Czas na Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku!

W ubiegłym tygodniu Burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan wystosowała list do Prezydenta RP Andrzeja Dudy, w którym wnioskuje o objęcie patronatem narodowym 100. rocznicy Bitwy  Warszawskiej i apeluje o wsparcie dla projektu budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920  roku w Ossowie.

W liście skierowanym do Prezydenta RP przez Burmistrz Wołomina czytamy m.in.: W Ossowie, gdzie 14 sierpnia 1920 roku Wojsko Polskie oraz żołnierze Armii Ochotniczej w bohaterskim boju odparli bolszewików, trwa tradycja upamiętniania jednego z najważniejszych etapów Bitwy Warszawskiej. Zwieńczeniem wieloletniego wysiłku pokoleń mieszkańców naszej ziemi jest dojrzała, realna idea budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Idea, która jako jedyna w Polsce ma pozwolenie na budowę i godne miejsce. Niestety brakuje dostatecznego wsparcia finansowego i ? przede wszystkim ? całościowego narodowego planu, który nada naszemu projektowi odpowiednie ramy.
12 marca w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego (ul. Dobra 56, 00-312 Warszawa, początek o godz. 12:00) odbędzie się konferencja ?Czas na Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku ? pamięć i zobowiązanie? ? jak godnie upamiętnić największe polskie zwycięstwo militarne XX wieku?, której organizatorem jest Stowarzyszenie Naukowo-Badawcze Instytut Historyczny ?Bitwa Warszawska 1920?. Prezes Instytutu Historycznego prof. dr hab. Grzegorz Łukomski deklaruje, że powołane w grudniu ubiegłego roku stowarzyszenie będzie stanowić zaplecze naukowe przedsięwzięcia i jednocześnie liczy, że konferencja stanie się początkiem konstruktywnej współpracy ponad podziałami i okazją do prezentacji wszelkich pomysłów, inicjatyw i koncepcji związanych z uczczeniem 100. rocznicy Bitwy.
List do Prezydenta RP to początek kampanii komunikacyjnej, której adresatami są władze państwowe, samorządowe, kościelne, a także organizacje pozarządowe. Pisma z apelem o wsparcie projektu otrzymali m.in. ministrowie obrony narodowej, rozwoju, kultury i dziedzictwa narodowego. Wysłano blisko dwa tysiące pakietów promocyjnych zawierających list, folder, zaproszenie na konferencję, ilustrowany kalendarz historyczny ?Zwycięstwo Polski, ocalenie Europy?, okolicznościową naklejkę. Władze Wołomina liczą na szerokie wsparcie inicjatywy, w tym pozyskiwanie środków finansowych na realizację projektu, także z wykorzystaniem możliwości, jakie otwiera crowdfunding i CSR.
Nowością jest propozycja utworzenia w Ossowie i na sąsiadujących z nim terenach Parku Historyczno-Militarnego, obejmującego Muzeum i miejsca pamięci związane z Bitwą Warszawską 1920 roku, w otoczeniu infrastruktury szkoleniowo-rekreacyjnej, na którą złożą się: strzelnice, parki linowe, ściany wspinaczkowe, tory przeszkód do szkolenia z zakresu przygotowania wojskowego i ochrony przeciwpożarowej, pola i obiekty treningowe na potrzeby manewrów grup proobronnych, trasy terenowe dla różnych kategorii pojazdów, przestrzenie do organizacji inscenizacji i rekonstrukcji militarnych, zaplecze logistyczne (plac apelowy, parkingi, wiaty, baza sanitarna, teren biwakowy, baza noclegowa, trybuny do obserwacji rekonstrukcji).
? W Ossowie widzimy miejsce dla unikalnego połączenia doświadczeń przeszłości z nauką na przyszłość. Sprzyjają temu bliskość stolicy, ukształtowanie terenu, położenie w bezpośrednim sąsiedztwie podwarszawskich poligonów i na granicy trzech gmin powiatu wołomińskiego ? Kobyłki, Zielonki i Wołomina, ale przede wszystkim wyjątkowa historia i dziedzictwo, w tym pamięć o bohaterskiej śmierci księdza kapelana Ignacego Skorupki. Tak skonstruowany projekt ma szanse przyciągać tysiące gości nie tylko podczas corocznych obchodów ?Cudu nad Wisłą?, połączonych z inscenizacją Bitwy, ale każdego dnia ? dzięki licznym wydarzeniom o charakterze patriotycznym, religijnym, kulturalnym, wychowawczym, edukacyjnym i szkoleniowym? ? podsumowuje, pełnomocnik burmistrza ds. rozwoju i promocji miasta, koordynujący projekt.
30 kwietnia br., w sobotę rozpoczynającą długi weekend majowy, Burmistrz Wołomina zaprasza do Ossowa na rodzinny piknik patriotyczny, połączony z wyjątkową imprezą biegową Grom Challenge.
Będzie to wiosenna edycja biegu, który ma już ponad trzyletnią tradycję. Organizatorzy zadbają o atrakcje odpowiednie dla wszystkich kategorii wiekowych. ? Chcemy pokazać, jak Ossów może wyglądać na co dzień, stanowiąc atrakcyjną lokalizację dla miłośników aktywności fizycznej i bezpośredniego kontaktu z historią ? dodaje pełnomocnik Bartłomiej Rajchert.
Burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan i Prezes Instytutu Historycznego ?Bitwa Warszawska 1920? prof. dr hab. Grzegorz Łukomski kończą list słowami: Zwracamy się do Państwa z apelem o pomoc w rozwijaniu idei budowy Muzeum. Spełnijmy w ten sposób nasz obowiązek wobec tych, którzy ponad 95 lat temu pod Warszawą obronili Polskę, Europę, chrześcijaństwo. Jest czas, aby dać świadectwo prawdzie historycznej, kształtować postawy patriotyczne i móc z dumą powtórzyć za śp. Prezydentem Lechem Kaczyńskim, że ?warto być Polakiem; warto by naród polski i jego państwo ? Rzeczpospolita ? trwały w Europie?. Wspólnie podejmijmy wyzwanie budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku, które opowie o wielkim polskim zwycięstwie!
Więcej informacji w serwisie internetowym BitwaWarszawska.org

