27 maja 1990 r. po raz pierwszy wybieraliśmy w wolny i nieskrępowany sposób przedstawicieli do samorządu.
To była przełomowa chwila w dziejach polskiego samorządu. W maju 1990 r. pożegnaliśmy rady narodowe, ich miejsce zajęły rady 2400 gmin. W pierwszych wyborach do samorządu głosowało 42,3 proc. uprawnionych obywateli naszego kraju. Symbolicznie od tego dnia, my mieszkańcy, decydujemy, w którą stronę będą zmierzać nasze lokalne sprawy. O tym, jak dziś oceniane są polskie samorządy, mówią sondaże.
?Samorząd w badaniach opinii publicznej uzyskuje bardzo dobre oceny. Systematyczne badania oceny władz i instytucji publicznych prowadzi CBOS. Od 2015 roku stale przekraczamy 70% ocen dobrych. Rekord padł w marcu 2020 roku ? 74%. (?) Zaufanie mieszkańców jest dla samorządowców najważniejsze. Inne badanie CBOS z marca br. pokazuje, że 58% mieszkańców uważa, że ma wpływ na bieg spraw w swoim mieście / gminie, a tylko 39% sądzi, że ma wpływ na bieg spraw w kraju? ? czytamy na stronie Związku Miast Polskich.
Według Jacka Orycha, burmistrza Marek od grudnia 2014 r., ostatnie trzy dekady to czas ogromnych metamorfoz w Markach. Samorządowiec podkreśla rolę potężnych inwestycji, które zmieniły miasto ? przede wszystkim wodno-kanalizacyjnych oraz oświatowych. Zaznacza też wielką rolę, jaką w przemianach odegrali mieszkańcy naszego miasta. Przykładem są wspólne, pokojowe działania na rzecz budowy obwodnicy Marek, zainaugurowane w 2009 r. podczas tzw. cukierkowej akcji.
– Dziękuję wszystkim osobom, które się przyczyniły się do tego, że Marki się zmieniają ? moim poprzednikom, byłym i obecnym radnym, pracownikom urzędu miasta, jednostek i przedsiębiorstw miejskich, a przede wszystkim Wam ? Mieszkańcom. Za Waszą aktywność , która dodaje szczególnej wartości temu miastu. Przed nami kolejne dekady samorządności ? pewnie równie niełatwe, jak te, które obserwowaliśmy. Ale razem damy sobie z nimi radę! ? podsumowuje Jacek Orych.