W całym województwie mazowieckim odbyły się obchody upamiętniające 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Największe wydarzenie, pod względem liczby uczestników, miało miejsce w Warszawie, gdzie odbył się przemarsz od Ronda Romana Dmowskiego do ronda Jerzego Waszyngtona.
Przez cały czas sytuację monitorowało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Wojewoda Mazowiecki pozostawał w stałym kontakcie ze służbami, w tym z policją, która zapewniała bezpieczeństwo uczestników na trasie marszu. ? Wczorajsze uroczystości pokazały, że Polacy chcą wspólnie manifestować swój patriotyzm podczas tak ważnego wydarzenia, jakim jest Narodowe Święto Niepodległości ? powiedział Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł.
? Wysoka frekwencja podczas obchodów w Warszawie, pokazała, że Polacy chcą świętować 11 listopada w sposób różnorodny i bezpieczny. Każdy obywatel ma prawo manifestować swój patriotyzm. Wczoraj ogromna grupa ludzi uczciła rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i wyraziła dumę z przynależności do narodu polskiego. Jednocześnie chciałbym podziękować wszystkim służbom zaangażowanym w zapewnienie bezpieczeństwa. Obchody przebiegły spokojnie, dzięki Państwa profesjonalnej współpracy i wzmożonym działaniom przy przygotowaniu i zabezpieczeniu wydarzenia ? podkreśla Wojewoda Mazowiecki.
Od kilku tygodni Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz służby podległe Wojewodzie prowadziły działania na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa podczas obchodów 103. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Wojewoda był w stałym kontakcie z Komendantem Stołecznym Policji. Służby monitorowały stan trasy pod kątem zagrożeń bezpieczeństwa. Pomocy udzieliła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, która użyczyła zapory betonowe do zabezpieczenia trasy przemarszu. We wzmożonej gotowości byli dyspozytorzy medyczni oraz jednostki współpracujące z systemem Państwowe Ratownictwo Medyczne organizując m.in. stanowiska koordynacji służb medycznych.
W ocenie policji obchody w Warszawie miały spokojny i bezpieczny przebieg. Nie odnotowano poważniejszych incydentów. Z kolei interwencje odnotowane przez Dyspozytornię Medyczną w Warszawie były pojedyncze, związane głównie z przypadkami zasłabnięcia.
Wojewoda odpowiada za wykonywanie polityki Rady Ministrów w województwie, a w szczególności zapewnia współdziałanie wszystkich organów administracji rządowej i samorządowej działających w województwie. Kieruje ich działalnością w zakresie zapobiegania zagrożeniu życia, zdrowia lub mienia oraz zagrożeniom środowiska, bezpieczeństwa państwa, utrzymania porządku publicznego, ochrony praw obywatelskich, a także zapobiegania klęskom żywiołowym i innym nadzwyczajnym zagrożeniom.