Los nie obszedł się z nimi łaskawie. Zostali obdarowani wieloma dysfunkcjami, czasem tak wieloma, że wystarczyłoby dla kilku osób. Na codzień społeczeństwo, w którym żyją, również ich nie rozpieszcza. Dorosłe dzieci niepełnosprawne ? bo o nich mowa, znalazły w ubiegłym roku wreszcie swoją ?Bezpieczną Przystań? (Wołomin ul. Warszawska 9 lokal 1). Czy na długo?
Fundacja ?Bezpieczna przystań? działa od niedawna. Organizacja, którą powołano rok temu, aby mogła nieść pomoc niepełnosprawnym dzieciom w różnym wieku jest organizacją młodą, działającą dla dobra środowiska potrzebującego wsparcia ze strony silniejszych społecznie jednostek. Od początku swojej działalności taką pomoc niesie i miejmy nadzieję, że tak pozostanie…
W ubiegłym tygodniu w siedzibie organizacji odbył się… piknik na zakończenie roku szkolnego. – Choć nie wszyscy nasi podopieczni chodzą jeszcze do szkoły to jednak chcieliśmy, aby wiedzieli, odczuli i pamiętali, że zaczynają się wakacje, że okres roku szkolnego dobiegł końca. Spotkaliśmy się wszyscy ? podopieczni i ich opiekunowie i wspólnie biesiadowaliśmy i odpoczywaliśmy ? opowiada Bożena Mielczarek, prezes Fundacji Bezpieczna Przystań.
Siedziba organizacji to dla jej członków i podopiecznych przestrzeń wypełniająca wiele funkcji. – Dla wielu z nas to zarówno ośrodek kultury w którym możemy się poczuć jak prawdziwi artyści ? bo umiemy stworzyć rzeczy piękne. Bezpieczna Przystań to dla nas również kawiarnia i herbaciarnia, w której spotykamy znajome i przyjazne osoby. To dla nas miejsce, w którym prowadzimy dyskusje i rozmowy na różne tematy ? ważne i poważne ale też o sprawach błahych i codziennych ? opowiada nasza rozmówczyni.
Podopieczni Bezpiecznej przystani w swojej siedzibie dyskutują, bawią się ale też edukują i mają prowadzone zajęcia rehabilitacyjne.
Ale Bezpieczna Przystań to również niesłychanie ważne miejsce dla rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych, którzy właśnie tu mają możliwość skorzystania z terapii psychologicznej poprzez grupy wsparcia i konsultacje indywidualne. Tu mogą przyjść ze swoimi pociechami i sami również poczuć się członkami społeczeństwa. Tu czują się u siebie i nie są wykluczeni ? wiedzą, że wokół są osoby bliskie, które rozumieją z jakimi problemami codziennie każdy z nich musi się borykać. Wiedzą, że wreszcie nie są osamotnieni.
Przypomnijmy ? osoby do których adresowane są działania Fundacji Bezpieczna Przystań to osoby po wieku edukacyjnym (powyżej 25 lat), które mają niepełnosprawność sprzężoną (wieloraką). Często są to osoby, które borykają się z niepełnosprawnością od urodzenia, ale nie tylko. – Wśród nas są również osoby, które na skutek wypadku komunikacyjnego zostały osobami niepełnosprawnymi i u nas znalazły swoje miejsce. Dzięki fundacji mają gdzie wyjść z domu, rozwijać swoje zainteresowania, czuć się potrzebne innym. A przede wszystkim ? mogą otworzyć się na drugiego człowieka ? wyjaśnia prezes Bożena Mielczarek.
Pomimo wakacji fundacja funkcjonuje. Zaprasza we wtorki, środy i czwartki w godz. od 10.00 do 16.00. Prowadzone są zajęcia rozwijające, integracyjne, warsztaty i muzykoterapia. ? Pracujemy i wspólnie spędzamy czas. Bliższe informacje można uzyskać na miejscu ? mówi Mielczarek.
Teresa Urbanowska