Za nami obchody kolejnej – 94. rocznicy ?Cudu nad Wisłą?. Z roku na rok w Ossowie przybywa form upamiętnienia wydarzeń i osób, nie zawsze związanych z 1920 rokiem. Mimo to w tegorocznych uroczystościach frekwencja była odczuwalnie mniejsza niż w roku ubiegłym. Gdzie leży powód takiej sytuacji?To już wieloletnia tradycja, że ossowskie uroczystości rozpoczynają się 14 sierpnia Apelem Poległych pod krzyżem upamiętniającym śmierć księdza Ignacego Skorupki. Od złożenia w tym miejscu kwiatów uroczystość rozpoczyna się również następnego dnia. Stąd delegacje udają się przed ossowską szkołę, gdzie oddają hołd pod pomnikiem ks. Ignacego Skorupki.
Przez lata głównym punktem obchodów rocznicy 1920 roku była msza św. w kaplicy przy małym Cmentarzu Poległych pod Ossowem. W tym roku przed mszą odsłonięto tablicę poświęconą pamięci polskich oficerów walczących w Bitwie Warszawskiej, zamordowanych przez Rosjan w 1940 roku oraz dwa kolejne popiersia w dolinie dębów, upamiętniające gen. Ryszarda Błasika oraz prawosławnego abpa Mirona Chodakowskiego.
Abp Henryk Hoser, który celebrował mszę św. podkreślił w homilii siłę narodu polskiego, który zawsze był silnym narodem dążącym do wolności poprzez kolejne powstania i stawianie oporu najeźdźcom.
W zwyczaju obchodów jest również, że tego dnia przed kaplicą wręczane są odznaczenia i medale. W tym roku też ich nie zabrakło. Ryszard Madziar, burmistrz Wołomina i Piotr Uściński, starosta wołomiński, wręczyli biskupowi Hoserowi odznaczenie ks. Ignacego Skorupki zaś na ręce uczestniczącego we mszy prof. Bogdana Chazana starosta wręczył kopię uchwały podjętej przez Radę Powiatu w sprawie zmiany statutu szpitala w Wołominie. Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej to jedno z ważniejszych wydarzeń jakie w dniu 15 sierpnia odbywają się w Ossowie. Publiczność mogła również i w tym roku przeżyć namiastkę wydarzeń z 1920 roku. Żołnierze, zasieki, wybuchy, strzały i eksplozje z pewnością wzmogły wrażenie i pomogły przenieść się na chwilę o te 94 lata wstecz.
Dla młodszych uczestników była to z pewnością również lekcja historii, pokazująca jak mogły wyglądać wspominane wydarzenia.
Tuż po rekonstrukcji rozpoczęto XV zawody Militari o szablę Starosty Wołomińskiego i puchar Przewodniczącego Rady Powiatu a także bieg dziecięcy ?Cud nad Wisłą?.
Dla osób mniej zainteresowanych historyczną częścią uroczystości przygotowano festyn rodzinny z atrakcjami na scenie – było przedstawienie ?Opowieść o małym Jaśku, który chciał zostać bohaterem?, zespół Piękni i młodzi i występ Sylwii Grzeszczak, na występ której przyjechało wiele osób i wreszcie na zakończenie – co trzeba przyznać organizatorom – fantastyczny pokaz sztucznych ogni.
oprac. red.