Budowa II linii metra – pozwolenie na budowę

Już za chwilę nowe stacje metra M2 na Targówku – zmiany w Warszawskim Transporcie Publicznym

12 lipca br. Wojewoda Mazowiecki wydał pozwolenie na budowę dotyczące II linii metra w Warszawie (III etap realizacji odcinka zachodniego) – stacji C02 (ul. Rayskiego/ ul. Szeligowska). Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności. Inwestorem jest Miasto Stołeczne Warszawa.

27 listopada 2020 r. inwestor złożył wniosek do Wojewody Mazowieckiego o wydanie decyzji na pozwolenie na budowę dla realizacji inwestycji pod nazwą „budowa II linii metra w Warszawie – III etap realizacji odcinka zachodniego od szlaku za stacją C04 „Powstańców Śląskich” do Stacji Techniczno-Postojowej (STP) „Mory” wraz ze STP „Mory” oraz budowę stacji C02 (ul. Rayskiego/ ul. Szeligowska) w zakresie budowy tuneli, budowy i przebudowy infrastruktury technicznej i obiektów towarzyszących w tym: budowy wejść, wind, czerpnio-wyrzutni, wyrzutni i przebudowy sieci uzbrojenia terenu, dróg i układu drogowego wynikającego z budowy metra.

Wojewoda Mazowiecki dokonał sprawdzenia kompletności wniosku pod względem formalno-prawnym i w tym zakresie stwierdził nieprawidłowości. 10 grudnia 2020 r. wezwał pełnomocnika inwestora do uzupełnienia wniosku. 7 stycznia 2021 r. wniosek został uzupełniony.

Następnie 12 stycznia 2021 r.[1] Wojewoda Mazowiecki przekazał raport o oddziaływaniu na środowisko Regionalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska w Warszawie w celu uzgodnienia warunków realizacji inwestycji[2].

25 kwietnia 2022 r. do Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego wpłynęło pismo Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie dotyczące możliwości udziału społeczeństwa w trakcie przeprowadzania ponownej oceny oddziaływania inwestycji na środowisko. Mieszkańcy mogli składać wnioski między 11 maja br. a 10 czerwca br. (żadne wnioski nie wpłynęły).

Postanowieniem z 1 lipca 2022 r. RDOŚ uzgodnił realizację przedsięwzięcia w związku z przeprowadzonym postępowaniem w sprawie ponownej oceny oddziaływania na środowisko, wskazując określone warunki do spełnienia.

Następnie Wojewoda Mazowiecki dokonał sprawdzenia projektu budowlanego pod względem materialno-prawnym, zgodnie z przepisami Prawa budowlanego tj.:

– zgodność projektu budowlanego z warunkami określonymi w decyzjach Wojewody Mazowieckiego o ustaleniu lokalizacji;

– zgodności projektu zagospodarowania terenu z przepisami techniczno-budowlanymi oraz wymaganymi w zakresie ochrony środowiska;

– kompletność projektu budowlanego i posiadanie wymaganych opinii, uzgodnień, pozwoleń i sprawdzeń oraz informacji dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony zdrowia;

– wykonanie, a w przypadku obowiązku sprawdzenia projektu, także sprawdzenie projektu  przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane i legitymującą się aktualnym na dzień opracowania projektu odpowiednim zaświadczeniem.

Po analizie dokumentów nie stwierdzono nieprawidłowości i braków w załączonym projekcie budowlanym.

W dniu 24 czerwca 2022 r. Wojewoda wydał decyzję o pozwoleniu na budowę i rozbiórkę po rozpoznaniu wniosku złożonego w dniu 11 grudnia 2020 r., uzupełnionego w dniu 15 stycznia 2021 r. na budowę stacji C01 (ul. Sochaczewska/ ul. Połczyńska) w zakresie budowy II linii metra w Warszawie. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Nadając decyzji rygor natychmiastowej wykonalności, Wojewoda przychylił się do wniosku inwestora, który argumentował ten wniosek tym, że „Przedmiotowa inwestycja, uważana za największą inwestycję samorządową w Polsce, jest zadaniem wpisanym w „Strategię Rozwoju Miasta Stołecznego Warszawy do 2020 roku” stanowi jeden z głównych celów operacyjnych ww. strategii. Przedsięwzięcie jest niezbędne do poprawy jakości zintegrowanego systemu komunikacji publicznej m.st. Warszawy, które przyczyni się do wzrostu jakości życia mieszkańców Warszawy, zmniejszenia ruchu samochodowego i hałasu, co przyczyni się również do poprawy jakości środowiska.”

