W ubiegłym tygodniu Burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan wystosowała list do Prezydenta RP Andrzeja Dudy, w którym wnioskuje o objęcie patronatem narodowym 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej i apeluje o wsparcie dla projektu budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Ossowie.
W liście skierowanym do Prezydenta RP przez Burmistrz Wołomina czytamy m.in.: W Ossowie, gdzie 14 sierpnia 1920 roku Wojsko Polskie oraz żołnierze Armii Ochotniczej w bohaterskim boju odparli bolszewików, trwa tradycja upamiętniania jednego z najważniejszych etapów Bitwy Warszawskiej. Zwieńczeniem wieloletniego wysiłku pokoleń mieszkańców naszej ziemi jest dojrzała, realna idea budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Idea, która jako jedyna w Polsce ma pozwolenie na budowę i godne miejsce. Niestety brakuje dostatecznego wsparcia finansowego i ? przede wszystkim ? całościowego narodowego planu, który nada naszemu projektowi odpowiednie ramy.
12 marca w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego (ul. Dobra 56, 00-312 Warszawa, początek o godz. 12:00) odbędzie się konferencja ?Czas na Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku ? pamięć i zobowiązanie? ? jak godnie upamiętnić największe polskie zwycięstwo militarne XX wieku?, której organizatorem jest Stowarzyszenie Naukowo-Badawcze Instytut Historyczny ?Bitwa Warszawska 1920?. Prezes Instytutu Historycznego prof. dr hab. Grzegorz Łukomski deklaruje, że powołane w grudniu ubiegłego roku stowarzyszenie będzie stanowić zaplecze naukowe przedsięwzięcia i jednocześnie liczy, że konferencja stanie się początkiem konstruktywnej współpracy ponad podziałami i okazją do prezentacji wszelkich pomysłów, inicjatyw i koncepcji związanych z uczczeniem 100. rocznicy Bitwy.
List do Prezydenta RP to początek kampanii komunikacyjnej, której adresatami są władze państwowe, samorządowe, kościelne, a także organizacje pozarządowe. Pisma z apelem o wsparcie projektu otrzymali m.in. ministrowie obrony narodowej, rozwoju, kultury i dziedzictwa narodowego. Wysłano blisko dwa tysiące pakietów promocyjnych zawierających list, folder, zaproszenie na konferencję, ilustrowany kalendarz historyczny ?Zwycięstwo Polski, ocalenie Europy?, okolicznościową naklejkę. Władze Wołomina liczą na szerokie wsparcie inicjatywy, w tym pozyskiwanie środków finansowych na realizację projektu, także z wykorzystaniem możliwości, jakie otwiera crowdfunding i CSR.
Nowością jest propozycja utworzenia w Ossowie i na sąsiadujących z nim terenach Parku Historyczno-Militarnego, obejmującego Muzeum i miejsca pamięci związane z Bitwą Warszawską 1920 roku, w otoczeniu infrastruktury szkoleniowo-rekreacyjnej, na którą złożą się: strzelnice, parki linowe, ściany wspinaczkowe, tory przeszkód do szkolenia z zakresu przygotowania wojskowego i ochrony przeciwpożarowej, pola i obiekty treningowe na potrzeby manewrów grup proobronnych, trasy terenowe dla różnych kategorii pojazdów, przestrzenie do organizacji inscenizacji i rekonstrukcji militarnych, zaplecze logistyczne (plac apelowy, parkingi, wiaty, baza sanitarna, teren biwakowy, baza noclegowa, trybuny do obserwacji rekonstrukcji).
