10 marca br. Wojewoda Mazowiecki, w trakcie wideokonferencji z dyrektorami szpitali w województwie mazowieckim podkreślił, że kluczowym elementem przy zwalczaniu epidemii koronawirusa jest współpraca.
Obecnie sukcesywnie wydawane są kolejne decyzje, w celu powiększenia bazy łóżkowej dla pacjentów z zakażeniem SARS-CoV-2 na terenie Mazowsza. Zgodnie z decyzjami Wojewody, podjętymi do dnia 10 marca, przywrócone mają być miejsca dla pacjentów z COVID-19 w 16 mazowieckich szpitalach. Tym samym baza łóżkowa poszerza się o ponad 500 miejsc. Pacjenci są też hospitalizowani w szpitalach tymczasowych, w których baza łóżkowa również jest systematycznie powiększana.
Wojewoda zaapelował o wsparcie m.in. do szpitali warszawskich przy pozyskiwaniu personelu medycznego do Szpitala Południowego. Dotychczas tylko jeden z warszawskich szpitali odpowiedział na ten apel, przekazując zgłoszenia pielęgniarek, które podejmą dodatkowe dyżury w Szpitalu Południowym.
Dziękuje za każde zgłoszenie, w tym wyjątkowym czasie bardzo ważna jest nasza solidarność. Wszystkie te działania podejmujemy dla pacjentów ? powiedział Konstanty Radziwiłł Wojewoda Mazowiecki.
Urząd wojewódzki również wspiera rekrutację do szpitali tymczasowych, przekazując na bieżąco kandydatury, które spływają poprzez specjalną stronę szpitaltymczasowy.waw.pl.
Wojewoda Mazowiecki podczas środowej wideokonferencji z dyrektorami szpitali podkreślił, jak ważne jest rzetelne raportowanie przez dyrektorów placówek stanu faktycznego łóżek dostępnych dla pacjentów z Covid-19. Placówki zobowiązane są do codziennego raportowania bieżącej zajętości łóżek. Rzetelność tych raportów ma ogromne znaczenie z uwagi na to, że na bazie tych informacji Wojewoda podejmuje kolejne decyzje o poszerzaniu bazy łóżkowej. Na podstawie zebranych danych z raportów szpitalnych wynika, że szpitale na terenie województwa mazowieckiego dysponują wolnymi miejscami. Zgodnie z przesyłanymi przez szpitale raportami, w województwie mazowieckim na wszystkich poziomach zabezpieczenia (I poziom ? dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia, II poziom ? dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem, III poziom ? szpital MSWiA w Warszawie) obecnie przygotowanych jest 3 614 łóżek dla pacjentów z koronawirusem, w tym 385 miejsc respiratorowych, z czego zajętych jest 2 860 łóżek, w tym 325 łóżek respiratorowych. W Warszawie również są wolne miejsca. Na wszystkich poziomach zabezpieczenia w stolicy jest 1636 miejsc, z czego zajęte są 1284. Na II poziomie zabezpieczenia w Warszawie jest obecnie 777 łóżek, z czego zajęte są 643 łóżka. Jak wynika z wcześniej przytoczonych informacji ? liczba miejsc dostępnych dla pacjentów z COVID-19 jest na bieżąco poszerzana.
Wojewoda zapowiedział również kolejne decyzję nakładające na szpitale obowiązek zapewnienia miejsc dla pacjentów z zakażeniem SARS-CoV-2. Co istotne są szpitale, które same wnioskują o wydanie takich decyzji, np. szpitale w Ostrowi Mazowieckiej i Mińsku Mazowieckim.
W trakcie wideokonferencji, Wojewoda zapowiedział również, że w najbliższych dniach uruchomione zostaną szpitale tymczasowe na Okęciu w Warszawie oraz w Ostrołęce i w Radomiu. ? Do każdego z tych szpitali wspieramy pozyskanie dodatkowego personelu ? poinformował Wojewoda.
