Wojewoda Mazowiecki wspólnie z MOW NFZ codziennie monitoruje bieżącą sytuację epidemiologiczną, tak aby była pełna dostępność leczenia w szpitalach dla chorych z COVID-19. Od początku marca br. sukcesywnie wydawane są kolejne decyzje, w celu powiększenia bazy łóżkowej dla pacjentów z zakażeniem SARS-CoV-2 na terenie Mazowsza.
Obecnie przygotowywane są decyzje o poszerzeniu bazy łóżkowej w kilkunastu podmiotach leczniczych o kolejne ponad 300. Ponadto w szpitalach tymczasowych ma być uruchomione kolejne 300 łóżek. Na terenie województwa są dostępne łóżka respiratorowe. Załączamy grafikę pokazującą poszerzanie bazy łóżkowej w ostatnich tygodniach i wzrost zajętości łóżek.
Wszystkie szpitale zobowiązane są do codziennego raportowania bieżącej zajętości i dostępności łóżek. Rzetelność tych raportów ma ogromne znaczenie z uwagi na to, że na bazie tych informacji Wojewoda podejmuje kolejne decyzje o poszerzaniu bazy łóżkowej. Na podstawie zebranych danych z raportów szpitalnych wynika, że szpitale na terenie województwa mazowieckiego dysponują wolnymi miejscami. Zgodnie z przesyłanymi przez szpitale raportami, w województwie mazowieckim na wszystkich poziomach zabezpieczenia (I poziom ? dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia, II poziom ? dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem, III poziom ? szpital MSWiA w Warszawie, szpitale tymczasowe) są wolne miejsca dla pacjentów z Covid-19. Obecnie przygotowanych jest 5 351 łóżek dla pacjentów z koronawirusem, w tym 555 miejsc respiratorowych, z czego zajętych jest 4 645 łóżek, w tym 529 łóżek respiratorowych. Na II poziomie zabezpieczenia na Mazowszu przygotowane są obecnie (łącznie ze szpitalami tymczasowymi) 4 536 łóżek dla pacjentów z koronawirusem, z czego zajęte są 4 222 łóżka. W Warszawie na wszystkich poziomach zabezpieczenia w stolicy są 2 343 miejsca, z czego zajętych jest 2 099. Na II poziomie zabezpieczenia w Warszawie (łącznie ze szpitalami tymczasowymi) obecnie przygotowane są 1 904 łóżka, z czego zajęte są 1 753 łóżka. W szpitalach tymczasowych na Mazowszu obecnie hospitalizowanych jest 875 osób. (stan na 29 marca br.). Jak wynika z wcześniej przytoczonych informacji ? liczba miejsc dostępnych dla pacjentów z COVID-19 jest na bieżąco poszerzana.
Zgodnie z wydanymi decyzjami przez Wojewodę Mazowieckiego, 29 marca br. uruchomiono kolejne ponad 30 miejsc respiratorowych. Należy zaznaczyć, że nie wszystkie szpitale od razu wykonują decyzje i uwzględniają miejsca wyznaczone decyzją w raportach przesyłanych do urzędu wojewódzkiego.
Wojewoda Mazowiecki od początku pandemii na bieżąco monitoruje sytuację w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych oraz czas pracy zespołów ratownictwa medycznego od momentu przyjęcia zgłoszenia do momentu przekazania pacjenta do szpitala. Służby Wojewody analizują czas oczekiwania zespołów ratownictwa medycznego, które przekazują pacjentów do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego lub Izby Przyjęć. Na bieżąco w trybie pilnym wyjaśniane są również sytuacje, w których przekazanie pacjenta było wydłużone. Ponadto, Wojewódzki Koordynator Ratownictwa Medycznego, wraz z zespołem, monitoruje 24 godziny na dobę sytuację w ratownictwie medycznym. We wszelkich trudnych przypadkach podejmuje interwencję i wspomaga pracę zespołów ratownictwa medycznego. Zgodnie z przepisami prawa, szpital nie może odmówić przyjęcia pacjenta w stanie zagrożenia jego życia.
Decyzją Wojewody Mazowieckiego, Urząd Wojewódzki wspiera rekrutację kadry medycznej do szpitali tymczasowych, za pomocą strony www.szpitaltymczasowy.waw.pl, na której znajduje się prosty formularz aplikacyjny oraz numer telefonu, pod którym można uzyskać więcej informacji. Do MUW, za pośrednictwem tej strony, wpłynęło już 800 zgłoszeń, które przekazane zostały szpitalom. Ponadto, Wojewoda zwrócił się z prośbą do Prezesa Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie o wsparcie w pozyskiwaniu personelu do szpitali tymczasowych. W rezultacie OIL opublikowała na swojej stronie informacje o rekrutacji pod adresem: https://izba-lekarska.pl/monitor-lekarski/szpitale-tymczasowe-rekrutacja-personelu-medycznego/
Dotychczas Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie przekazał ok. 400 kandydatur do spółki Solec dotyczących pracy w szpitalu tymczasowym w Warszawie w obiekcie Szpitala Południowego. Łącznie do szpitali tymczasowych przekazano ponad 900 zgłoszeń do pracy.
Ponadto, w ostatnich dniach tj. od 8 marca br., Wojewoda Mazowiecki skierował mocą decyzji 46 lekarzy oraz 31 pielęgniarek do pracy w szpitalu tymczasowym w Szpitalu Południowym.