? W Ossowie widzimy miejsce dla unikalnego połączenia doświadczeń przeszłości z nauką na przyszłość. Sprzyjają temu bliskość stolicy, ukształtowanie terenu, położenie w bezpośrednim sąsiedztwie podwarszawskich poligonów i na granicy trzech gmin powiatu wołomińskiego ? Kobyłki, Zielonki i Wołomina, ale przede wszystkim wyjątkowa historia i dziedzictwo, w tym pamięć o bohaterskiej śmierci księdza kapelana Ignacego Skorupki. Tak skonstruowany projekt ma szanse przyciągać tysiące gości nie tylko podczas corocznych obchodów ?Cudu nad Wisłą?, połączonych z inscenizacją Bitwy, ale każdego dnia ? dzięki licznym wydarzeniom o charakterze patriotycznym, religijnym, kulturalnym, wychowawczym, edukacyjnym i szkoleniowym? ? podsumowuje, pełnomocnik burmistrza ds. rozwoju i promocji miasta, koordynujący projekt.
30 kwietnia br., w sobotę rozpoczynającą długi weekend majowy, Burmistrz Wołomina zaprasza do Ossowa na rodzinny piknik patriotyczny, połączony z wyjątkową imprezą biegową Grom Challenge.
Będzie to wiosenna edycja biegu, który ma już ponad trzyletnią tradycję. Organizatorzy zadbają o atrakcje odpowiednie dla wszystkich kategorii wiekowych. ? Chcemy pokazać, jak Ossów może wyglądać na co dzień, stanowiąc atrakcyjną lokalizację dla miłośników aktywności fizycznej i bezpośredniego kontaktu z historią ? dodaje pełnomocnik Bartłomiej Rajchert.
Burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan i Prezes Instytutu Historycznego ?Bitwa Warszawska 1920? prof. dr hab. Grzegorz Łukomski kończą list słowami: Zwracamy się do Państwa z apelem o pomoc w rozwijaniu idei budowy Muzeum. Spełnijmy w ten sposób nasz obowiązek wobec tych, którzy ponad 95 lat temu pod Warszawą obronili Polskę, Europę, chrześcijaństwo. Jest czas, aby dać świadectwo prawdzie historycznej, kształtować postawy patriotyczne i móc z dumą powtórzyć za śp. Prezydentem Lechem Kaczyńskim, że ?warto być Polakiem; warto by naród polski i jego państwo ? Rzeczpospolita ? trwały w Europie?. Wspólnie podejmijmy wyzwanie budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku, które opowie o wielkim polskim zwycięstwie!
Więcej informacji w serwisie internetowym BitwaWarszawska.org
Czas na Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku
Jakby Polska nie miała innych problemów. Obchodzenie najróżniejszych świat (każdego miesiąca przynajmniej jedno święto), jest w Polsce ważniejsze, jak budowa przedszkoli, szkol, osiedli komunalnych (obiecane przez prezesa), podwyżki płacy minimalnych (również przyrzeczenie przedwyborcze PiS`u), inwestycje w naukę wyższa i badawcza. Z czego przeciętny Polak żyje?. Z tego co może włożyć do gara, czy z kolejnego muzeum, tablicy pamiątkowej, pomnika, miesięcznicy, rocznicy i kierowanej propagandy formującej mózgownice Polaków?. Chory kraj. A może by tak lepiej rzetelniej wykładać historie Polski w szkołach z jej cieniami i czarnymi stronami „najjaśniejszej”?. Tym sposobem można Polakom wytłumaczyć, ze Polska jest takim samym krajem (nie tylko wybranym, ofiarnym i ofiara), lecz jak każdy inny, z błędami polityki i wydarzeń historycznych. Historia nie jest dwukolorowa, lecz wielokolorowa, niczym tęcza. Pozbyć się polskiego nacjonalizmu (który często jest mylony z patriotyzmem), szowinizmu, nietolerancji, antysemityzmu (co widać we wpisach internautów), autorytaryzmu. Przyznać się do prawdy historycznej z jej wszystkimi aspektami i pozwolić obywatelom samemu zawyrokować o przeszłości tego kraju. To przypomina na wskroś Polskę komunistyczna, w której obywatel nie potrzebował myśleć, bo za niego załatwiała i myślała partia.