O kwarantannie i izolacji domowej rozmawiamy z Pawłem Żółtkiem ? właścicielem biura rachunkowego mojerozliczenia.pl
? Z danych publikowanych przez media wynika, że niemal pół miliona pracowników w kraju przebywa obecnie na kwarantannie lub w izolacji domowej. Jak ta sytuacja wpływa na funkcjonowanie przedsiębiorców?
? W naszej codziennej pracy spotykamy się z pytaniami od przedsiębiorców, co w sytuacji kiedy pracownik przebywa na kwarantannie lub w izolacji domowej, a czuje się na tyle dobrze, że może pracować. Przedsiębiorcy dopytują, czy wtedy pracownik może pracować zdalnie.
? I co Pan wtedy im mówi?
? W przypadku kwarantanny ustawodawca doprecyzował przepisy. Przypomnijmy: kwarantanna to czas odosobnienia, w którym znajduje się osoba podejrzewana o możliwość zakażenia koronawirusem. W takim przypadku pracownikowi, co do zasady, przysługuje prawo do zasiłku chorobowego w wysokości 80% wynagrodzenia. Jednak w przypadku kwarantanny, pracownik ma prawo zrzec się zasiłku i pracować zdalnie, jeżeli jego stan zdrowia na to pozwala.
? A jak sytuacja wygląda w przypadku izolacji domowej?
? Izolacji domowej podlega osoba, u której wynik testu na koronawirusa jest pozytywny. ZUS twierdzi w takiej sytuacji, że praca zdalna nie jest możliwa i pracownikowi przysługuje za okres izolacji domowej zasiłek chorobowy.
? Nawet wtedy, kiedy pracownik przechodzi zakażenie całkowicie bezobjawowo i zgłasza pracodawcy chęć pracy zdalnej?
? Ponieważ brak precyzyjnej podstawy prawnej, to spotkałem się też z wyjaśnieniami ZUS, które mówią, że nawet jeśli pracownik ma pozytywny wynik i jest w stanie pracować zdalnie, to ma prawo wykonywać swoje obowiązki na podstawie ustaleń z pracodawcą. Oczywiście nie może wtedy wystąpić o wypłatę zasiłku z tytułu niezdolności do pracy.
? Czyli jak w końcu powinien zachować się pracodawca?
? Najbezpieczniej dla pracodawcy i pracownika będzie więc założyć, że praca zdalna podczas izolacji nie jest możliwa i że w tym czasie pracownik powinien pobierać zasiłek chorobowy. Jak jednak widać, jednoznacznego stanowiska póki co brak. O ile więc ustawodawca zdecydował się wprowadzić przepis wyraźnie regulujący kwestię pracy zdalnej na kwarantannie (mimo, że wątpliwości w tym zakresie raczej nie było), to doprecyzowania wyraźnie wymagałaby kwestia pracy podczas izolacji.
Biuro Rachunkowe,
Kobyłka ul. Szeroka 6, tel. 22 786 06 11
www.mojerozliczenia.pl