Dlaczego warto pojechać do Luksemburga? – przewodnik

Wakacje w Europie, to idealny pomysł na spędzenie urlopu w aktywny i pełen wrażeń sposób. Idealny od tego celu będzie Luksemburg, niewielki europejski kraj, który oczarować może zarówno fanów zielonych krajobrazów, jak i zabytkowych budowli, czy sztuki.

Dlaczego warto wybrać się właśnie do Luksemburgu?

Przede wszystkim, kraj ten niezwykle sprzyja turystom. Jego niewielka powierzchnia, pozwala na zwiedzenie dużej ilości miejsc, w stosunkowo krótkim czasie. Ogromnym plusem wakacji w Luksemburgu, jest także możliwość podróżowania po nim za darmo. Dokładnie tak, transport publiczny jest bezpłatny, a ceny paliwa, jeśli zwiedzający zapragnąłby wypożyczyć samochód, również są bardzo niskie. Dodatkowym ułatwieniem dla zwiedzających będzie fakt, że jest to kraj wielojęzyczny, więc problemy z barierą językową tutaj nie będą nikomu doskwierać.

Trochę historii

Luksemburg cieszy się dosyć krótką, lecz niezwykle bogatą historią. Jeszcze w średniowieczu, był zaledwie niewielkim zamkiem, później, powoli się rozwijając, stał się hrabstwem, a finalnie Księstwem Luksemburskim. Czyni to Luksemburg ostatnim księstwem na świecie.

Burzliwe losy państwa toczyły się aż do II wojny światowej. Wielokrotnie podbijane, przechodziło z rąk Francuzów, do rąk Niemców, a nawet Holendrów. Kraj uzyskał jednak niepodległość, a następnie wzbogacił się na produkcji stali, aż w końcu stał się jednym z największych centrów finansowych w Europie, ale także na całym świecie.

Co warto zobaczyć w Luksemburgu?

Urlop w tym urokliwym państwie, można spędzić na zwiedzaniu zamków oraz historycznych budowli. Najsłynniejszą atrakcją, jest tu bez wątpienia zamek Vianden. Bilet do zamku kosztuje 7 euro i za tą cenę otwiera się przed nami wgląd do wielu komnat, sal, a także centrum multimedialnego, w którym poznamy historię zamku. Sama budowla była wielokrotnie przebudowywana.

Pięknym miejscem do odwiedzenia podczas takiej wycieczki będzie miasto Echternach. Jest to malownicze miasteczko, które zachwyci nas widokiem kamieniczek i wszechobecnych kwiatów. Co więcej, jeśli znajdziemy się tam w dniu święta Zielonych Świątków, natrafimy na zjawisko Tańczącej Procesji. Mieszkańcy miasta wychodzą wówczas na ulice, by wspólnie tańczyć, trzymając w rękach białe, haftowane chusteczki.

Jeśli marzy się nam aktywny wypoczynek, podczas którego przemierzymy wiele kilometrów w otoczeniu przepięknych widoków, powinniśmy udać się do Mullerthal. Jest to region, który słynie z trekkingowych tras, ciekawych formacji górskich oraz zielonych lasów.

Kolejnym miasteczkiem, na którego zwiedzanie warto poświęcić trochę czasu, będzie Larochette. Znajdziemy w nim 2 średniowieczne zamki, mnóstwo kwiatów, wiele portugalskich knajpek oraz dużą dozę ciszy i spokoju.

Warte uwagi będzie również odwiedzenie Fond-de-Gras, czyli muzeum, w którym przejechać się można pociągiem z lokomotywą parową. Ciekawym miejscem dla fanów historii będzie także Narodowe Muzeum Wojskowe w Diekirch, poświęcone II wojnie światowej, a także Muzeum Historii Vianden.

Hotele w Luksemburgu

Luksemburg oferuje odwiedzającym go turystom wiele ciekawych miejsc noclegowych. Jeśli marzy nam się widok na piękną, przepływającą przez miasto rzekę, dobrym wyborem będzie tutaj Hotel de I’Ecluse. W samej stolicy warto zatrzymać się w zlokalizowanym przy placu Guillaume Hotel Simoncini. Bardziej budżetową opcją będzie korzystanie z aplikacji takich jak booking.com, jeśli natomiast interesuje nas nocleg, u osoby prywatnej, warto sprawdzić serwis Airbnb.

