Czy jedna książka może być podwaliną trzydniowego festiwalu literackiego?

W Wołominie już po raz drugi udowodnimy, że tak! Festiwal Literacki „Znaczenia” opiera się na idei spotkania i dyskusji inspirowanych wybraną przez Kapitułę Konkursową książką. Wśród obejmujących wszystkie gatunki literackie kapituła wskazuje książkę, która odważnie konfrontuje się ze współczesnością, ale skłania też do myślenia o przyszłości.

W 2022 roku Nagrodę Literacką „Znaczenia” jury postanowiło przyznać Tomaszowi Szerszeniowi za wydane przez słowo/obraz terytoria „Wszystkie wojny świata” – gęsty, przejmujący i nieoczekiwanie aktualny esej o formach, odmianach i językach wojennej przemocy. To właśnie ta książka stanie się centralnym punktem programu festiwalu.

Festiwal będzie trwał trzy dni – 17 i 18 września w Wołominie i 19 września w Warszawie. Złożą się na niego spotkania autorskie, dyskusje i polemiki, pokazy filmów, performanse i wystawy artystyczne. W programie nie zabraknie również pozycji dedykowanych dzieciom. Wydarzenia odbywać się będą w wołomińskich placówkach kultury – bibliotece, domu kultury, muzeum im. Nałkowskich oraz w warszawskiej Czytelni Słów i Dźwięków „Elektra”. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Dyrektorką artystyczną Festiwalu Literackiego Znaczenia jest uznana botaniczka, poetka, eseistka i artystka mulitmedialna, Urszula Zajączkowska. Głównymi organizatorami festiwalu są Mazowiecki Instytut Kultury oraz gmina Wołomin reprezentowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Zofii Nałkowskiej w Wołominie, Miejski Dom Kultury w Wołominie oraz Muzeum im Zofii i Wacława Nałkowskich. Już dziś serdecznie zapraszamy na to wielkie święto literatury w Wołominie!

Program Festiwalu Literackiego „Znaczenia”:

WOŁOMIN, 17 WRZEŚNIA

Pokaz filmu: Drogi Panie Dyktatorze / Das Glaszimmer

godz. 11.00–13.00, Miejski Dom Kultury, ul. Mariańska 7, Wołomin

Słowo wstępne: Michał Matuszewski. Reż. Christian Lerch, Niemcy 2020, 93 min, wiek 9+.

Czy jeden list może zatrzymać bieg wojennych zdarzeń? 11-letni Felix wraz ze swoją koleżanką postanawiają wysłać wiadomość do Führera i położyć kres walkom. Opowiedziana z perspektywy dziecka historia o sile przyjaźni i ludziach, których los postawił po różnych stronach barykady.

Warsztaty plastyczne „Nic a jednak coś”

godz. 13.00–14.30, Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Nałkowskiej, ul. Wileńska 31, Wołomin

Warsztaty plastyczne z pisarką Anną Paszkiewicz, autorką książki Coś i Nic, podczas których uczestnicy dowiedzą się, dlaczego słowa, które słyszymy od innych, czasem pomagają nam wzrastać, a czasem ucinają nam skrzydła.


Inauguracja festiwalu. Nie należy przywiązywać się do widoku z jednego okna

godz. 14.00–16.00, Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Nałkowskiej, ul. Wileńska 31, Wołomin

Rozmowa o znaczeniu różnorodności kultur w życiu społeczności, z udziałem pisarki i wydawczyni Moniki Sznajderman i Patrycji Dołowy – pisarki, artystki multimedialnej, działaczki społecznej. Prowadzenie: poeta i publicysta „Tygodnika Powszechnego” – Wojciech Bonowicz.

Czytać to, czego nie napisano

godz. 16.00, Miejski Dom Kultury, ul. Mariańska 7, Wołomin

Wernisaż wystawy Laureata Festiwalu Tomasza Szerszenia z jego udziałem, prezentujący wybrane wątki fotograficzno-ilustracyjne, które pojawiają się w książce „Wszystkie wojny świata”, jednocześnie będąc jej uzupełnieniem. Komentarz: Marta Czyż, kuratorka.


