Jak się dowiedzieliśmy Tadeusz Gołębiewski, znany przedsiębiorca, przekazał nieodpłatnie gminie Wołomin działkę wraz z posadowionym na niej budynkiem po dawnej fabryce ciastek Tago. Burmistrz Elżbieta Radwan chce, żeby w tym miejscu w pierwszym etapie powstała filia Miejskiego Domu Kultury. ? Wszyscy mieszkańcy powinni mieć łatwy dostęp do oferty kulturalnej. Rozważamy również, po dokonaniu modernizacji budynku, adaptację go do innych funkcji służących mieszkańcom ? mówi burmistrz Radwan.
Budynek przy ulicy Tęczowej gmina otrzyma w formie darowizny ? Zdajemy sobie sprawę z tego, że potrzebny jest tu kapitalny remont i modernizacja, ale będziemy się starali o pozyskanie środków na ten cel z działań na termomodernizację budynków użyteczności publicznej tj. ocieplenie budynku i ścian ,wymianę okien i drzwi zewnętrznych, wymianę instalacji centralnego ogrzewania, instalacji elektrycznej itp. gdzie dofinansowanie na ten cel wynosi aż 80% kosztów ? tłumaczy Edyta Zbieć, zastępca burmistrza Wołomina. ? Nie ulega wątpliwości, że tej części miasta brakuje placówki kulturalnej, a mieszka tu dużo rodzin z dziećmi ? kontynuuje.
Dar Tadeusza Gołębiewskiego pozwala na realizację przedsięwzięcia, które jeszcze niedawno było w sferze odległych planów. Pozyskanie środków z zewnątrz umożliwi szybką realizację projektu.
Na mocy podpisanego porozumienia gmina jest zobowiązana do przeprowadzenia ekspertyzy stanu budynku do końca bieżącego roku. Pozwoli to uniknąć sytuacji przejęcia budynku w stanie, w którym nie będzie możliwe dalsze jego zagospodarowanie. Burmistrz Elżbieta Radwan jest dobrej myśli: ? Liczymy na to, że ekspertyza wypadnie pomyślnie i będziemy mogli stworzyć kolejne fantastyczne miejsce na mapie Wołomina. Pracownicy Urzędu przeprowadzili już wstępne oględziny, z których wynika, że istnieją realne szanse na zagospodarowanie budynku i działki. Ostatecznej oceny dokona jednak niezależny ekspert.
Duży, postindustrialny budynek usytuowany jest w samym sercu osiedla Sławek, w dogodnej odległości od stacji kolejowych i przystanków komunikacji miejskiej, tworzy wiele możliwości zagospodarowania i wykorzystania architektury przemysłowej w nowatorski sposób. Lokalizacja oraz wielkość nieruchomości świetnie nadają się do stworzenia w tym miejscu kulturalnego ośrodka północnej części miasta, ale też planowanie zaadaptowania tego budynku również do innych użytecznych publicznie funkcji. Miasto od dawna dostrzega brak nasycenia tej części Wołomina odpowiednią infrastrukturą społeczną. Mieszkańcy tego obszaru wielokrotnie sygnalizowali Burmistrz istnienie znaczących utrudnień w dostępie do usług publicznych świadczonych przez instytucje kulturalne i administracyjne czy też tak podstawowych usług pocztowych czy finansowych. Sytuacja ta niestety uległa pogłębieniu na skutek rozdzielenia miasta przez inwestycję PKP. ? W tym kontekście budynek na Tęczowej staje się ważnym punktem na mapie Wołomina, ponieważ inicjuje proces reintegracji miasta i wyznacza istotny kierunek w lokowaniu kolejnych inwestycji gminnych w tej części Wołomina. Kolejny raz stałoby się to za sprawą Pana Tadeusza Gołębiewskiego ? mówi Burmistrz Elżbieta Radwan. Burmistrz Radwan ma pomysł, jak podziękować mu za ten prezent dla mieszkańców: ? To miejsce powinno nosić jego imię, bo bez niego nigdy by nie powstało. Nie powstało by też bez Jego wizji, która co wielokrotnie pokazał swoim życiem, potrafi przekształcać marzenia w rzeczywistość. TUR
Ale bzdura. Od urodzenia mieszkam na przeciwko budynku tago na tęczowej 15. Od tej zapowiedzi radwan nie zrobila z tym nic (czyli 5 lat) bo wie po wstepnych wynikach ze budynek nie liczac tylniej wynajmowanej części nadaje sie tylkl do rozbiórki a koszt tego jest liczony w 1,5 miliona zlotych.