Ostrołęccy policjanci odnotowują systematycznie zdarzenia drogowe z udziałem zwierzyny leśnej. W tym roku było już ich kilkanaście. Zderzenie samochodu z sarną lub łosiem jest często tragiczne w skutkach nie tylko dla zwierzęcia, ale także dla kierującego i pasażerów. Bądźmy więc czujni i zmniejszmy prędkość przejeżdżając przez kompleksy leśne, bądź w ich pobliżu- dzięki temu zwiększymy swoje bezpieczeństwo i unikniemy ewentualnych negatywnych zdarzeń związanych z potrąceniem dzikiej zwierzyny.
Wczoraj w m. Złota Góra kierujący Porsche chcąc uniknąć zderzenia z sarną stracił panowanie nad autem, zjechał na pobocze i dachował. Ostatecznie pojazd zatrzymał się na przydrożnym drzewie. Na szczęście 45-letni mieszkaniec woj. podlaskiego nie odniósł poważnych obrażeń.
Kiedy zauważymy zwierzę na drodze postarajmy się zatrzymać pojazd i pozwólmy spokojnie przekroczyć mu pas drogi, nie „mrugajmy” światłami, nie używajmy sygnału dźwiękowego. Nie próbujmy omijać zwierzęcia znajdującego się na pasie drogi – spłoszone może wpaść prosto pod koła samochodu.
Apelujemy, by patrzeć na znaki i nie lekceważyć tych ostrzegających o dzikich zwierzętach. Umieszczono je w miejscach, przez które prowadzą drogi migracji. Przestrzegajmy ograniczenia prędkości na tych odcinkach, zachowajmy ostrożność i obserwujmy pobocze.
Ważne, aby na drogach prowadzących przez kompleksy leśne jechać z prędkością pozwalającą na wyhamowanie lub przynajmniej zmniejszenie skutków zdarzenia (głównie o zmierzchu lub świcie, gdy panuje ograniczona widoczność i występują zamglenia).
nadkom. Tomasz Żerański