Chrzęsne zaczyna tętnić życiem

Z Adamem Łossanem, wicestarostą wołomińskim odpowiedzialnym w powiecie między innymi za oświatę o zmianach w wydziale zajmującym się edukacją oraz o działaniach na terenie Zespołu Parkowo-Pałacowego w Chrzęsnem rozmawia Teresa Urbanowska.

lossan

? Jednym z ważniejszych zadań własnych powiatu jest edukacja. W ostatnim czasie doszło do zmiany na stanowisku zastępcy naczelnika odpowiedzialnego za funkcjonowanie oświaty. Czym była ona podyktowana?
? Od 1 września Pani Wiesława Gorzelana-Gałązka zarządza powiatową oświatą. Jej poprzedniczka Pani Magdalena Kalinowska-Soszyńska wygrała konkurs na dyrektora przedszkola w Rembertowie. Postanowiła poświęcić się pracy pedagogicznej. Zrobiła tu dużo dobrej roboty i zostawiła uporządkowane sprawy. Szukaliśmy w związku z tym na to stanowisko nowej osoby. I udało nam się pozyskać ? za porozumieniem pomiędzy urzędami ? panią Wiesławę Gorzelaną-Gałązkę. To osoba z bardzo bogatym doświadczeniem. Była dyrektorem szkoły, wizytatorem i dyrektorem generalnym w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Przez ostatnie siedem lat pełniła ważną funkcję w Urzędzie Miasta w Legionowie. Choć do tej pory w naszej powiatowej oświacie źle się nie działo to, wiążę duże nadzieje w związku z osobą pani Gorzelany-Gałązki. Zawsze przecież może i powinno być lepiej. Tego oczekuję.
? Spotkaliśmy się w sobotę 26 września podczas wernisażu poplenerowego w Chrzęsnem. To już kolejny duży plener w tym miejscu. Przyjechało dużo osób na spotkanie ze sztuką. Widać, że miejsce powoli zaczyna tętnić życiem…
? Mam nadzieję, że będzie się tu działo coraz więcej tym bardziej, że do zespołu dołączyła nowa osoba, która powinna wnieść swoją energię i bogate doświadczenie zawodowe w funkcjonowanie przestrzeni pałacowej ? to pani Anna Kękuś-Poks z gminy Poświętne. Aktorka i reżyserka, z doświadczeniem animatora kultury. Chcieliśmy, żeby to miejsce tętniło życiem i tak się zaczyna dziać.
? Jaka jest obecnie struktura zatrudnienia w Pałacu? Kto odpowiada za wszystko co się tam dzieje, odbywa? Do kogo trzeba się zgłosić chcąc zwiedzić Pałac, poznać jego historię, zorganizować wydarzenie w tej przestrzeni?
? Obiekt podlega pod wydział edukacji, kultury i dziedzictwa narodowego a naczelnikiem tego wydziału jest pani Katarzyna Pazio. Osobą bezpośrednio wyznaczoną przez Starostę do zarządzania Pałacem jest pani Henryka Michalczewska, konserwator zabytków i historyk sztuki. To osoba, która o Pałacu wie niemalże wszystko. Uczestniczyła przy jego renowacji, ustaleniach z konserwatorem i z wykonawcami. Jest przy tym obiekcie od początku. Na miejscu jest pan Marek Dzięcioł, któremu podlega bezpośrednio bieżące funkcjonowanie obiektu i teraz dołączyła do nich pani Anna Kękuś-Poks.
? Jakiego rodzaju działania mogą być realizowane na terenie zespołu parkowo-pałacowego w Chrzęsnem?
? Oprócz rozwijanej już z powodzeniem funkcji plenerów malarskich może to być doskonałe miejsce na organizowanie ciekawych spotkań z aktorami, literatami czyli ogólnie mówiąc – przedstawicielami kultury wysokiej. Można też i takie są plany, organizować koncerty muzyki kameralnej, występy śpiewaków, kameralne przedstawienia teatralne, wieczory poezji a w parku nawet imprezy masowe. Udanym tego przykładem były tegoroczne tłuszczańskie gminne dożynki. A już w najbliższą sobotę o godzinie 17.00 zapraszam do pałacu w Chrzęsnem na ciekawe spotkanie z Jerzym Gruzą – reżyserem filmowym i teatralnym, scenarzystą i pisarzem – twórcą popularnego serialu ?Czterdziestolatek?.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.