W poniedziałek, 5 października 2020 r., Krzysztof Chaciński, burmistrz Radzymina, odbył z mieszkańcami pierwsze spotkanie online. ? Testujemy nową formę spotykania się z Państwem. Po pierwsze dlatego, że mamy czas pandemiczny i jeśli nie musimy to nie ryzykujemy kontaktów osobistych. Z drugiej strony mamy XXI wiek i nie ma potrzeby żeby z każdą sprawą fatygować się do urzędu osobiście czy pisać maile. Jeśli ta forma przypadnie Państwu do gustu będziemy się w tej formule spotykać się częściej i regularnie ? zapowiedział rozpoczynając spotkanie.
Krzysztof Chaciński, burmistrz Radzymina, zaproponował jako pierwszy temat spotkania, wartą blisko 11 milionów inwestycję w Park Eleonory Czartoryskiej.
– Jak to miejsce może się w wyniku inwestycji zmienić widać choćby na przeprowadzonej już rewitalizacji Domku Ogrodnika. A rewitalizacja reszty parku sprawi, że bez wątpienia to miejsce stanie się naszą perełką ? uważa burmistrz Chaciński.
Z przekazanych informacji wynika, że ok. 85% kwoty przeznaczonej na rewitalizację Parku Eleonory Czartoryskiej pochodzi z dofinansowania zewnętrznego. Umowa z wykonawcą została podpisana we wrześniu br. i ma on od tego momentu kilkanaście miesięcy na to, aby przeprowadzić prace budowlane i czas do maja 2021, aby zakończyć rewitalizację, włącznie z nasadzeniami zieleni. W zaprezentowanym projekcie burmistrz zwraca uwagę na mały amfiteatr, który będzie znajdował się w bliskim sąsiedztwie przedszkola. Znajdzie tam się również strefa aktywnościowa dla małych i dużych mieszkańców: place zabaw, minigolf, siłownia, trawnik do ustawiania boisk do gier zespołowych czy odbywania pikników. W przestrzeni parku i wzdłuż kanału powstaną ścieżki edukacyjne prezentujące lokalną faunę i florę. W centralnej części parku znajdzie się fontanna, ławeczki, alejki, zieleń wielopiętrowa i punkty usługowe. ? Będzie to przyjemne miejsce do spędzania czasu ? rekomendował burmistrz Chaciński.
W zrewitalizowanej przestrzeni parkowej zaplanowano również miejsce dla starszej młodzieży między innymi ze ścianką wspinaczkową czy wiatą grillową. Rewitalizacji poddany zostanie zbiornik wodny i jego okolice a na cele parkowe pozyskane zostaną tereny znajdujące się obecnie we władaniu innych instytucji. ? Myślę, że po okresie rewitalizacji będzie to ulubione miejsce do spędzania czasu przez Radzyminiaków ? uważa Burmistrz Radzymina.
Krzysztof Chaciński przypomniał, że wprawdzie na mniejszą skalę, ale podobna rewitalizacja już się na terenie Radzymina odbywa na ulicy Polnej. ? Jest to teren na którym kiedyś znajdował się Cmentarz Ewangelicki na którym to już od wielu, wielu lat nie odbywają się pochówki, rewitalizujemy go na Skwer Historyczny. Skwer, który z jednej strony pozwoli przy ulicy Polnej stworzyć przestrzeń w której mieszkańcy będą mogli odetchnąć z drugiej strony opowiemy o historii gminy i osadnictwa na terenie Gminy Radzymin. Cmentarz Ewangelicki związany jest właśnie z tym osadnictwem. Chciałbym zwrócić uwagę państwa na fakt przedwojennego osadnictwa w Radzyminie ? to byli właśnie ewangelicy ? mówił burmistrz Chaciński podczas online?owego spotkania zachęcając przy tej okazji mieszkańców do obserwowania postępu prowadzonych już prac rewitalizacyjnych i przekonania się na własne oczy jak to miejsce ulega przemianie. Skwer jest bowiem realizowany w ramach tego samego projektu, który obejmuje również rewitalizację Parku Eleonory Czartoryskiej. A wszystko wchodzi w skład projektu ?Zielony Radzymin?.
W ramach projektu ?Zielony Radzymin? rewitalizacji poddany zostanie również obszar w centrum Radzymina. ? To najbardziej skomplikowany proces, trwa on najdłużej. Dla parków śródmiejskich, które znajdują się w centralnej, zabytkowej przestrzeni miasta, ogłosiliśmy konkurs urbanistyczny. Do sędziowania w tym konkursie zaprosiliśmy profesora Domaradzkiego. Tego samego, który był odpowiedzialny za rewitalizację Krakowskiego Przedmieścia w Warszawie. To on, wspólnie z innymi członkami Komisji Konkursowej, pomagał oceniać prace. Tych prac w ramach konkursu wpłynęło kilka z czego dwie zostały nagrodzone. Były to bardzo różne koncepcje, ale wspólnie z Państwem w 2018 roku i na początku 2019 roku w trybie konsultacyjnym, stworzyliśmy jedną, wspólną koncepcję, która jest w tej chwili przekuwana w projekt budowlany. W lipcu bieżącego roku podpisaliśmy umowę na projekt rewitalizacji centrum, ale nie tylko parków lecz również dróg ? wyjaśniał na wizji Krzysztof Chaciński, burmistrz Radzymina.
W dalszej części spotkania zaprezentował koncepcję która podlega rozwinięciu w formie projektów do realizacji. ? Powiem Państwu to że w tej przestrzeni zmieni się nie tylko zieleń, zmieni się również cały układ drogowy. Ulica Konstytucji 3 Maja nie będzie już tak szeroką asfaltowa arterią. Pojawi się centralny plac do wydarzeń kulturalnych, ale oczywiście nie rezygnujemy z zieleni w tym miejscu. Tej zieleni będzie się tu bardzo dużo. Wprowadzimy także budynek gastronomiczny w pobliżu figury św. Jana Nepomucena. Wytworzymy dwie lub nawet trzy nowe przestrzenie. Główna wokół pomnika Tadeusza Kościuszki, ale stworzymy również plac przy św. Janie Nepomucenie, bliżej ronda Hallera ? tam stanie restauracja z ogródkami. Odzyskamy też teren przed budynkiem św. Jana Nepomucena i włączymy go do przestrzeni miejskiej. I wreszcie szpetna, asfaltowa zatoka przed kościołem zamieni się w plac z fontanną. Zmiany są, jak widać bardzo szerokie, ale one już się zaczęły i były poprzedzone konsultacjami i dyskusją. Planuję, że pod koniec 2022 roku ruszy przebudowa śródmieścia. Na ta przebudowę część środków już pozyskaliśmy ale złożyliśmy kolejny wniosek o dofinansowanie dalszych działań ? opowiadał burmistrz Chaciński.
Temat rewitalizacji to tylko jeden z podjętych przez burmistrza tematów w czasie blisko 1,5 godzinnego spotkania online Oprac. TUR