– Od początku kadencji, czyli już od 4 lat pracuję nad tym, żeby Kobyłka była Miastem, w którym Mieszkańcy mają poczucie bezpieczeństwa – mówi Edyta Zbieć, Burmistrz Miasta Kobyłka.
Na poczucie bezpieczeństwa wpływa wiele kwestii. Jakie z nich poprawiono w ostatnim czasie w Kobyłce?
Na pewno istotną zmianą w tym zakresie była wymiana oświetlenia – wymieniono ponad 2900 dotychczasowych, starych lamp sodowych na nowoczesne i znacznie jaśniejsze lampy LED. Na wielu ulicach Kobyłki przybyło oświetlenia – w ostatnim czasie, tzn. w ciągu ostatnich kilku miesięcy zostało wybudowane oświetlenie uliczne m.in. w ulicach: Jałowcowej, Jarzębinowej, Wileńskiej, Batalionów Chłopskich, Leśmiana i Gospodarczej, a także Wesołej, Solskiego, Orląt Lwowskich oraz Ceglanej. W realizacji jest oświetlenie w ulicy Kraszewskiej. Dodatkowo w Kobyłce doświetlono przejścia dla pieszych – np. na ulicy Warszawskiej (w obrębie skrzyżowania z ulicami Graniczną i Wołomińską), trzy przejścia w obrębie skrzyżowania ulic ks. Pieniążka i ks. Marmo, przejście w ul. Przyjacielskiej (w rejonie skrzyżowania z ul. Barbary) oraz nowo wybudowane przejście dla pieszych w ulicy Przyjacielskiej. Niektóre z tych przejść są także „wyniesione”, co również zwiększa bezpieczeństwo. Jest to szczególnie istotne właśnie teraz, podczas długich zimowych wieczorów i ciemnych poranków – ale nawet latem lepsze warunki oświetleniowe na drogach, przejściach dla pieszych czy chodnikach zapewniają większe bezpieczeństwo mieszkańców.
Inną ważną inwestycją było stworzenie systemu monitoringu.
– Możemy się już tym pochwalić – bo od liczby kamer wynoszącej dokładne, okrągłe zero w 2018 roku dotarliśmy aż do 72 kamer w chwili obecnej – informuje Edyta Zbieć.
System monitoringu miejskiego w Kobyłce się rozrastał w ciągu kilku ostatnich lat, ale stale trwają prace nad jego rozbudową. Urzędnicy sukcesywnie zwiększają liczbę miejsc w mieście objętych nadzorem. Kobyłka ma 18 kamer na ulicach, 51 na parkingach Parkuj i Jedź (w tym również w wiatach rowerowych) oraz 3 kamery na terenie Starego Basenu. Nawet, jeśli wziąć pod uwagę ostatni rok, to liczba kamer zwiększyła się prawie trzykrotnie.
Przed przystąpieniem do stworzenia, a potem rozbudowy monitoringu Urząd Miasta poprosił komisariat policji w Kobyłce o wskazanie najbardziej istotnych ich zdaniem lokalizacji na terenie Miasta. Mapa najbardziej newralgicznych miejsc, które powinny być obserwowane tworzona jest więc wspólnie z Policją, a Urząd ściśle z nią współpracuje – obraz kamery jest bezpośrednio przekazywany do Komendy w Kobyłce.
– To niezmiernie istotna moim zdaniem inwestycja w poprawę bezpieczeństwa. Z badania CBOS z czerwca 2022 wynika, że ponad cztery piąte ankietowanych uważa życie w Polsce za bezpieczne. Polacy niemal powszechnie uważają również, że ich najbliższa okolica jest miejscem spokojnym i niestwarzającym zagrożeń. Zależy mi, żeby Mieszkańcy Kobyłki znajdowali się w tym gronie – mówi Burmistrz Edyta Zbieć.
Dodatkowo w Kobyłce trwają prace nad wdrożeniem monitoringu rekomendowanego przez powiat, dotyczący zamontowania kamer, które zczytują numery rejestracyjne samochodów. To ogólnopolski system ANPR, wdrażany w województwie mazowieckim, który może być pomocny np. w odnalezieniu pojazdu czy identyfikacji osób kierujących.