Czytanie poezji z pogranicza

godz. 18.30, Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich, ul. Nałkowskiego 17, Wołomin

Wieczór z udziałem poetek: Iryny Mularczuk i jej tłumaczki Katarzyny Szwedy oraz duetu poetyckiego: Marcin Mokry (słowo, poemat Świergot) i Bartek Horyza (akordeon).

Prowadzenie: Małgorzata Sporek-Czyżewska z Fundacji Pogranicze.

Pokaz filmu Moja wojna / Моя вiйна

godz. 21.00–23.00, Miejski Dom Kultury, ul. Mariańska 7, Wołomin
Odkąd prorosyjscy najemnicy wzniecili w 2014 roku powstanie na wschodzie Ukrainy, setki kobiet dołączyło do wojska. Nieliczne dotarły na linię frontu. Dokument opowiada o trzech kobietach, które brały czynny udział w działaniach wojennych.

Słowo wstępne: Michał Matuszewski i Tomasz Szerszeń.


Targi książki

godz. 10.00–18.00, parking przy Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zofii Nałkowskiej, ul. Wileńska 31, Wołomin

WOŁOMIN, 18 WRZEŚNIA

Żołnierz i Pani Drzewa. Opowieść o powrocie do domu

godz. 10.00, Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Nałkowskiej, ul. Wileńska 31, Wołomin
Opowieść o wolności, bliskości i poszukiwaniu nadziei w naturze, połączona z warsztatami, podczas których nauczycielami będą drzewa. Opowiadanie i prowadzenie: Beata Frankowska, muzyka (akordeon i śpiew): Robert Lipka.

Drobne przyjemności, kiedy świat się sypie

godz. 12.00, Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Nałkowskiej, ul. Wileńska 31, Wołomin

Spotkanie z poetą i aktywistą, współtworzącym Wydawnictwo papierwdole – Konradem Górą i pisarką, laureatką Nagrody Literackiej Gdynia – Dorotą Kotas. Rozmowę poprowadzi redaktorka „Wysokich obcasów” Paulina Reiter.

O obrotach wielkich rzeczy

godz. 14.00, Restauracja Przystanek Smaki Mamuśki, ul. Ogrodowa 9, Wołomin

Rozmowa z poetami Elżbietą Lipińską i Wojciechem Bonowiczem – o poezji oszczędnej, ale celującej w sedno, o powidokach traum i o tym, jak pomimo nich wprawiać siebie i świat w dalsze obroty. Prowadzenie: kuratorka i poetka Joanna Mueller.

Debata klimatyczna „Wojna o zasoby?”

godz. 16.00, Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Nałkowskiej, ul. Wileńska 31, Wołomin

Debata poświęcona zagrożeniom klimatycznym i ich skutkom dla przyrody i życia na ziemi z udziałem: dr. hab. inż. Zbigniewa Karaczuna – profesora Katedry Ochrony Środowiska i Dendrologii SGGW, Katarzyny Bilewskiej – rzeczniczki prasowej Greenpeace Polska, dr. Macieja Kaweckiego – pełniącego funkcję Digital EU Ambassador i Prezesem Instytutu Lema, pisarza Adama Robińskiego oraz aktora Adama Woronowicza. Debatę prowadzi Edwin Bendyk – dziennikarz tygodnika „Polityka” i Prezes Fundacji Batorego.

Podczas debaty obecny będzie tłumacz języka migowego.

Finał Festiwalu Literackiego Znaczenia

godz. 18.00, Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Nałkowskiej, ul. Wileńska 31, Wołomin

Wręczenie nagrody i statuetki Laureatowi Festiwalu Znaczenia 2022 przez Elżbietę Radwan – Burmistrz Wołomina. Rozmowę z Tomaszem Szerszeniem, z gościnnym udziałem Jakuba Kornhausera – Laureata pierwszej edycji Festiwalu poprowadzi Zofia Król – Przewodnicząca Kapituły i redaktorka naczelna „Dwutygodnika”. Fragmenty książki Wszystkie wojny świata czyta Adam Woronowicz.
Podczas wydarzenia obecny będzie tłumacz języka migowego. Wydarzenie transmitowane na żywo.

