Udekorowane choinki jeszcze przez jakiś czas będą nam przypominały o rodzinnych spotkaniach świątecznych. Zapalone lampki choinkowe wnoszą ciepło i przytulność do naszych domów w tym zimowym okresie. Co jednak zrobić z choinką po zakończeniu Świąt? Urząd Miasta w Zielonce ma na to rozwiązanie.
UM w Zielonce od poniedziałku 10 stycznia rozpoczyna nowe działania ekologiczne. Tym razem zachęca mieszkańców do przywiezienia swojego drzewka bożonarodzeniowego w doniczce do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Zielonce przy ulicy Krzywej:
- w poniedziałki w godz. 13:00 – 20:00
- od wtorku do piątku w godz. 7:00 ? 20:00
- w soboty w godz. 8:00 ? 16:00
W zamian za drzewko mieszkańcy otrzymają eko prezent. Przywiezione choinki urzędnicy miejscy zamierzają sadzić na obszarze Zielonki.
– Nasza poprzednia akcja ekologiczna, Zielona sobota w PSZOK z choinką, cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców Zielonki. W trakcie trzech sobót w grudniu, w wydarzeniu wzięło łącznie udział 250 osób. Zaś 150 uczestników za przywiezione elektroodpady i baterie otrzymało świerki w donice. Mamy nadzieję, że podobną, a nawet i lepszą, popularnością będzie cieszyła się noworoczna inicjatywa – informuje UM w Zielonce.
Akcja przyjmowania doniczkowych choinek potrwa od 10 stycznie do 5 lutego.
Choć drzewko świąteczne wnosi wiele ciepła do naszego domu, samo nie lubi wysokich temperatur. Magistrat zapraszamy do zapoznania się z kilkoma zasadami, które zwiększą szansę na przeżycie doniczkowej choinki po przesadzeniu do gruntu:
- ustaw w domu optymalną temperaturę (nie może być za ciepło),
- ulokuj drzewko z daleka od wszelkich źródeł ciepła (grzejnika, piecyka, kominka),
- nie dopuść do przesuszenia podłoża w doniczce,
- podlewaj choinkę 2 razy w tygodniu po ok. 0,5 litra letniej wody,
- zraszaj choinkę 2 razy w tygodniu.
Aby drzewko miało większe szanse na przeżycie w gruncie nie powinno wejść w okres wegetacyjny. Dlatego też optymalny czas na trzymanie choinki w domu to około dwa tygodnie. Po tym okresie najlepiej przywieźć drzewko doniczkowe do PSZOK. Pracownicy odpowiednio przygotują drzewka i je posadzą.
– Zanim jednak zasadzimy iglaste drzewa – umieścimy je na kilka dni w chłodniejszym miejscu. Po ciepłych dniach spędzonych w domu, jodły i świerki muszą być ponownie zahartowane. Przygotowanie ich do zimniejszych warunków to połowa sukcesu. Z kolei choinki, które rozpoczęły okres wegetatywny u Państwa w domach i już wypuściły młode przyrosty będziemy musieli umieścić w chłodnej „poczekalni” na dłużej – zachęca magistrat.
Regulamin naszej noworocznej akcji udostępnimy na portalu Miasta w styczniu – informuje UM w Zielonce.
Co zrobić z choinkami ciętymi lub doniczkowymi, które usychają? Drzewka takie niestety nie przeżyją po zasadzeniu. Mieszkańcy mogą je wystawić razem z innymi bioodpadami. Choinki będą zabierane w styczniu i lutym. Harmonogram odbioru odpadów z podziałem na rejony znajdą tutaj link.