O ?należytej staranności? i kryteriach na które należy zwrócić uwagę, aby zachować należytą staranność. rozmawiamy z Pawłem Żółtkiem ? właścicielem biura rachunkowego mojerozliczenia.pl
? Sytuacja epidemiczna się zmienia. Wszystkim nam się wydawało, że sytuacja jest pod kontrolą a tymczasem ostatnie dni pokazują, że zakażeń jest coraz więcej. W zasadzie od kilku dni, niemal codziennie, słyszymy informacje, że mamy rekordową liczbę nowych zakażeń. Czy dziś będziemy kontynuować nasze rozważania na temat różnych form pomocy dla przedsiębiorców w dobie koronawirusa?
– Poniekąd.
? To znaczy?
– Chcę poruszyć temat zachowania należytej staranności w VAT.
? Co to takiego?
– Należyta staranność w VAT to wskazanie najważniejszych okoliczności, które będą brać pod uwagę urzędnicy skarbowi w ocenie działalności przedsiębiorców przy rozliczeniach VAT. Została ona przedstawiona w formie dokumentu opublikowanego na stronach Ministerstwa Finansów pod nazwą ?Metodyka w zakresie oceny dochowania należytej staranności przez nabywców towarów w transakcjach krajowych” (Metodyka). Jak podają autorzy, ma ona zastosowanie do nabywców towarów w obrocie krajowym, którzy nie dokonali oszustwa w zakresie podatku VAT oraz nie wiedzieli, że transakcja, w wyniku której nabyli towar, służy oszustwu w zakresie VAT.
To jednocześnie ?drogowskaz” dla przedsiębiorców. Podjęcie przez podatnika działań wskazanych w Metodyce istotnie zwiększa prawdopodobieństwo dochowania przez niego należytej staranności i otrzymania zwrotu VAT. Można stwierdzić, że to trochę taka ?polisa ubezpieczeniowa? na okoliczność kontroli.
? To jak dochować należytej staranności?
– Z kryteriów formalnych warto z całą pewnością, w przypadku każdego nowego kontrahenta, potwierdzić, że kontrahent jest zarejestrowany w CEIDG lub w KRS, że na moment transakcji kontrahent jest wpisany do Wykazu podatników VAT, że posiada koncesje i zezwolenia na sprzedawany towar, jeśli takie koncesje i zezwolenia są niezbędne. Warto również sprawdzić umocowanie osób reprezentujących kontrahenta, czy mają one odpowiednie pełnomocnictwa do reprezentacji.
? Czy to jedyne warunki jakie należy spełnić?
– To są jedynie przykładowe okoliczności transakcji, na które należy zwrócić uwagę, aby zachować należytą staranność. Ta lista nie ma charakteru zamkniętego, ponieważ w praktyce gospodarczej mogą wystąpić inne sytuacje wskazujące na możliwy udział w oszustwie.
Dodatkowo warto sięgnąć po mechanizm podzielonej płatności. Jeżeli przedsiębiorca zapłacił dostawcy towaru przy użyciu mechanizmu podzielonej płatności
i pozytywnie zweryfikował warunki formalne, a brak jest innych okoliczności, które jednoznacznie mogłyby wskazywać na brak należytej staranności, to uznaje się, że należyta staranność została dochowana.
Biuro Rachunkowe,
Kobyłka ul. Szeroka 6, tel. 22 786 06 11
www.mojerozliczenia.pl