Z Krzysztofem Chacińskim, nowym burmistrzem Radzymina o pierwszych działaniach i planach na aktywizację mieszkańców Miasta i Gminy Radzymin rozmawia Teresa Urbanowska.
? Za każdym razem ilekroć jestem w budynku radzymińskiego urzędu zastanawiam się kiedy niesprawny ruchowo mieszkaniec ? klient urzędu, będzie miał sposobność na odbycie spotkania z burmistrzem? Czy, a jeśli tak to kiedy, planuje Pan zmienić dostępność radzymińskiego magistratu dla osób starszych czy niepełnosprawnych?
? Myślę, że uda nam się tą sytuację zmienić w przyszłym roku. Chcę, aby na parterze budynku znalazło się Biuro Obsługi Klienta (lub Interesanta), w którym można będzie spokojnie załatwić większość spraw, z którymi mieszkańcy przychodzą do urzędu gminy. Będę chciał na tej najniższej kondygnacji zlokalizować również salkę, w której mieszkaniec mający problemy ruchowe, będzie mógł spotkać się i w komfortowych warunkach porozmawiać o swoich problemach z burmistrzem bądź innym samorządowcem czy urzędnikiem reprezentującym odpowiedni do danej sprawy wydział.
? Jest Pan ?człowiekiem NGO?. Sprawy organizacji pozarządowych czy partycypacji społecznej są więc Panu bliskie. Radzymin jest gminą, której mieszkańcy nie są zrzeszeni w zbyt wielu organizacjach. Czy będzie Pan chciał zmienić ten stan rzeczy? Czy są po temu odpowiednie narzędzia?
? Na pewno będę chciał mocniej zaangażować mieszkańców do współdecydowania o Gminie Radzymin. W tym roku Radzyminiacy po raz pierwszy o przeznaczeniu części środków z budżetu zdecydują samodzielnie w ramach tzw. Budżetu Obywatelskiego. Będę chciał rozwijać również sołectwa nie tylko w gminie ale również w samym Radzyminie.
? A dlaczego sołectwa a nie osiedla?
? Bo stworzenie sołectw jest dla mieszkańców korzystniejsze. Wyposażone są one w fundusz sołecki, który jest częściowo refundowany.
? Chce Pan wdrożyć Budżet Obywatelski i dać możliwość mieszkańcom miasta na korzystanie z budżetu sołeckiego. A jeden budżet by nie wystarczył?
? To są komplementarne rozwiązania. Budżet Sołecki jest ograniczony kwotowo ? to budżet do realizacji niewielkich zadań a Budżet Obywatelski to całkiem inna forma partycypacji społecznej, pozwalająca realizować większe przedsięwzięcia również o skali większej niż jedno sołectwo.
? W Radzyminie, kilka tygodni przed wyborami, powołana została Młodzieżowa Rada Miasta, czy rozmawiał już Pan z jej członkami? Jeśli tak, to jakie wnioski płyną z tego spotkania?
? Takie spotkanie z młodymi radnymi mam już za sobą. Wychodząc naprzeciw potrzebom młodego pokolenia przeznaczyłem w budżecie kwotę 50 000 zł na budowę placu do street workoutu ? to realizacja jednego z najważniejszych postulatów MRG. Trzeba jednak pamiętać, że są to jeszcze bardzo młodzi ludzie (15-20 lat), którzy często potrzebują motywacji i wsparcia. We mnie zawsze je znajdą.
? Gdzie może być zlokalizowany teren, o którym Pan wspomniał?
? Rozpatrujemy dwie lokalizacje ? pierwsza to teren radzymińskiego Mazura a druga ? Park Eleonory Czartoryskiej. Budżet nie jest jeszcze uchwalony. Po zatwierdzeniu budżetu odbędą się konsultacje, które wskażą ostateczną lokalizację.
? Jedna z Pana pierwszych decyzji to ogłoszenie konkursu na wybór zastępcy. Dziś jest już około 150 chętnych, którzy złożyli aplikacje. Czy spodziewał się Pan aż tak dużego odzewu?
? Spodziewałem się, że odzew będzie liczny, bo takie stanowiska po prostu nie są obsadzane w drodze konkursu. W tym gronie jest wielu wartościowych kandydatów.
————————
Krzysztof Chaciński objął funkcję burmistrza Radzymina po wygranej w II turze wyborów w grudniu 2014 roku, w której zmierzył się z pełniącym tę funkcję przez 12 lat (trzy kadencje) Zbigniewem Piotrowskim. Wcześniej dał się poznać mieszkańcom jako prezes Radzymińskiego Forum, które organizowało spotkania z burmistrzem Piotrowskim w ramach akcji „Masz Głos, Masz Wybór”. Deklaruje, że zdobyte w tych działaniach doświadczenia wykorzysta w pełnieniu nowej funkcji