?Biblioteka pełna ludzi!? brzmiało hasło przewodnie IV Kongresu Bibliotek Publicznych. Zgodnie z tą ideą, w tłuszczańskiej bibliotece, na każdym zorganizowanym przez nią wydarzeniu można zobaczyć wielu uczestników.
Tak było także tym razem. W słoneczne piątkowe popołudnie, 29 września w Bibliotece w Tłuszczu zebrała się niebagatelna liczba gości, aby wysłuchać wyjątkowego koncertu. Wśród licznie przybyłych słuchaczy nie zabrakło Pawła Bednarczyka, burmistrza Tłuszcza oraz Piotra Orzechowskiego, wójta gminy Strachówka, który był zarazem jednym z wykonawców tegoż koncertu.
Przed zgromadzonymi w bibliotekę słuchaczami wystąpili tacy wykonawcy jak: Zespół Bluesowy pod kierownictwem Jacka Bąka, Kapela Ludowa Mazowszanie działająca przy Powiatowym Centrum Dziedzictwa i Twórczości w Wołominie oraz przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich z Jadwisina Równego i Strachówki. Wszystkie zespoły wykonały te same utwory. Podczas występów, zebrane przez Oskara Kolberga
150 lat temu pieśni w wykonaniu Koła Gospodyń Wiejskich i Kapeli Mazowszanie przeciwstawiono interpretacji współczesnego zespołu bluesowego. Intencją projektu było znalezienie odpowiedzi na pytanie czy tradycyjne, ale już zapomniane, pieśni ludowe można zagrać w niezwykle współczesny sposób. Koncert był realizowany przez Powiatowe Centrum Dziedzictwa i Twórczości, oraz Fundację Muzyki Sakralnej Caecilianum
w ramach projektu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ?Kultura dostępna?. Był to drugi z serii czterech koncertów Pieśni Mazowsza Leśnego według formuły, którą zaproponował i zrealizował kompozytor Jack Bąk.
Pod koniec wydarzenia publiczność bawiła się tańcząc i śpiewając przy akompaniamencie Kapeli Mazowszanie. Zarówno wykonawcy jak i słuchacze wychodząc z Biblioteki wyrażali ogromne zadowolenie i podziękowania.