Darmowe badania okulistyczne w Legionowie

Darmowe badania okulistyczne w Legionowie

Samorząd województwa mazowieckiego zaprasza dorosłych mieszkańców powiatu legionowskiego na darmowe przesiewowe badania wzroku. Aby wziąć w nich udział, nie jest potrzebne skierowanie od lekarza. Wystarczy przyjść w niedzielę, 24 listopada do Liceum Ogólnokształcącego im. M. Konopnickiej w Legionowie.

Co drugi Polak w wieku 16-54 lat nie widzi poprawnie, a co czwarty źle ocenia stan zdrowia swojego wzroku. Jednymi z najczęstszych chorób oczu są jaskra, zaćma, retinopatia cukrzycowa i AMD, czyli zwyrodnienie plamki żółtej. Regularne badania okulistyczne pozwalają wykryć te choroby na wczesnym etapie i dają dużą szansę na wyleczenie, a przynajmniej na powstrzymanie ich rozwoju na wczesnym etapie.

ZBYT DŁUGIE KOLEJKI

Jedną z głównych przyczyn pogarszania się wzroku Polaków jest zbyt późne wykrywanie chorób oczu wynikające ze słabego dostępu do specjalistów. Według danych NFZ z 2019 roku* województwo mazowieckie znalazło się w niechlubnej czołówce regionów pod względem czasu oczekiwania na wizytę w poradni okulistycznej. 45 dni w przypadkach pilnych i 133 dni w pozostałych – tyle średnio w 2019 roku musieli czekać na wizytę mieszkańcy Mazowsza.

Dlatego samorząd województwa mazowieckiego od marca tego roku organizuje badania wzroku. Odbyły się one już w Żyrardowie, Płocku, Bodzanowie, Ciechanowie, Radomiu, Siedlcach i Ostrołęce.

Badania cieszą się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców naszego regionu. Udało się już przebadać ponad 1800 osób. Teraz swój wzrok mogą sprawdzić mieszkańcy Legionowa i powiatu legionowskiego. Zachęcam do udziału w badaniach – mówi Anna Brzezińska, członkini zarządu województwa mazowieckiego.

BADANIA PROFILAKTYCZNE

Jak pokazują mapy potrzeb zdrowotnych na lata 2022–2026, w województwie mazowieckim w 2022 roku choroby oka dotknęły blisko 88 tys. pacjentów, z czego 78 tys. było hospitalizowanych. Najczęściej występowały zaburzenia soczewki. W ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w kategorii choroby oka i przydatków na Mazowszu udzielono 822 tys. świadczeń.

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO BADAŃ?

Wystarczy przyjść do LO im. M. Konopnickiej przy ul. Piłsudskiego 26. Należy pamiętać o zabraniu ze sobą długopisu i okularów, jeśli są one potrzebne do wypełnienia druków. Po wypełnieniu i podpisaniu dokumentów należy udać się do rejestracji, gdzie zostanie nadany numer pacjenta, według którego dana osoba będzie miała wykonane badania. Badania są przeprowadzane w godzinach od 9 do 17. Z dotychczasowych doświadczeń wynika, że przy dużej liczbie osób chętnych rejestracja może zakończyć się dużo wcześniej (np. ok. godz. 13), tak by do godz. 17 każda zarejestrowana osoba została zbadana.

INFOLINIA DLA PACJENTÓW

Z myślą o osobach zagrożonych utratą widzenia, szukających pomocy dla siebie lub bliskich została utworzona specjalna infolinia działająca w poniedziałki w godz. 16-21 i piątki w godz. 8-13. Zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 602 63 44 00. Za prowadzenie infolinii odpowiada partner projektu – Retina AMD Polska. Jest to stowarzyszenie, które od 25 lat upowszechnia wiedzę na temat schorzeń siatkówki i plamki żółtej – przyczynach chorób, ich przebiegu, możliwości leczenia i rehabilitacji.

Tylko w latach 2020–2023 samorząd województwa mazowieckiego przekazał ponad 33,5 mln zł oddziałom okulistycznym w mazowieckich szpitalach i placówkach zdrowotnych.

– Oszacowanie zachorowalności mieszkańców Mazowsza na choroby cywilizacyjne oczu, we współpracy z samorządem województwa, było moją ideą od wielu lat. Stworzony we współpracy z Katedrą Okulistyki UKSW projekt jest innowacyjnym przedsięwzięciem ze względu na jego pionierski charakter w obrębie całego województwa i niebywale perspektywiczny, ze względu na brak w obecnym stanie wiedzy dokładnych danych epidemiologicznych dotyczących chorób cywilizacyjnych oczu. Będzie polegał na diagnostyce mieszkańców w różnych miastach na Mazowszu przez wyspecjalizowaną kadrę medyczną oddelegowaną z Oddziału Okulistyki Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego. Baza danych zebranych podczas badań może stworzyć bogatą podstawę oszacowania zachorowalności mieszkańców Mazowsza na choroby cywilizacyjne oczu, takie jak jaskra, choroby plamki żółtej związane z wiekem czy retinopatia cukrzycowa wyjaśnia pani prof. Agnieszka Kamińska z Katedry Okulistyki UKSW Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie.

Partnerami programu są: Międzyleski Szpital Specjalistyczny w Warszawie, Oddział Okulistyki UKSW w Warszawie i Stowarzyszenie Retina AMD Polska.

Źródło:
*https://ezdrowie.gov.pl/portal/home/badania-i-dane/zdrowe-dane/zestawienia/zestawienie-dotyczace-swiadczen-okulistycznych

 

 

 

Więcej informacji z Mazowsza

Planowane wyłączenia prądu

Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim, Wyszkowskim, Ostrowskim, Węgrowskim i Sokołowskim

W dniach od 20 do 26 listopada planowane są przerwy w dostawie energii elektrycznej na terenie Powiatu Wołomińskiego, Wyszkowskiego, Ostrowskiego, Węgrowskiego i Sokołowskiego. [...]
0 komentarzy
Pierwszy zakontraktowany pies w 5 Mazowieckiej BOT

Pierwszy zakontraktowany pies w 5 Mazowieckiej BOT

Dowódca 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej – płk dr Paweł Lech podpisał kontrakt na wykorzystanie psa Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej K9 (GPR K9) w działaniach [...]
0 komentarzy
Darmowe badania okulistyczne

Darmowe badania okulistyczne

Samorząd Mazowsza zaprasza dorosłych mieszkańców powiatu legionowskiego na darmowe przesiewowe badania wzroku. Celem programu jest profilaktyka chorób wzroku i zapobieganie utracie samodzielności i niezależności spowodowanej chorobami [...]
0 komentarzy

Rusza nabór wniosków na wsparcie dla Sołectw

Budowa placów zabaw i oświetlenia ulicznego, modernizacja świetlic wiejskich czy montaż wiat przystankowych – to tylko niektóre z zadań, na jakie można otrzymać [...]
0 komentarzy

Michał w podróży dookoła świata

Poznajcie Michała „Topisia,” podróżnika, który wyruszył, by przemierzyć świat i odkryć jego niesamowite zakątki. Zaczynając od pracy trenera, Michał postawił na podróżniczą pasję [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.