Nawet dzieci uczęszczające do szkoły wiedza, że białko to ważny składnik codziennej diety ? to nie ulega wątpliwości. Musimy stosować białko, aby nasz organizm mógł prawidłowo funkcjonować. Jednak czy dostarczamy w diecie odpowiednią ilość tego makroskładnika? Co jest dobrym źródłem białka, czym grozi jego niedobór, albo dlaczego jeszcze jest dla nas tak istotne? Jeśli jesteś ciekawy odpowiedzi, czytaj do końca!
Jakie są najlepsze produkty wysokobiałkowe?
Nie jest tajemnicą, że białko jest powszechnie obecne w pewnych grupach produktów spożywczych. produktach spożywczych. Jednak mięso nie jest jedyną grupą obfitującą w pełnowartościowe białko produkty, które również o jego dużej zawartości to między innymi:
-
Białko, które możemy znaleźć w roślinach ? należy wspomnieć tutaj również o nich, ponieważ mimo powszechnej opinii, osobom będącym na diecie wegetariańskiej czy wegańskiej nie brakuje białka. W dietach wykluczających produkty odzwierzęce źródłami białka w największej części są nasiona strączkowe, takie jak fasola, soczewica, soja czy ciecierzyca, a także tofu i tempeh.
-
Jajka ? chyba nikt nie jest zdziwiony tą pozycją, ponieważ białko jajka kurzego jest uważane za wzorcowe, czyli takie, które zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy w odpowiednich ilościach. Jednak jeśli jesteśmy na redukcji, warto spożywać je samo, gdyż dodatki do niego stosowane są często wysokokaloryczne.
-
Nabiał ? to kolejny dobry wybór jeśli chodzi wysoką o zawartość białka. Tutaj jednak również trzeba uważać na kaloryczność produktów. Warto wybierać produkty takie jak chudy twaróg, jogurt naturalny czy serek wiejski.
-
Ryby ? najlepiej wybierać te świeże, jednak produkty mrożone czy konserwowe również mogą być dobrej jakości, jednak w takich przypadkach należ uważnie czytać etykiety produktów.
Jak widać, tych produktów jest naprawdę sporo, dlatego dieta wysokobiałkowa może być bardzo urozmaicona i nie musi składać się z samego mięsa.
Objawy niedoboru białka w organizmie
Niedożywienie białkowe to stan w którym organizm codziennie otrzymuje odpowiednią ilość kalorii, jednak niewystarczającą ilość aminokwasów egzogennych. Na pierwszy rzut oka, osoba, która nie wykazuje oznak niedożywienia może zmagać się z tym problemem. Niedożywienie jest łatwe do zaobserwowania, a jego głównymi objawami są:
-
zaburzenia odporności, ponieważ organizm posiada niedostateczną ilość przeciwciał;
-
spadki ciśnienia;
-
zwiększona tendencja do zakrzepów krwi;
-
pogorszenie samopoczucia i problemy z koncentracją;
-
zaburzenia krzepnięcia krwi;
-
bóle mięśni i stawów;
-
obrzęki lub opuchlizna nóg; wystąpić może również wodobrzusze, czyli płyny w jamie otrzewnej;
-
osłabienie włosów i paznokci, sucha skóra.
Dzięki zbilansowanej diecie unikniemy tego typu kłopotów. Głodówki czy nagła redukcja nie jest wskazana dla naszego organizmu, dlatego pamiętajmy, że dobry codzienny jadłospis jest kluczem do każdego sukcesu. Jeśli jednak mamy z nim problem, skontaktujmy się z lekarzem specjalistą lub dietetykiem, który pomogą nam ustalić odpowiednie posiłki.