Przez lata byliśmy przyzwyczajeni, że odpady składuje się na składowiskach (wysypiska, zwałce itp.) lub spala w specjalnych spalarniach. Spalarnie jako instalacje o zaawansowanej technice zwykle kojarzyliśmy sobie z bogatymi sasiadami. Od niedawna w artykułach o gospodarce odpadami czy publicznych wypowiedziach na ten temat fachowców lub przedstawicieli samorządów pojawia się tajemniczy skrót MBP. Żeby nasza wiedza była pełna o tym co się dzieje z naszymi śmieciami rozszyfrujmy ten skrót.
Co więc oznacza tajemniczy skrót ? MBP? Otóż MBP oznacza mechaniczno-biologiczne przetwarzania odpadów.
Celem mechaniczno ? biologicznego przetwarzania odpadów, jest takie ich przygotowania do składowania, że po złożeniu ich na składowisku w substancji organicznej nie zachodzą już, żadne większe przemiany.
Tak przetworzone odpady nie wydzielają już odorów jak również nie powodują gromadzenia się ptactwa, czy gryzoni. Są po prostu przetworzone w nieaktywną ziemio podobną masę.
Aby uzyskać taki efekt wydzielona frakcja organiczna z odpadów poddawana jest procesom znanym z przydomowych ogródków ? kompostowaniu lub bardziej skomplikowanej metody beztlenowego przetwarzania odpadów. Końcowy efekt obu form przetwarzania jest jednak za każdym razem ten sam.
Wcześniej, ze strumienia zmieszanych odpadów komunalnych jest wydzielana mechanicznie frakcja energetyczna czyli taka, z której możemy uzyskać paliwo powstające z odpadów oraz frakcje metali żelaznych i nieżelaznych i tworzywa PET.
Systemy MBT są reprezentowane zarówno przez bardzo proste instalacje oparte na pojedynczych urządzeniach, jak i rozbudowanych, kompleksowych technologiach, gdzie segregację i przetwarzanie odbywa się niemalże bez udziału człowieka – prowadzą je bowiem same maszyny. W zasadzie przy takich, wysokich już technologiach udział człowieka na dobrą sprawę ogranicza się jedynie do nadzoru nad pracą automatyki.
Jednak wcześniej – jeszcze przed etapem biologicznym stosuje się sita, najczęściej tak zwane bębnowe (jest to bardzo duży bęben o długości kilku metrów) o rozmiarach oczka od 80 do 100 mm. Frakcje podsitowe, czyli takie, które są mniejsze od oczek sita, zawierają najwięcej substancji organicznej i kierowane są do tak zwanej stabilizacji czyli podddawane są procesowi podobnemu do kompostowania.
Frakcja większa od oczek sita, tak zwana nadsitowa ? zawiera substancje, które można dalej wykorzystać jako surowce wtórne lub, co obecnie robi się najczęściej, wykorzystuje się ich wysokie wartości opałowe i przeznacza się je do produkcji paliwa z odpadów.
W niektórych rozwiązaniach odpady zanim trafią do segregacji poddawane są suszeniu poprzez wykorzystanie ciepła jakie powstaje w trakcie przemian tlenowych substancji organicznej.
Przemiany te pozwalają uzyskać w pryzmie odpadów temperaturę 50-70 oC. Temperatura taka utrzymuje się w pryzmie przez mniej więcej przez dwa tygodnie.
Powstaje w ten sposób sterylna masa z której w dalszym procesie łatwo jest wysegregować substancje ponownie użyteczne oraz frakcje energetyczne.
Oczywiście, o czym należy pamiętać, tak wysuszona substancja organiczna może również wchodzić w skład paliwa z odpadów.
Przez lata byliśmy przyzwyczajeni, że odpady składuje się na składowiskach (wysypiska, zwałka itp.) lub spala w specjalnych spalarniach. Dziś podejście do zagospodarowania odpadów komunalnych zmienia się. Wprowadza się technologie, które są mniej uciążliwe i szkodliwe.
Mamy nadzieję, po tym jak nasze domowe odpady zostaną załadowane do wiecznie głodnej gardzieli śmieciarki, ich dalsze zagospodarowanie będzie dla Państwa bardziej zrozumiałe co przyczyni się do spokojnego myślenia o śmieciach.
dr inż. Andrzej Skalmowski