Jak podejść do rozliczenia wydatków, gdy nie możemy skorzystać z usługi za którą zapłaciliśmy czyli o nieprzewidzianych i planowanych kosztach prowadzenia biznesu w czasach epidemii rozmawiamy z Pawłem Żółtkiem ? właścicielem biura rachunkowego mojerozliczenia.pl
? Od ponad pół roku żyjemy w stanie quasi wyjątkowym. Jak ta sytuacja wpływa na prowadzenie biznesu?
? W warunkach stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii na przedsiębiorcach, oprócz dotychczasowych obowiązków wynikających z prawa pracy, ciążą dodatkowe obowiązki w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy (prowadzenia działalności gospodarczej), takie jak: zapewnienie jednorazowych rękawiczek lub środków do dezynfekcji rąk, dezynfekcja stanowiska kasowego lub stanowiska obsługi. Poza tym przedsiębiorcy samodzielnie podejmują nadzwyczajne działania, do których nie są zobowiązani, ale które przeciwdziałają zagrożeniu COVID-19, np.: organizacja pracy zdalnej i wyposażenie pracowników w narzędzia do tej pracy, zakup fartuchów, kombinezonów, zestawów testowych, sprzętu medycznego, czy termometrów. Niektóre z tych działań mogą wynikać z wytycznych lub zaleceń organów administracji publicznej, lub innego rodzaju instytucji kompetentnych w obszarze bezpieczeństwa sanitarnego.
? A co z odwołanymi targami, wystawami, imprezami branżowymi?
? Jeszcze przed wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii, ale także w czasie ich trwania, przedsiębiorcy ponieśli lub ponoszą wydatki na różne działania gospodarcze (np. szkolenia, konferencje, spotkania biznesowe i związane z nimi podróże służbowe), które później zostały odwołane z przyczyn niezależnych od przedsiębiorcy lub w których przedsiębiorca (jego pracownik lub jego kontrahent) nie wzięli udziału ze względu na zagrożenie epidemiczne (epidemię).
? I co wtedy?
? Ogólna definicja kosztów uzyskania przychodów jest zawarta w art. 15 ust. 1 ustawy CIT i art. 22 ust. 1 ustawy PIT ? są nimi koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych odpowiednio w art. 16 ust. 1 ustawy CIT i art. 23 ust.1 ustawy PIT. Zgodnie z obowiązującymi regulacjami oraz ugruntowanym orzecznictwem sądowo-administracyjnym, wydatek może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, jeżeli spełnia następujące warunki:
– został faktycznie poniesiony przez podatnika;
– służy osiągnięciu przychodu, czyli został poniesiony w celu jego osiągnięcia lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów;
– nie jest wyłączony z kosztów uzyskania przychodów w art. 16 ust. 1 ustawy CIT albo art. 23 ust. 1
ustawy o PIT oraz
– został właściwie udokumentowany.
Jeżeli przedsiębiorca ponosi wydatki, które wynikają z obowiązku w zakresie BHP (prowadzenia działalności gospodarczej) albo wytycznych lub zaleceń organów (instytucji) kompetentnych w obszarze bezpieczeństwa sanitarnego, albo własnej decyzji i racjonalnego przeciwdziałania zagrożeniu epidemicznemu (epidemii), to takie wydatki stanowią koszt uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy CIT i art. 22 ust. 1 ustawy PIT, o ile zostały właściwie udokumentowane (np. zakup maseczek ochronnych dla pracowników, przyłbic, czy sfinansowanie pracownikom testów na koronawirusa). To samo dotyczy wydatków poniesionych przez przedsiębiorcę na działania gospodarcze, które wskutek zagrożenia epidemicznego (epidemii) zostały zaniechane (odwołane, przerwane, zawieszone itp.), o ile w momencie ich poniesienia spełniały wymienione wyżej warunki zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów (jak np. organizacja szkoleń, kursów pracowniczych). Najlepiej podejść do sprawy zdroworozsądkowo: Wydatki, które służą racjonalnemu przeciwdziałaniu zagrożeniu epidemicznemu (epidemii), stanowią koszt uzyskania przychodów.
Biuro Rachunkowe,
Kobyłka ul. Szeroka 6, tel. 22 786 06 11
www.mojerozliczenia.pl