Czy zmiany zwyrodnieniowe muszą kończyć się wymianą stawu biodrowego?

Obecnie wiele osób w średnim wieku zmaga się z dolegliwościami stawu biodrowego, typu ból, sztywność poranna, ograniczenie ruchomości, uczucie przeskakiwania w biodrze. Według zdjęcia RTG zostały zdiagnozowane zmiany zwyrodnieniowe, a następnie pacjent jest kierowany na operacje wymiany biodra. Czy jest to jedyne rozwiązanie? Nauka pokazuje, że leczenie zachowawcze zmian zwyrodnieniowych ma bardzo dobre wyniki, a fizjoterapia jest doskonałą metodą w zapobieganiu.

Staw biodrowy dla poprawnego utrzymania swojej funkcji i właściwości odżywczych stawu wymaga właściwego obciążania w sposób fizjologiczny dla biomechaniki stawu. Jeżeli struktury zostaną poddane czynnikom ryzyka dla stawu biodrowego dochodzi do nieprawidłowego obciążenia. W skutek czego, dochodzi do zmian na poziomie komórkowym i molekularnym prowadzących do zniszczenia chrząstki i zniekształceń w stawie. Czynniki, które wpływają na powstawanie zmian zwyrodnieniowych to wiek, osoby powyżej 45 roku życia ze względu na zmiany komórkowe. Kolejną przyczyną jest nadwaga z uwagi na większe siły ścinające. Istotnym czynnikiem jest wykonywany zawód, wszędzie tam gdzie stawy biodrowe są bardziej obciążane, na przykład glazurnicy czy hydraulicy.
Leczenie zachowawcze, to znaczy takie, które odroczy lub uratuje od zabiegu operacyjnego możemy bardzo łatwo wdrożyć w warunkach domowych. Wystarczy odrobinę chęci i samozaparcia żeby poprawić jakość życia.
– trening mięśni pośladkowych ? duże grupy mięśniowe wymagają wzmocnienia dla utrzymania prawidłowej funkcji biodra
– relaksacja głębokich mięśni rotatorów ? masaż piłeczką umieszczoną pod pośladek uelastyczni przykurczone struktury
– trening na rowerku stacjonarnym ? zadba o zakres ruchu w stawie i o prawidłowe odżywienie powierzchni stawowych
– spadek masy ciała i dieta bogata w witaminy D,K i C
Jeżeli zaobserwujemy ból w biodrze podczas chodzenia i nasilający się w czasie wchodzenia po schodach, sztywność poranną lub promieniowanie w okolice pośladka i pachwiny, to w takim przypadku należy jak najszybciej zgłosić się do fizjoterapeuty, który zbada Twój układ ruchu, wykluczy inne czynniki mające wpływ na ból biodra i opracuje program rehabilitacji. Należy pamiętać, że zaniechanie tych objawów może się wiązać nie tylko z zabiegiem operacyjnym ale też z problemami w całej kończynie dolnej ze względu na sąsiadujące ze stawem biodrowym naczynia i nerwy zaopatrujące nogę jak również, może prowadzić do dolegliwości bólowych w odcinku lędźwiowym.
Działania manualne, które terapeuta wykonuje podczas wizyty opierają się na wiedzy z anatomii i fizjologii człowieka oraz na informacjach ze specjalistycznych kursów. Cała terapia ma na celu przywrócenie prawidłowego zakresu ruchu w stawie, zniwelowanie dolegliwości bólowych i wzmocnienie siły mięśniowej.

Patryk Pastewka,
jestem fizjoterapeutą w gabinecie J.S. Rehabilitacja i Sport,
zajmuje się rehabilitacją sportową
oraz ortopedyczną pooperacyjną i zachowawczą.
Jestem uczestnikiem wielu kursów
i konferencji ze swojej specjalności.

Serdecznie Zapraszam.

js-rehabilitacjaWołomin, ul.Prądzyńskiego 18,
tel. 792 012 697

www.js-rehabilitacja.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.