W Wołominie i okolicy pojawiły się banery zapraszające do współpracy w ramach Centrum Monitorowania Obietnic Wyborczych. Choć od początku kojarzy się ono z osobą Krzysztofa Gawkowskiego to organizatorzy podkreślają, że ma ono mieć charakter apolityczny. Czy to jest możliwe?
? Otworzył Pan ? chyba nieco kameralnie – Centrum Monitorowania Obietnic Wyborczych. Co to za inicjatywa?
? Faktycznie po kilku miesiącach przygotowań w dniu 2 marca otworzyliśmy pierwsze biuro w ramach projektu Centrum Monitorowania Obietnic Wyborczych. Chcę zaznaczyć, że jest to przedsięwzięcie, które ma charakter apolityczny. Jest to inicjatywa obywatelska, a jego głównym celem ma być rozliczenie radnych, wójtów, burmistrzów oraz prezydentów miast ze złożonych obietnic wyborczych. Dziś, kiedy obchodzimy 25 lecie samorządności wreszcie przychodzi pora, żeby przypomnieć naszym reprezentantom iż z danego słowa należy się wywiązać.
Dziwi trochę zapewnianie, że inicjatywa nie ma charakteru politycznego, kiedy na jej czele staje jeden z bardziej rozpoznawalnych obecnie polityków polskiej lewicy…
? Powtórzę to co powiedziałem podczas uroczystości otwarcia biura CMOW. Naszym celem jest zbudowanie poczucia odpowiedzialności za obietnice złożone podczas kampanii wyborczych. Chcemy żeby demokracja działała w obie strony i mieszkańcy nie czuli się jak wyborcze marionetki potrzebne tylko w dniu głosowania.
? Wydaje się, że o podobnym projekcie już Pan wspominał jakiś czas temu. Co się wydarzyło, że właśnie teraz on rusza?
? Faktycznie pomysł powołania Centrum Obietnic Wyborczych zrodził się kilka lat temu. Grupa młodych samorządowców z Mazowsza, jakiś czas temu, prowadziła akcję ankietową, związaną z wykorzystaniem środków unijnych w naszym regionie. Oprócz wielu spraw związanych ze zrównoważonym rozwojem województwa, inwestycjami i lokalnym problemami, ankietowani najczęściej zwracali uwagę na brak zainteresowania władz, realizacją obietnic z prezentowanego wcześniej programu wyborczego. Postanowiliśmy, wspólnie z Kacprem Czerwińskim, dyrektorem biura wyjść na przeciw tym potrzebom i tak narodził się pomysł CMOW.
? W jaki sposób będzie się odbywał ten monitoring, czym Centrum będzie się zajmowało? ? Czy będzie ono mieściło się tylko w Wołominie, czy może podobne biura powstaną w innych miejscach?
? Centrum ma prowadzić stały proces monitoringu obietnic wyborczych we wszystkich powiatach na Mazowszu. W najbliższych miesiącach biura mają powstać również w Płocku, Siedlcach, Ostrołęce i Radomiu. Wszystkie dostępne informacje wraz z możliwością zgłoszenia do udziału w projekcie poszczególnych gmin, znajdują się na stronie internetowej www.cmow.org.pl Organizatorzy podkreślają, duże zainteresowanie przedsięwzięciem i zapowiadają, że w najbliższych tygodniach roześlą ponad 100tys ankiet zachęcających do wzięcia udziału w rozliczaniu wyborczych obietnic.