Kto z nas nie marzy o rozpoczęciu nowego etapu w życiu i kupnie własnego mieszkania? Wybrałeś już dogodną lokalizację i podpisałeś umowę deweloperską? Niestety nie zawsze wszystko układa się po naszej myśli. Jednym z najczęstszych problemów jest deweloper nie dotrzymujący ustalonych terminów. Takich spraw nie można bagatelizować! Przeczytaj niniejszy artykuł i dowiedz się jak dochodzić swoich należności za opóźnienia deweloperskie.
Umowa deweloperska ? przed podpisaniem sprawdź jej zgodność z przepisami
Każda osoba chcąca kupić mieszkanie doskonale wie, że niezbędne jest podpisanie umowy deweloperskiej. To właśnie ona nakłada na dewelopera szereg obowiązków, a ich niespełnienie wiąże się z określonymi konsekwencjami prawnymi. Prawidłowo napisana umowa poza danymi nabywcy oraz dewelopera musi przede wszystkim posiadać właściwy opis całej nieruchomości oraz określenie standardu jej wykonania. Dodatkowo deweloper musi określić termin rozpoczęcia i zakończenia budowy, a także zasady i termin wydania mieszkania, zgłaszanie wad, oraz termin podpisania aktu notarialnego przenoszącego własność lokalu na nabywcę. Nieodłącznym elementem każdej umowy deweloperskiej jest prospekt informacyjny. Musisz wiedzieć, że deweloper zgodnie z ustawą z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego i art. 17 oraz 18 tej ustawy posiada obowiązek dostarczenia Ci go, przed podpisaniem umowy. To właśnie tam znajdziesz istotne informacje o całym budynku np. ile będzie posiadał lokali i kondygnacji, a także z jakich materiałów zostanie wykonany.
Trafiłeś na nieuczciwego dewelopera? Sprawdź jakie kroki prawne możesz podjąć
Niewywiązanie z umowy deweloperskiej może mieć różne oblicza. Najczęściej dochodzi do opóźnień związanych z zakończeniem budowy lub z przeniesieniem na nabywcę prawa własności.
Warto więc zabezpieczyć się przed taką sytuacją, umieszczając w umowie stosowne zapisy dotyczące naliczania kar umownych w przypadku opóźnień ze strony dewelopera Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 10 sierpnia 2017 r., I CSK 10/17 niezgodne z przepisami jest umieszczenie w umowie deweloperskiej klauzuli wyłączającej kary umowne. Kwota kary umownej zwykle ustalana jest jako określony procent ceny nabycia nieruchomości za każdy trwania opóźnienia, jednak nie zawsze jej wysokość umożliwia pokrycie poniesionych przez Ciebie szkód. Wśród nich wyróżnia się m.in. dłuższe wynajmowanie innego mieszkania, większe koszty kredytu oraz utrata czynszu, jeśli zakupione mieszkanie miało być wynajmowane. Tutaj musisz zwrócić uwagę, że kar umownych za opóźnienie można żądać tylko wtedy, kiedy w umowie deweloperskiej był zawarty odpowiedni zapis wskazujący taką możliwość. W innym przypadku możesz dochodzić odszkodowania na zasadach ogólnych, jednak będzie się to wiązało z dodatkowymi utrudnieniami Jeśli szukasz pomocy prawnej w dochodzeniu swoich roszczeń od dewelopera zajrzyj na stronę: https://www.adwokatchojka.pl/. Chojka Kancelaria Adwokacka specjalizuje się w prowadzeniu spraw związanych z prawem budowlanym i obsługą prawną inwestycji. Przeanalizuje Twoją umowę deweloperską oraz wskaże wszystkie możliwości. Nie zwlekaj i uzyskaj satysfakcjonujące odszkodowanie od dewelopera!
Artykuł Promocyjny