W Pałacu w Chrzęsnem zainaugurowano 2 edycję programu literacko-edukacyjnego skierowanego do dzieci, młodzieży i dorosłych „Chrzęsne – literackie serce Mazowsza”. Ten wyjątkowy projekt powstaje we współpracy Mazowieckiego Instytutu Kultury i Starostwa Powiatowego w Wołominie.
Podczas uroczystości, która odbyła się 21 września br., przedstawione zostały propozycje programowe projektu. Tak jak w zeszłym roku, składa się on z kilku bloków tematycznych przygotowanych z myślą o odbiorcach w różnym wieku, ale ze szczególną troską o najmłodszych, których organizatorzy chcą zarazić pasją czytelniczą. Tym razem cykl spotkań dla dzieci przebiegnie pod hasłem ?Pisane i rysowane? i wezmą w nim udział pisarze, ilustratorzy książek i aktorzy: Joanna Olech, Grzegorz Kasdepke, Daniel de Latour, Michał Rusinek, Joanna Rusinek i Jarosław Boberek. Jednym z gości będzie aktorka i właścicielka cenionego wydawnictwa audiobooków Edyta Jungowska, która wprowadzi dzieci w świat wspaniałej literatury i niezapomnianych bohaterów ? Pippi Pończoszanki, Karlssona i Emila, a także zdradzi sekrety sztuki nagraniowej. O sztuce lektorskiej i sztuce głośnego czytania będzie również mówiła znana polska lektorka Krystyna Czubówna, która już po raz drugi pojawi się w Chrzęsnem ? tym razem jako prowadząca warsztaty czytania i wymowy dla młodzieży. Razem z nią uczestnicy zajęć wezmą udział w maratonie czytania ?Pana Tadeusza? Adama Mickiewicza. Wykład o poemacie wygłosi jego wielbiciel i zarazem kolekcjoner wydań ?Pana Tadeusza? profesor Jerzy Bralczyk.
Chrzęsne w tym roku odwiedzą także inni słynni popularyzatorzy wiedzy o języku polskim ? profesor Jan Miodek, profesor Katarzyna Kłosińska, Michał Rusinek, Mirosław Oczkoś i Bartosz Chaciński. Usłyszymy zatem o ?języku wyczesanej polszczyzny?, ?pypciach na języku? oraz o sztuce mówienia bez bełkotania i faflunienia. Spotkania te odbędą się w ramach dotacji z programu ?Ojczysty ? dodaj do ulubionych? Narodowego Centrum Kultury.
Nieprzypadkowo motto tegorocznej edycji, które brzmi ? ?Tylko szczęście jest prawdziwym życiem??, stanowi cytat z wiersza polskiej poetki Zuzanny Ginczanki ? jednej z bardziej utalentowanych, a jednocześnie niedocenionych kobiet piszących w dwudziestoleciu międzywojennym. W marcu 2017 roku minęła setna rocznica urodzin tej wyjątkowo barwnej a zarazem tragicznej, niedawno odkrytej na nowo artystki. Jej sylwetka i twórczość zostaną upamiętnione w sposób szczególny ? premierą multimedialnego, opartego na wierszach poetki, spektaklu ?Mądrość jak rozkosz? w wykonaniu Katarzyny Herman, w którym wykorzystano m.in. fragmenty zdjęć dokumentalnych i nagrań. Wieczór poświęcony artystce, zorganizowany we współpracy z Muzeum Literatury w Warszawie, poprowadzą poeta i eseista Jarosław Mikołajewski oraz Angelika Kuźniak ? autorka nagradzanych książek biograficznych, takich jak ?Papusza?, ?Czarny Anioł? i ?Stryjeńska. Diabli nadali?.
Drugą ważną postacią artystyczną w programie 2017 roku w Chrzęsnem będzie jeden z najwybitniejszych twórców polskiego filmu ? Andrzej Wajda, któremu został poświęcony blok literacko-filmowy ?Odejścia i powroty?. W pierwszą rocznicę śmierci tego wielkiego reżysera organizatorzy pragną przypomnieć kilka jego ekranizacji literackich, które weszły już do historii polskiego i światowego kina. Zobaczymy m.in. takie dzieła, jak: ?Brzezina?, ?Krajobraz po bitwie?, ?Tatarak? i kultowy już ?Popiół i diament?. Gospodarzem cyklu jest dziennikarz i pisarz Remigiusz Grzela, który przybliży sylwetkę Andrzeja Wajdy poprzez rozmowy z aktorami ? twórcami niezapomnianych kreacji w filmach Mistrza. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Stanisława Celińska, Olgierd Łukaszewicz oraz dziennikarka i pisarka Dorota Karaś ? autorka wydanej niedawno i już głośnej książki biograficznej o Zbigniewie Cybulskim ?Zbigniew Cybulski. Podwójne salto?. Cykl ?Odejścia i powroty? to nie jedyny wątek filmowy w programie. Ważnym elementem tegorocznej oferty jest konkurs na scenariusz filmowy dla młodzieży, organizowany z Filmoteką Narodową, Wydziałem Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego
i fundacją językową Pro.pl. Uczestnicy konkursu będą mieli okazję do zdobycia nowych umiejętności i poznania arkanów sztuki filmowej bezpośrednio od specjalistów, podczas warsztatów pt. ?Jak zmieniał się język filmu. Od kina niemego do dźwiękowego?. Laureaci otrzymają wyjątkowe nagrody filmowe i książkowe oraz wezmą udział w wycieczce do Filmoteki Narodowej.
Na zakończenie programu organizatorzy zaplanowali niespodziankę ? jubileuszowy wieczór poświęcony wybitnej, związanej także z Mazowieckim Instytutem Kultury, aktorce ? Mai Komorowskiej, która w tym roku obchodzi swoje 80. urodziny. Podczas wieczoru odbędzie się spotkanie z Krzysztofem Zanussim i pokaz zrealizowanego w 1971 roku filmu ?Za ścianą?, z niezwykłą kreacją Mai Komorowskiej w roli głównej. Specjalnymi gośćmi będą przyjaciele aktorki, wśród nich jej studenci, znani aktorzy, reżyserzy i twórcy literatury.
Zatem zapraszamy do Pałacu w Chrzęsnem na spotkania z literaturą i sztuką, na rozmowy o książkach i filmach z ich twórcami, na wieczory artystyczne i oczywiście na słuchowiska Teatru Polskiego Radia, których także w tym roku nie zabraknie.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest otwarty, na cykle dziecięce i młodzieżowe od września są prowadzone zapisy w szkołach powiatu wołomińskiego.
Źródło: Starostwo Powiatowe w Wołominie