Już niebawem utracą ważność ?stare? ząbkowskie karty mieszkańca. Tym samym ich posiadacze zostaną pozbawieni wszystkich przywilejów i rabatów. O tym jak wyrobić nową aktywną kartę oraz jakie udogodnienia ona daje z Małgorzatą Zyśk, burmistrz Ząbek rozmawia Aleksandra Olczyk.
– Od kiedy funkcjonuje aktywna karta ?Jestem z Ząbek?
– Już od 25 maja 2019 roku UM Ząbki wydaje nową aktywną Kartę Mieszkańca ?Jestem z Ząbek?. Na chwilę obecną wydano około 5500 kart, termin wymiany starych kart na nowe upływa z końcem listopada br. Po tej dacie wygasną wszystkie dostępne na starej karcie przywileje. Nowa karta jest wydawana dla mieszkańców zameldowanych i płacących podatki w Ząbkach na okres dwóch lat, natomiast osoby jedynie płacące podatki, ale nie zameldowane w Ząbkach muszą odnawiać kartę co roku.
– Jakie przywileje zapewnia nowa karta
– Nowa karta upoważnia do bezpłatnych przejazdów ząbkowskimi liniami autobusowymi oraz daje 25% zniżki na basen, kręgielnie i sqash. Ponadto od 5 do 30% zniżki można otrzymać od ponad 100 przedsiębiorców współpracujących z miastem. Posiadaczom karty przysługuje pierwszeństwo w korzystaniu z organizowanych przez miasto akcji w czasie ferii zimowych „Zima w mieście” i wakacji „Lato w mieście” ze zniżką do 50% Karta Mieszkańca uprawnia także do oddawania odpadów w tym wielkogabarytowych, w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). W przyszłości posiadacze karty będą mogli bezpłatnie korzystać z parkingu Parkuj i Jedź pod pasażem Orla. Karta jest zarazem nośnikiem biletów ZTM (jest widziana przez system warszawskiego operatora). Obecnie daje możliwość dodatkowej zniżki na długookresowe bilety ulgowe w wysokości 33%. W 2021 roku zamierzamy wprowadzić zniżki na długookresowe bilety normalne. Karta będzie umożliwiała skorzystanie z możliwości bezpłatnego chipowania zwierząt i dopłat do sterylizacji. Przewiduje też wsparcie dla rodzin wielodzietnych (troje i więcej dzieci) polegające na możliwości korzystania z 50% zniżek w: opłacie za pobyt dziecka w przedszkolu publicznym, dla którego organem prowadzącym jest Miasto Ząbki; opłacie za zajęcia sportowe prowadzone przez MOSiR i MOK; w opłacie za obiady w szkołach podstawowych dla których organem prowadzącym jest Miasto Ząbki. Kolejnym planowanym obszarem zastosowania nowej karty będzie kwestia wprowadzenia płatnych stref parkowania. Trwają prace analityczne i planistyczne zmierzające do utworzenia w Ząbkach dwóch takich stref, które obejmą publiczne miejsca parkingowe w pasach dróg. Jedna z nich to rejon targowiska i Urzędu Miasta, a druga zlokalizowana zostanie w rejonie ulic Andersena, Kopernika oraz ul. Kościelnej. Chcemy, aby z kartą można było powiązać wirtualny abonament parkingowy, który umożliwi znacznie tańszy lub bezpłatny postój przez określony czas. Planujemy również powiązać z kartą możliwość korzystania z boisk na terenie Ząbek. Dla mieszkańców wspomniane obiekty sportowe będą udostępniane bezpłatnie lub za symboliczną opłatą, dla pozostałych osób koszty udostępnienia będą znacznie wyższe. Karta będzie sukcesywnie rozszerzana o nowe funkcjonalności i rabaty.
– Jaki jest cel wprowadzenia karty
– Naszym celem jest zmotywowanie mieszkańców do udziału w rozwoju Ząbek w tym rozbudowy i unowocześnienia infrastruktury oraz poprawy standardu życia. Aktywna karta ma też na celu uszczelnienie systemu, aby z bezpłatnych przejazdów i zniżek, mogły korzystać wyłącznie osoby, które przyczyniają się do rozwoju miasta, odprowadzając na jego rzecz podatki. W Ząbkobusach pojawią się kontrolerzy, którzy będą sprawdzać ważność kart lub biletów. Aktywne karty będzie także można sprawdzać czytnikiem na basenie i u partnerów programu.
– Jak uzyskać nową kartę?
– Wniosek o wydanie nowej karty można złożyć poprzez stronę internetową jestemzzabek.pl, osobiście w Urzędzie Miasta lub za pośrednictwem Poczty Polskiej. Ze względu na panujący w Polsce stan epidemii zachęcamy mieszkańców do składania wniosków online. Do karty wirtualnej uprawniona osoba będzie miała dostęp od razu po akceptacji wniosku przez pracownika urzędu bez konieczności wychodzenia z domu (na rozpatrzenie wniosku złożonego online będziemy musieli poczekać około 2-3 dni). Jeśli jednak mieszkaniec zdecyduje się na kartę plastikową, która na czas epidemii nie będzie wyrabiana od ręki, to jej otrzymanie także będzie w pełni bezpieczne. Zostanie ona dostarczona do skrzynki pocztowej. Taki system będzie funkcjonował do końca trwania stanu epidemii w Polsce. Kartę można też wyrobić dzieciom, uczniom, studentom do ukończenia 26. roku życia. W tym przypadku wniosek składa rodzic lub opiekun prawny. Do wniosku trzeba będzie dołączyć skan ważnej legitymacji szkolnej lub studenckiej, a przy odbiorze karty ? okazać dokument tożsamości i w razie potrzeby do wglądu oryginały dokumentów przesłanych przy składaniu wniosku o kartę drogą internetową.