Do 24 czerwca 2022 r. trwał udział społeczeństwa w ramach przeprowadzonej ponownej oceny oddziaływania na środowisko przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na budowę stacji C03 (ul. Lazurowa/ul. Górczewska – rejon Urzędu Dzielnicy Bemowo).

W dniu 5 lipca 2022 r. inwestor złożył wniosek o sprostowanie oczywistej omyłki pisarskiej w zakresie hektometrażu zamierzenia  budowlanego dotyczącego budowy  stacji C03 (ul. Lazurowa/ul. Górczewska – rejon Urzędu Dzielnicy Bemowo). Wniosek niezwłocznie w dniu 7 lipca 2022 r. przekazano do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie.

 

Zespół Prasowy Wojewody Mazowieckiego

 

[1] na podstawie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.

2 Organ przeprowadzający postępowanie w przedmiocie oceny oddziaływania na środowisko (RDOŚ) z uwagi na braki oraz nieprawidłowości w przedłożonym raporcie wielokrotnie wzywał Inwestora do ich uzupełnienia. Po uzupełnieniu wszystkich braków wskazanych w wezwaniu RDOŚ, organ ten wystąpił do poszczególnych organów m.in.: Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego m.st. Warszawy oraz Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Warszawie o wydanie opinii dla realizacji przedmiotowej inwestycji. Organy opiniujące wskazały szereg braków i tym samym wezwały do ich uzupełnienia. Po złożeniu uzupełnień przez inwestora zostało ono niezwłocznie przekazane do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie.

 

Więcej informacji z Mazowsza

Wdowy i wdowcy powinni już teraz sprawdzić, czy mają prawo do tzw. renty wdowiej

Wdowy i wdowcy powinni już teraz sprawdzić, czy mają prawo do tzw. renty wdowiej

Od 1 stycznia 2025 r. będą obowiązywały przepisy, na podstawie których od 1 lipca 2025 r. będzie można otrzymać rentę rodzinną razem z [...]
0 komentarzy
Ponad 750 pracowników KM będzie pełnić służbę w I dzień Świąt Bożego Narodzenia

Ponad 750 pracowników KM będzie pełnić służbę w I dzień Świąt Bożego Narodzenia

Święta kojarzą się głównie ze spotkaniami w gronie rodziny, przebiegającymi w radosnej atmosferze. Niestety, są grupy zawodowe, które w tym czasie pełnią służbę. [...]
0 komentarzy
Ponad 395 milionów zł na aktywizację bezrobotnych na Mazowszu i związane z tym działania!

Ponad 395 milionów zł na aktywizację bezrobotnych na Mazowszu i związane z tym działania!

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podzieliło środki z Funduszu Pracy na 2025 rok na poszczególne województwa. Mazowsze dostało najwięcej, bo aż 395 [...]
0 komentarzy
Bilet wycieczkowy KM na Święta Bożego Narodzenia

Bilet wycieczkowy KM na Święta Bożego Narodzenia

Koleje Mazowieckie przedłużają obowiązywanie oferty Bilet Wycieczkowy na okres Świąt Bożego Narodzenia. Oznacza to, że oferta obowiązuje od 24 grudnia 2024 r. (wtorek) [...]
0 komentarzy
Mamy budżet i patronów Mazowsza 2025

Mamy budżet i patronów Mazowsza 2025

Sejmik Mazowsza przyjął budżet województwa na 2025 rok. Ogłosił patronów roku oraz zgodził się na dofinansowanie budowy południowej obwodnicy Ostrołęki. MAZOWSZE MA BUDŻET [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.