Przed czym chroni mechanizm podzielonej płatności?

O nowej rzeczywistości w płatnościach z kont firmowych rozmawiamy z Pawłem Żółtkiem ? właścicielem biura rachunkowego z Kobyłki

? Mamy już prawie połowę lipca i wielu przedsiębiorców spotkało się już z podzieloną płatnością.
? Tak, początek lipca przyniósł naszym przedsiębiorcom prawdziwą nowość.
? Pod koniec czerwca rozmawialiśmy przecież o podzielonej płatności dlaczego dziś znów wracamy do tematu?
? Wracamy, bo temat jest nowy dla wszystkich. Już w poniedziałek 2 lipca, dzwonili do nas nasi klienci, którzy robili przelewy swoim kontrahentom i dopytywali nas o nowy format polecenia przelewu w swoim banku.
? Nowy format polecenia przelewu?
? No tak. Dla kont firmowych pojawił się dodatkowo nowy format przelewu. Jest to osobne polecenie przelewu, które umożliwia zapłatę za fakturę z wykorzystaniem mechanizmu podzielonej płatności.
? Na czym polega ta nowość?
? Technicznie polega to na tym, że w takim poleceniu przelewu musimy dodatkowo podać kilka informacji, których dotychczas w tradycyjnym przelewie nie musieliśmy podawać.
? A jakie to informacje konkretnie?
? W przelewie uwzględniającym mechanizm podzielonej płatności dodatkowo podajemy numer NIP naszego kontrahenta, kwotę podatku VAT oraz numer faktury VAT, za którą płacimy.
? Czy jest to obowiązkowe?
? To jest obowiązkowe jedynie wtedy, kiedy chcemy zapłacić naszemu dostawcy za wystawioną przez niego fakturę, z uwzględnieniem mechanizmu podzielonej płatności. Jeśli chcemy zapłacić bez dzielenia płatności, to wtedy w tradycyjnym przelewie nie podajemy numeru NIP kontrahenta oraz kwoty podatku VAT z faktury, za którą płacimy.
? Czy warto robić przelewy z uwzględnieniem mechanizmu podzielonej płatności?
? Zapłata z wykorzystaniem mechanizmu podzielonej płatności może ochronić przedsiębiorcę przed wplątaniem w karuzelę vatowską i związaną z tym odpowiedzialnością, przede wszystkim finansową. Z pewnością warto dokonywać zapłaty z wykorzystaniem mechanizmu podzielonej płatności, jeśli mamy do czynienia z nowym, nieznanym nam kontrahentem. Dodam jeszcze, że w pewnych okolicznościach może pojawić się sytuacja, że przedsiębiorca po prostu zacznie dokonywać zapłaty za swoje zobowiązania z uwzględnieniem mechanizmu podzielonej płatności.
? Kiedy to może nastąpić?
? Przedsiębiorca bardzo szybko zorientuje się, że jeśli zapłatę za swoje towary i usługi otrzymuje jako podzieloną płatność to do dyspozycji na regulowanie swoich własnych zobowiązań pozostanie mu wyłącznie kwota netto na rachunku podstawowym oraz kwota podatku na rachunku VAT. Siłą rzeczy sam zacznie płacić z wykorzystaniem mechanizmu podzielonej płatności, aby rozsądnie gospodarować swoją własną płynnością finansową.

zoltek_logoBiuro Rachunkowe,
Kobyłka ul. Szeroka 6, tel. 22 786 06 11
www.mojerozliczenia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.