WARSZAWA, 19 WRZEŚNIA

Spotkanie „Skrzyżowania i marginesy”

godz. 19.00, Mazowiecki Instytut Kultury, ul. Elektoralna 12, Warszawa

Spotkanie z laureatem festiwalu Tomaszem Szerszeniem, rozmowę prowadzi Elżbieta Szymańska.
Podczas wydarzenia obecny będzie tłumacz języka migowego. Wydarzenie transmitowane na żywo.

O Laureacie drugiej edycji Festiwalu Literackiego Znaczenia

Tomasz Szerszeń (ur. 1981) – artysta wizualny, antropolog kultury, eseista. Laureat Nagrody Literackiej Znaczenia 2022. Autor książek „Wszystkie wojny świata” (2021, nominacja do Nagrody Literackiej GDYNIA), „Podróżnicy bez mapy i paszportu” (2015) i „Architektura przetrwania” (2017), redaktor książki „Oświecenie, czyli tu i teraz” (2021, z Łukaszem Rondudą). Redaktor „Kontekstów”, współzałożyciel pisma „Widok. Teorie i praktyki kultury wizualnej”, adiunkt w Instytucie Sztuki PAN. Swoje projekty artystyczne pokazywał m.in. w Galerii Studio, Muzeum Sztuki w Łodzi, Fundacji Archeologia Fotografii, Galerii Asymetria, Nowym Teatrze, Muzeum Mickiewicza w Stambule, Indie Photography Gallery w Tel Awiwie, na Parade-Fest w Charkowie, Bienal Saco w Antofagaście (Chile), Kyoto Art. Center w Kioto czy na Paris Photo w Paryżu. Współkurator wystaw „Czym jest Oświecenie?” (Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, 2018) i „Transfert” (Galeria Studio w Warszawie, 2019), współautor projektów teatralnych „Hiroshima /Love” (Biennale Warszawa, 2019) i „Ameryka” (Teatr Polski w Bydgoszczy, premiera: wrzesień 2022).

Szczegółowe informacje nt. Festiwalu Literackiego Znaczenia dostępne są na stronie: https://znaczenia.pl/ oraz www.facebook.com/festiwalznaczenia

Więcej informacji z Powiatu Wołomińskiego

Zderzenie 5 samochodów na trasie S8

Zderzenie 5 samochodów na trasie S8

W piątek 20 grudnia późnym popołudniem na trasie S8 (486 km) w kierunku na Białystok na wysokości Emilianowa miało miejsce zderzenie aż pięciu [...]
0 komentarzy
Zmiana rozkładu jazdy linii "L" w okresie świąteczno-noworocznym

Zmiana rozkładu jazdy linii „L” w okresie świąteczno-noworocznym

W okresie świąteczno-noworocznym – w dniach 24 grudnia – 6 stycznia, linie autobusowe L27, L40 i L46 będą kursowały według zmienionego rozkładu jazdy. [...]
0 komentarzy
Bądź wesołym modowym trendsetterem - męskie bluzy ze śmiesznymi nadrukami

Bądź wesołym modowym trendsetterem – męskie bluzy ze śmiesznymi nadrukami

Jeśli poszukujesz ubrań, które nie tylko zapewnią komfort w chłodniejsze dni, ale również dodadzą humoru i oryginalności do Twojego stylu, męskie bluzy ze [...]
0 komentarzy
Nowe radiowozy na drogach powiatu wołomińskiego

Nowe radiowozy na drogach powiatu wołomińskiego

5 nowych radiowozów dofinansowanych przez samorządy lokalne powiatu wołomińskiego trafiło do służby wołomińskiej Policji. Z samochodów korzystać będą policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego [...]
0 komentarzy
Bilet wycieczkowy KM na Święta Bożego Narodzenia

Bilet wycieczkowy KM na Święta Bożego Narodzenia

Koleje Mazowieckie przedłużają obowiązywanie oferty Bilet Wycieczkowy na okres Świąt Bożego Narodzenia. Oznacza to, że oferta obowiązuje od 24 grudnia 2024 r. (wtorek) [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.