24 marca to od 2017 r. święto państwowe. Tego dnia obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Jest on obchodzony w rocznicę śmierci ośmioosobowej rodziny Ulmów z Markowej, rozstrzelanej przez niemieckich żandarmów. Ulmowie dawali w czasie wojny schronienie ośmiorgu Żydom – Saulowi Goldmanowi oraz członkom jego rodziny.
– Wspominamy dzisiaj Polaków, którzy podczas niemieckiej okupacji nieśli pomoc Żydom. Ich historie rzadko kończyły się dobrze. Znacznie częściej ginęli – oni oraz Żydzi, których wspierali. Bez sądu, bez obrony, na miejscu. Dzisiaj, dzięki działalności wielu instytucji kultury, przywracamy im imię, przywracamy im miejsce w historii, pamięć o nich ? napisał profesor Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.
Także w Markach mieszkali Polacy, którzy nieśli pomoc Żydom. W ubiegłym roku uhonorowano m.in. rodzinę Banaszków, której członkowie z tego powodu zostali pomordowani przez Niemców. Na terenie parafii pod wezwaniem św. Izydora została odsłonięta pamiątkowa tablica w ramach projektu ?Zawołani po imieniu? realizowanego przez Instytut Pileckiego.
– W tym miejscu jednoczymy się w prawdzie i w szacunku dla osób, które niewinnie straciły życie. W imieniu naszej społeczności dziękuję rodzinie państwa Banaszków, a także ich sąsiadom ? obywatelom Marek, którzy nieśli pomoc. Dziękuję też za inicjatywę ?Zawołani po imieniu?, która pozwoli ocalić od zapomnienia bohaterów z całej Polski ? mówiła wówczas Monika Krawczyk, przewodnicząca Zarządu Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP.