozyskanie wsparcia jest program Czyste Powietrze. Oprócz pieniędzy na wymianę pieca przewidziano także środki na wsparcie osób z mikroinstalacjami PV. Maksymalna kwota wsparcia jest podobna jak w przypadku programu Mój Prąd i sięga kwoty 5 tysięcy złotych. Warto pamiętać, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby aplikować także o środki np. na termomodernizację ? w ten sposób możemy odczuć kolejną korzyść.
Innym sposobem na zastrzyk gotówki może być skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej. To nieco mniej wygodne rozwiązanie ? nie składamy wniosku, a procedurę przeprowadzamy w ramach rozliczania corocznego zeznania podatkowego. Ale do zyskania jest sporo ? maksymalna kwota zwrotu na jednego podatnika może sięgnąć kwoty 53 tysięcy złotych. Jeśli montaż instalacji mamy dopiero w planach ? warto trzymać rękę na pulsie i śledzić zmiany w przepisach. Dofinansowania do fotowoltaiki to gorący temat, a wytyczne mogą zmieniać się nawet kilka razy w ciągu roku.