Z inicjatywy starosty wołomińskiego Wydział Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Wołominie przygotował spotkanie w sprawie zagrożeń występujących na terenie powiatu wołomińskiego związanych, ze zwiększoną populacją dzików, oraz ochroną środowiska.
W naradzie uczestniczyli przedstawiciele Nadleśnictw; Drewnica, Łochów i Mińsk Mazowiecki, obejmujący działaniem lasy na terenie powiatu, przedstawiciele 11 Kół Łowieckich: ,,ARTEMIDA??, ,,ZGODA?, ,,CYRANKA?, ,,PUDŁO?, ,,UROCZYSKO?, ,,DINOZAURUS?, ,,PRZEPIÓRKA?, ,,CZAJKA?, ,,NAREW?, ,,CIETRZEW? i ,, WRZOS?, przedstawiciele urzędów gmin: Dąbrówka, Kobyłka, Klembów, Marki, Radzymin, Strachówka, Wołomin, Zielonka, Tłuszcz oraz Adam Łossan, wicestarosta wołomiński, naczelnik i pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska (WOŚ) ze Starostwa Powiatowego w Wołominie.
Naradę otworzył Adam Łossan, przedstawiając wystąpienie Ministra Rolnictwa w sprawie zwiększenia pozyskania dzików z powodu stale wzrastającej populacji tego gatunku i zagrożeń tym spowodowanych.
Barbara Zajkowska, naczelnik WOŚ przedstawiła możliwe zagrożenia życia i zdrowia mieszkańców oraz rodzaj strat w gospodarce rolnej powodowanego przez dziki. Uczestnikom przedstawiono wprowadzone ostatnio zmiany aktów prawnych dotyczące okresów ochronnych dzików.
Przedstawiciele kół łowieckich przedstawili stan wykonania bieżących planów łowiecko hodowlanych na rok 2014-2015, ze szczególnym uwzględnieniem stanu pozyskania dzików, oraz rosnących trudności w ich pozyskiwaniu, związanych z urbanizacją obwodów łowieckich.
Łącznie w kołach łowieckich dzierżawiących obwody na terenie powiatu wołomińskiego, plan pozyskania dzika przewiduje pozyskanie 544 sztuk na dzień 3 lutego odstrzelono 391 sztuk.
Koła łowieckie: Artemida i Wrzos wykonały już zaplanowaną dla nich ilość pozyskania dzika i zwiększą je o około 10-20 procent.
Koła Czajka, Zgoda, Przepiórka, Cietrzew, Pudło i Narew zadeklarowały wykonanie planu do 31 marca 2015 roku. Jedynie koła Cyranka, Dinozaurus i Uroczysko potwierdziły zagrożenie wykonania planów pozyskania dzika z powodu migracji tego gatunku z podległych im obszarów w inne rejony.
W świetle przedstawionych danych i prognoz wykonanie całościowe planu pozyskania dzika w powiecie wołomińskim powinno przekroczyć 90 procent co jest uważane za dobry wskaźnik.
Koła łowieckie gdzie występują naturalne siedliska i ostoje dzików lub z takimi sąsiadują tj. Wrzos, Artemida i Narew zadeklarowały zwiększenie pozyskania dzika o10-25 procent w roku gospodarczym 2015-2016.
Po wystąpieniach przedstawicieli kół łowieckich głos zabrali przedstawiciele nadleśnictw, którzy przedstawili sytuacją związaną ze wzrostem populacji dzika w ich lasach, oraz zwrócili uwagę na zwiększone szkody w uprawach rolnych na terenach przyległych do lasów, wynikających przede wszystkim ze zmniejszonego areału upraw rolnych oraz monokultury upraw.
Przedstawiciele gmin zwracali uwagę na rosnące szkody powodowane przez dziki, jak również wchodzenie tych zwierząt na tereny miejskie.
Uczestnicy spotkania zwracali uwagę na brak świadomości mieszkańców związanej z konsekwencjami jakie niesie ze sobą dokarmianie dzików jak również niedostateczna wiedza rolników na temat ochrony upraw rolnych, oraz spraw związanych z warunkami uzyskiwania odszkodowań za szkody wyrządzane przez dziką zwierzynę.
Uznano za konieczną edukację mieszkańców w zakresie gospodarowania odpadami organicznymi pozostawianymi w miejscach, które przyciągają zwierzęta dziko żyjące, stwarzając im bazę do wygodnego żerowania.
Ustalono że gminy powinny przygotować system edukacji mieszkańców o zagrożeniach jakie niesie za sobą dokarmianie dziko żyjącej zwierzyny oraz konieczność edukacji rolników w zakresie ochrony upraw przed zwierzyną, oraz w zakresie możliwości otrzymania odszkodowań za szkody wyrządzone przez zwierzęta łowne. We wszystkich tych szkolenia organizowanych przez gminy, powinni uczestniczyć przedstawiciele Polskiego Związku Łowieckiego