Choroby drzew owocowych

Drzewa owocowe uprawiane w przydomowych ogrodach, niestety często zapadają na różnego rodzaju choroby, będące skutkiem działania bakterii, wirusów i grzybów. Niektóre atakują tylko wybrane gatunki drzew, inne pojawiają się na różnych roślinach. Niezależnie od tego, warto nauczyć się je rozpoznawać i zwalczać, ponieważ większość z nich powoduje duże straty w plonach, a niektóre mogą nawet doprowadzić do obumarcia całego drzewa.

Najczęściej występujące choroby drzew owocowych

PARCH

Choroba ta najczęściej atakuje grusze i jabłonie, czasami pojawia się jednak także na wiśniach i czereśniach. Objawia się oliwkowo zielonymi plamami na liściach już w kwietniu i maju. Plamy te z czasem powiększają się, ciemnieją i pokrywają nalotem. Następnie choroba atakuje zawiązki owoców. Te najsilniej porażone opadają, z pozostałych rozwijają się zdeformowane owoce. Parch może także zaatakować starsze owoce, w wyniku czego na ich powierzchni powstają chropowate, popękane korkowe plamy obniżające wartość owoców. Grzyb powodujący parcha rozwija się, gdy jest ciepło i wilgotno. Przy sprzyjających warunkach wystarczy 10 godzin, aby się pojawił. Aby uchronić drzewa owocowe w swoim ogrodzie przed parchem, należy przede wszystkim prowadzić działania profilaktyczne, polegające na usuwaniu zainfekowanych liści i pędów oraz regularnym cięciu prześwietlającym koronę. Możemy także stosować chemiczne środki zwalczające parcha. Jeśli dopiero zakładamy sad w swoim ogrodzie, warto wybierać odmiany, odporne na parcha.

BRUNATNA ZGNILIZNA DRZEW PESTKOWYCH

Jak sama nazwa wskazuje, choroba ta najczęściej atakuje wiśnie, czereśnie, śliwy, brzoskwinie i morele. Poraża kwiaty, które w jej wyniku zamierają. Może atakować także pędy i owoce, które mogą ulec zainfekowaniu w okresie dojrzewania, szczególnie jeśli towarzyszą mi długotrwałe deszcze. Pojawiające się brunatne plamy, szybko obejmują całe owoce, które deformują się i brunatnieją, a następnie ulegają mumifikacji. Zwalczanie brunatnej zgnilizny drzew pestkowych polega na usuwaniu zarażonych pędów i owoców oraz stosowaniu oprysków środkiem grzybobójczym.

MĄCZNIAK PRAWDZIWY

Choroba ta atakuje głównie jabłonie. Jej objawy możemy zaobserwować na wszystkich częściach rośliny: liściach, pędach, kwiatach oraz owocach. Pokrywają się one białym nalotem, przestają rosnąć, deformują się i opadają. Na zainfekowanych owocach pojawia się charakterystyczny rdzawy nalot. Walka z mączniakiem jabłoni polega na usuwaniu porażonych pędów i opryskiwaniu drzewa środkami grzybobójczymi już od fazy różowego pąka.

RAK BAKTERYJNY

Rak bakteryjny jest groźną chorobą atakującą głównie wiśnie i czereśnie. Jej powstawaniu sprzyja ciepło i wilgoć oraz wczesnowiosenny okres, kiedy przycinamy drzewa owocowe. Pojawia się bowiem wówczas na poranionych pędach i pniach. Zainfekowaniu mogą jednak ulec wszystkie nadziemne części drzewa. Porażone pąki i kwiaty przestają się rozwijać i zamierają, na zawiązkach owoców pojawiają się gnilne plamy, a na liściach wodniste, z czasem brunatniejące place. Kora porażanych gałęzi pęka, a z powstałych w ten sposób ran, wycieka guma. Aby zapobiec powstawaniu raka bakteryjnego, należy zabezpieczać miejsca po cięciu specjalną maścią ogrodniczą. Powinniśmy także dbać o właściwą ochronę drzew przed mrozem, który może spowodować pękanie kory, a w wyniku tego rozwój raka. Możemy także walczyć z rakiem bakteryjnym za pomocą przeznaczonych do tego celu środków chemicznych dostępnych w sklepach ogrodniczych. Planując nasadzenia w swoim ogrodzie, warto wybrać takie odmiany, które są odporne na tę chorobę.

DROBNA PLAMISTOŚĆ LIŚCI DRZEW PESTKOWYCH

Choroba ta niestety dosyć często atakuje drzewa owocowe. Pierwsze jej objawy pojawiają się zazwyczaj w maju i czerwcu. Drobne zielonkawe plamki szybko powiększają się, pokrywając większą część blaszek liściowych, w wyniku czego liście opadają. Może to doprowadzić do całkowitego, przedwczesnego ogołocenia gałęzi. Na skutek tego drzewo ulega osłabieniu i wydaje mniejsze i gorszej jakości plony. Staje się także mniej odporne na ataki szkodników, niskie temperatury oraz ataki innych chorób. Jeśli poszukujesz więcej informacji o chorobach drzew owocowych to znajdziesz je tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.