Co zjeść w Luksemburgu?

Kuchnia w Luksemburgu to głównie zupy, kiełbasy oraz ziemniaki podawane do niemal wszystkiego. Jest to głównie mieszanka kuchni francuskiej oraz niemieckiej, jednak w menu znajdziemy również własne, tradycyjne potrawy. Jedną z nich jest Judd mat Gaardebounen, czyli gotowana karkówka wieprzowa podawana wraz z bobem. Popularna jest tu także F’rell am Rèisleck, czyli pstrąg z sosem z wina. Wspomniane wino spotkać możemy w Luksemburgu na każdym kroku, podawane ono jest praktycznie do każdego posiłku. Państwo słynie również z wysokiej jakości szampanów oraz piw.

Co warto wiedzieć, planując wakacje w Luksemburgu?

Transport z Polski do Luksembugu nie jest trudny. Możemy dostać się tam wieloma samolotami, a loty zwykle przebiegają bez problematycznych przesiadek. W podróży do tego kraju nie będziemy potrzebować paszportu, warto również pamiętać, że w Luksemburgu powstała strefa Schengen.

Będąc na miejscu, warto postawić na wypożyczenie samochodu. Będzie to najwygodniejsza opcja dla osób, które chcą zobaczyć jak najwięcej, w jak najkrótszym czasie. Dobrą opcją będą także pociągi oraz komunikacja miejska, co pozwoli znacznie zmniejszyć koszt wyjazdu.

Pogoda w Luksemburgu raczej nie rozpieszcza, często możemy natrafić na deszcz, a temperatura w lecie nie przekracza 20 stopni Celsjusza. Wskazane będzie więc sprawdzenie prognozy pogody przed wyjazdem.

Ceny w tym niewielkim państwie są dosyć wysokie. Są one proporcjonalne do zarobków jego mieszkańców, jednak turyści z Polski muszą przygotować się na większy wydatek jeśli chodzi o chociażby obiad, za który w zwykłej resturacji zapłacimy około 150zł.

 

Więcej informacji z Mazowsza

Nowi ochotnicy w szeregach 5 Mazowieckiej Brygady OT

Nowi ochotnicy w szeregach 5 Mazowieckiej Brygady OT

W piątek, 15 listopada br. bramę koszar 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej przekroczyło blisko 100 ochotników z północnego Mazowsza. Wśród nich znalazła się [...]
0 komentarzy

Innowatorzy Mazowsza wybrani

Znamy już tegorocznych „Innowatorów Mazowsza”. Wśród nich są dwie firmy oraz pięciu naukowców. Samorząd Mazowsza od lat wspiera przedsiębiorców i naukowców w pracy [...]
0 komentarzy
III Edycja Plebiscytu Ekologicznego – zgłoszenia do 31 stycznia 2025 r.

III Edycja Plebiscytu Ekologicznego – zgłoszenia do 31 stycznia 2025 r.

Departament Polityki Ekologicznej, Geologii i Łowiectwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie i UKSW zapraszają do wzięcia udziału w III Edycji Plebiscytu Ekologicznego [...]
0 komentarzy
IPN zainaugurował ogólnopolską kampanię „Pamięć przetrwa dzięki Tobie"

IPN zainaugurował ogólnopolską kampanię „Pamięć przetrwa dzięki Tobie”

Instytut Pamięci Narodowej zainaugurował ogólnopolską kampanię „Pamięć przetrwa dzięki Tobie”, której celem jest zaangażowanie społeczeństwa w tworzenie i uzupełnianie bazy straty.pl – cyfrowego [...]
0 komentarzy
Planowane wyłączenia prądu

Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Legionowskim i Nowodworskim

W dniach od  21 do 29 listopada planowane są przerwy w dostawie energii elektrycznej na terenie Powiatu Legionowskiego i Nowodworskiego. Obszar Data rozpoczęcia [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.