Bo ?Łączka? to Polska! Bo Polska to ?Łączka?!..?

Dzięki przychylności dziekana księdza Jana Andrzejewskiego mieszkańcy Kobyłki mogą dzielić się miłością do muzyki i poezji. Większość organizowanych w świątyni koncertów to inicjatywa lokalnych muzyków, społeczników, stowarzyszeń.?Co możemy dać oprócz wielkich słów i symbolicznych gestów? Cokolwiek by to miało być, pamiętajmy, byśmy wzrok mieli utkwiony w ?Łączce?.
Bazylika św. Trójcy w Kobyłce nie tylko cieszy oczy wspaniałą architekturą, ale też od dłuższego czasu jest miejscem spotkań ze sztuką. Odbywają się tu bowiem piękne koncerty gromadzące tłumy słuchaczy. Tu goszczą wspaniali artyści z kraju i zagranicy podziwiając naszą Perłę Baroku na Mazowszu. Tu, dzięki przychylności gospodarza, dziekana księdza Jana Andrzejewskiego mieszkańcy mogą dzielić się miłością do muzyki i poezji. Większość koncertów to inicjatywa lokalnych muzyków, społeczników i stowarzyszeń.
Koncerty te często są piękną oprawą dla ważnych wydarzeń. Podobnie było w niedzielę 6 marca. W przejmującym skupieniu publiczności odbył się niezwykły, poruszający koncert poetycko ? muzyczny ?Pamięci Żołnierzy Niezłomnych?, oparty na poezji jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich poetów Przemysława Dakowicza. Interpretacji podjął się Jerzy Zelnik, polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Muzykę skomponował Mikołaj Hertel. Teksty śpiewała Ewelina Siedlecka ? Kosińska z towarzyszeniem Katarzyny Kamer (wiolonczela), Piotra Rodowicza (kontrabas) i Mikołaja Hertla (fortepian). Utwory przeplatane były komentarzem samego Przemysława Dakowicza. Wiersze pochodzą z tomiku ?Łączka?, za który poeta otrzymał w 2014 roku nagrodę literacką im. ks. Jana Twardowskiego.
Sam autor mówił o powodach, które skłoniły go do napisania tomiku ?Łączka?:  ?Teren dzisiejszej kwatery ?Ł? tuż po II wojnie światowej leżał poza obszarem właściwego cmentarza. Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego doszło do wniosku, że miejsce to idealnie nadaje się do przeprowadzenia tajnych pochówków. W doły, kopane na ?Łączce?, wrzucano ciała zamordowanych w więzieniu mokotowskim. Ponieważ do aresztu na Rakowieckiej trafiali najpilniej poszukiwani uczestnicy ruchu antykomunistycznego, ?Łączka? zmieniła się z czasem ? wbrew intencjom oprawców i grabarzy ? w coś rodzaju panteonu polskiego podziemia niepodległościowego, ukrytych katakumb Polski niezłomnej. Kamień odrzucony przez budowniczych stał się kamieniem węgielnym. Tę prawdę dostrzegamy jednak dopiero dziś. Wtedy, na przełomie lat 40. i 50., mogło się wydawać,
że wszelki ślad po Fieldorfie, Pileckim, Dekutowskim, Szendzielarzu, Kasznicy i setkach innych zaginął bezpowrotnie, że nie ma najmniejszych szans na odnalezienie ich szczątków(?).
Prace wykopaliskowe i identyfikacyjne podjęte na terenie ?Łączki? w ostatnich latach, to początek długiego procesu odzyskiwania pamięci przez polską wspólnotę. Kwaterę ?Ł? bez trudu uznać można za figurę naszej zbiorowej świadomości. To, co w niej najcenniejsze, co jest fundamentem wspólnotowej tożsamości, ukryte jest najgłębiej, spoczywa w mrokach niepamięci/podświadomości. Ten fundament musimy wydobyć na światło dzienne, musimy zdać sobie sprawę, skąd idziemy i jaki jest nasz początek. Tylko wtedy odzyskamy zdolność rozumienia naszej teraźniejszości (…)?.
Cisza podczas koncertu i ogromne brawa po nim świadczyły, iż ta poetycko ? muzyczna  lekcja historii trafiła prosto do serc słuchaczy i z pewnością zostanie na długo w ich pamięci.
Inicjatorką koncertu była mieszkanka Kobyłki, artystka Ewelina Siedlecka ? Kosińska ? absolwentka klasy skrzypiec prof. T. Gadziny i klasy śpiewu prof. B. Betley z Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina
w Warszawie.
Całe wydarzenie koordynował kobyłkowski społecznik i animator, przewodniczący powiatowej Komisji Dziedzictwa Narodowego i Kultury Andrzej Zbyszyński, który zajął się także nagłośnieniem
i obsługą akustyczną.
Koncert był firmowany przez Agencję Artystyczną Harmonium Consulting i współorganizowany przez Powiat Wołomiński. Patronat nad koncertem objęli dziekan ks. Jan Andrzejewski i starosta wołomiński Kazimierz Rakowski.  Mecenat nad koncertem objęli członkowie Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej: Izabela Muszyńska, Beata Dąbrowska, Anita Piotrowska, Edyta Walczuk, Paweł Majkowski, Hubert Gniadowicz, Robert Denis i Andrzej Zbyszyński.
Sponsorzy wydarzenia to: Piekarnia Szwajcarska Inter Europol z Marek oraz Pan Lucjan Jamiołkowski.
Patronat medialny: Radio Fama, Moja Gazeta Regionalna, Fakty WWL, Życie Powiatu na Mazowszu.

U.K.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.