Jedno przemyślenie nt. „Czas na Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku!

  1. Czas na Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku
    Jakby Polska nie miała innych problemów. Obchodzenie najróżniejszych świat (każdego miesiąca przynajmniej jedno święto), jest w Polsce ważniejsze, jak budowa przedszkoli, szkol, osiedli komunalnych (obiecane przez prezesa), podwyżki płacy minimalnych (również przyrzeczenie przedwyborcze PiS`u), inwestycje w naukę wyższa i badawcza. Z czego przeciętny Polak żyje?. Z tego co może włożyć do gara, czy z kolejnego muzeum, tablicy pamiątkowej, pomnika, miesięcznicy, rocznicy i kierowanej propagandy formującej mózgownice Polaków?. Chory kraj. A może by tak lepiej rzetelniej wykładać historie Polski w szkołach z jej cieniami i czarnymi stronami „najjaśniejszej”?. Tym sposobem można Polakom wytłumaczyć, ze Polska jest takim samym krajem (nie tylko wybranym, ofiarnym i ofiara), lecz jak każdy inny, z błędami polityki i wydarzeń historycznych. Historia nie jest dwukolorowa, lecz wielokolorowa, niczym tęcza. Pozbyć się polskiego nacjonalizmu (który często jest mylony z patriotyzmem), szowinizmu, nietolerancji, antysemityzmu (co widać we wpisach internautów), autorytaryzmu. Przyznać się do prawdy historycznej z jej wszystkimi aspektami i pozwolić obywatelom samemu zawyrokować o przeszłości tego kraju. To przypomina na wskroś Polskę komunistyczna, w której obywatel nie potrzebował myśleć, bo za niego załatwiała i myślała partia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.