O tym jakie zmiany zostają wprowadzone od 1 października w związku z wejściem w życie nowego pliku JPK_VAT rozmawiamy z Pawłem Żółtkiem ? właścicielem biura rachunkowego mojerozliczenia.pl
? Czy przedsiębiorców czeka duża zmiana od 1 października?
? Pierwszego października wejdą w życie przepisy nakładające na podatników podatku VAT obowiązek składania nowego pliku JPK_VAT. Pytanie, czy to duża zmiana? Tak, myślę, że to bardzo duża zmiana.
? Przedsiębiorcy przyzwyczaili się już do comiesięcznego składania plików JPK_VAT, więc na czym polega nowość?
? Nowy plik JPK_VAT będzie wysyłany do Ministra Finansów podobnie jak do tej pory, co miesiąc. Nowością jest to, że nowy plik JPK_VAT zastąpi samą deklarację VAT: miesięczną VAT-7 oraz kwartalną VAT-7K. Po prostu nowy plik JPK_VAT będzie się składał z części ewidencyjnej, podobnie jak do tej pory oraz z nowej części ? deklaratoryjnej, która zastąpi deklarację. W przypadku rozliczeń kwartalnych, pierwsze dwa miesiące będą zawierały jedynie część ewidencyjną. Od 1 października nie będzie możliwości złożenia deklaracji VAT w inny sposób, niż poprzez nowy JPK_VAT.
? Czy to jedyna zmiana?
? Ależ nie. Główne zmiany dotyczą zakresu informacji jakie przedsiębiorcy będą raportować wprost do Ministra Finansów. Nowy plik JPK_VAT wprowadza dodatkowe oznaczenia w szczególności dla transakcji wrażliwych, narażonych na oszustwa podatkowe (m.in sprzedaży alkoholu etylowego, czy wyrobów tytoniowych). Wprowadzenie dodatkowych oznaczeń, ma przyczynić się do większej efektywności aparatu kontrolnego w wykrywaniu oszustw podatkowych, a w konsekwencji wyeliminowania szarej strefy.
? A co to są kody GTU?
? Powiem tak, nowa struktura pliku JPK_VAT zawiera trzy nowości:
Po pierwsze ? kody GTU ? to kody do oznaczania sprzedawanego asortymentu, czyli towarów i usług; w tej grupie przedsiębiorcy będą raportować sprzedaż m.in. alkoholi, paliw, wyrobów tytoniowych, ale również sprzedaż usług doradczych, czy transportowych;
Po drugie ? kody procedur transakcji ? w tej grupie przedsiębiorcy będą musieli oznaczyć szczegółowym kodem transakcję, jeśli dotyczy ona np. sprzedaży w procedurze marży usług turystycznych, czy dostawy towarów używanych (np. handel używanymi samochodami);
Po trzecie ? kody typów dokumentów ? tu będzie miejsce do wskazania, czy dana faktura dotyczy np. mechanizmu podzielonej płatności MPP. W przypadku otrzymania faktury od wystawcy stosującego metodę kasową również nabywca będzie zobowiązany do zaraportowania tej informacji w nowym pliku JPK_VAT.
? Przyznam, że trochę trudno objąć skalę zmian.
– Rzeczywiście, zakres nowych informacji, jakie zobowiązany jest przekazać przedsiębiorca w nowych plikach JPK_V7M oraz JPK_V7K jest naprawdę imponujący i ta rewolucja zacznie obowiązywać już za tydzień, tj. 1 października 2020 roku.
Biuro Rachunkowe,
Kobyłka ul. Szeroka 6, tel. 22 786 06 11
www.mojerozliczenia.pl