Wojewódzki Koordynator Ratownictwa Medycznego, wraz z zespołem, monitoruje 24 godziny na dobę sytuację w ratownictwie medycznym. We wszelkich trudnych przypadkach podejmuje interwencję i wspomaga pracę zespołów ratownictwa medycznego. Zgodnie z przepisami prawa, szpital nie może odmówić przyjęcia pacjenta w stanie zagrożenia jego życia. W związku z powyższym nieakceptowane są odmowy przyjęć pacjentów. Wszystkie takie przypadki są wyjaśnianie przez Mazowiecki Urząd Wojewódzki.
Decyzją Wojewody Mazowieckiego, Urząd Wojewódzki wspiera rekrutację kadry medycznej do szpitali tymczasowych, za pomocą strony www.szpitaltymczasowy.waw.pl, na której znajduje się prosty formularz aplikacyjny oraz numer telefonu, pod którym można uzyskać więcej informacji. Ponadto, Wojewoda zwrócił się z prośbą do Prezesa Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie o wsparcie w pozyskiwaniu personelu do szpitali tymczasowych. W odpowiedzi OIL opublikowała na stronie internetowej informacje o rekrutacji pod adresem: https://izba-lekarska.pl/monitor-lekarski/szpitale-tymczasowe-rekrutacja-personelu-medycznego/
Dotychczas Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie przekazał 235 kandydatur do spółki Solec dotyczących pracy w szpitalu tymczasowym w Warszawie w obiekcie Szpitala Południowego. Łącznie do szpitali tymczasowych przekazano ponad 689 zgłoszeń do pracy.
W celu zabezpieczenia łóżek dla pacjentów z COVID-19, Wojewoda Mazowiecki na bieżąco poszerza bazę łóżkową. Zgodnie z wydanymi ostatnio decyzjami liczba poszerza się o 500 miejsc. Ostatnio wydane decyzje dotyczą m.in.:
– Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie (dodatkowe 50 łóżek),
– Szpitala Bielańskiego (dodatkowe 67 łóżek),
– Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji (dodatkowe 31 łóżek, w tym 2 respiratorów).
Ponadto, Wojewoda Mazowiecki zawnioskował do Ministra Zdrowia o zwiększenie bazy łóżkowej w trzech dodatkowych placówkach na Mazowszu.
Od początku pandemii Wojewoda Mazowiecki wydał 327 decyzji nakładających na szpitale obowiązek realizacji świadczeń opieki zdrowotnej w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (stan na 10 marca br.).
Jednocześnie informujemy, że w celu zabezpieczenia świadczeń medycznych dla mieszkańców Mazowsza zakażonych koronawirusem i odciążenia pozostałych placówek, w przypadku zwiększonej liczby zachorowań na COVID-19 oraz koniecznością hospitalizacji pacjentów, utworzone zostały na Mazowszu szpitale tymczasowe m.in. w Warszawie, które stanowią rezerwę dla bazy łóżkowej w województwie. Z inicjatywy Wojewody Mazowieckiego uruchomiony został szpital tymczasowy w obiekcie Szpitala Południowego w Warszawie, który przyjmuje pacjentów. Zgodnie z decyzją Wojewody docelowo ma zapewnić nie mniej niż 300 łóżek dla pacjentów z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 w tym nie mniej niż 80 miejsc respiratorowych. Wojewoda Mazowiecki zapewnił finansowanie ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 w wysokości łącznie 25,7 mln zł.
Według raportów przekazywanych 10 marca br. do Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie, w szpitalach tymczasowych hospitalizowanych jest:
– w Szpitalu Południowym w Warszawie 42 pacjentów, w tym 7 pod respiratorem
– w Szpitalu w Płocku 22 pacjentów;
– w Szpitalu w Siedlcach 65 pacjentów, w tym 9 pod respiratorem;
– w Szpitalu modułowy WIM 58 pacjentów, w tym 12 pod respiratorem.
Pacjenci są też hospitalizowani w Szpitalu Narodowym, a Dyrekcja Szpitala deklaruje stopniowe udostępnianie kolejnych modułów.