By powietrze było lepsze | Miasto Marki

Plastik, stare meble, ramy okienne, szmaty ? gdzie takie odpady powinny znaleźć miejsce? Oczywiście w śmietniku. Niestety, nie zawsze tak bywa. Cześć osób wykorzystuje je jako paliwo do pieca. Problem w tym, że przy ich spalaniu wytwarza się mnóstwo toksyn, powodujących m.in. raka. Marecki ratusz do tej pory realizował kontrole w formie tradycyjnej. Wiele wskazuje na to, że jeszcze w tym roku sięgnie po nowoczesne rozwiązania.

– Prowadzimy rozmowy z firmą operującą dronami, która dysponuje niezbędnymi pozwoleniami oraz będzie mieć odpowiedni sprzęt. Będzie ona pobierać próbki znad dymiącego komina w asyście policji (jesteśmy już po rozmowach z komendantem mareckiego komisariatu), a także pracowników urzędu (przeszli już przeszkolenie w tej materii). Wyniki badania będziemy mieć online. W przypadku wykazania spalania toksycznych substancji policja będzie wystawiać mandat. Jeśli osoba odmówi jego przyjęcia, sprawa trafi do sądu. Planujemy pierwsze przeloty w tym roku. Uprzedzamy o tym już teraz, bo zależy nam na zminimalizowaniu zjawiska palenia odpadów w piecach ? napisał w mediach społecznościowych burmistrz Jacek Orych.

Samorządowiec przypomina, że miasto od dwóch lat namawia również mieszkańców do rezygnacji z ogrzewania paliwami stałymi.

– Od dwóch lat dofinansowujemy wymianę pieców z węglowych np. na gazowe. Dzięki temu w pierwszym roku doszło do wymiany 15 pieców, w drugim roku ? jest już 16, ale będzie w sumie 22. Dopłaty ma również rząd w ramach programu ?Czyste powietrze?, zachęcamy również do korzystania z tej formy dofinansowań. UE dofinansowała nasze miasto pieniędzmi na transport niskoemisyjny, czyli budowę dróg rowerowych i parkingów przesiadkowych. Najwięcej jednak zależy od nas samych. A zatem #markiwłączsię w kampanię na rzecz lepszego powietrza ? konkluduje Jacek Orych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.