Na początku lipca w ramach projektu „Bezpieczne wakacje” na terenie miasta Marki na zlecenie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w 53 punktach sprzedaży napojów alkoholowych przeprowadzono badanie dostępności sprzedaży alkoholu nieletnim, audyt punktu sprzedaży i indywidualnie szkolenia sprzedawców napojów alkoholowych w punkcie sprzedaży zakończone wręczeniem ulotki i certyfikatu.
Badanie dostępności polegało na próbie zakupu alkoholu w wybranych punktach przez osobę wyglądającą na niepełnoletnią.
Z przedstawionego po kampanii raportu z wyszczególnieniem rezultatów zadania w każdym z wyznaczonych punktów sprzedaży alkoholu, wynika że nie wszyscy sprzedawcy przestrzegają określonych w zezwoleniu na sprzedaż napojów alkoholowych warunków sprzedaży tego szczególnego/ reglamentowanego produktu jakim jest alkohol.
- W 17 punktach sprzedaży, co stanowiło 32% badanych punktów, nie spytano „tajemniczego klienta” o okazanie dowodu tożsamości, a więc chciano sprzedać alkohol osobie, która swoim wyglądem i zachowaniem budziła uzasadnione wątpliwości, co do wieku. W pozostałych 35 punktach sprzedający zapytali o dowód osobisty, po czym gdy osoba dokonująca zakupu go nie okazała, sprzedawca nie chciał sprzedać alkoholu.
- W 9 audytowanych punktach (17%) nie były widoczne informacje dotyczące szkodliwości spożywania alkoholu.
- W 7 punktach sprzedaży (13%) brakowało odpowiednich informacji o zakazie sprzedaży alkoholu osobom niepełnoletnim.
- W 1 punkcie zauważono reklamę napojów alkoholowych.
- W obrębie 4 punktów sprzedaży (8%) zauważono klientów spożywających alkohol.
Przeprowadzony audyt potwierdził naruszenie przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Wszystkie punkty ze złymi rezultatami zostały objęte ponowną kontrolą oraz monitoringiem Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Powtarzające się incydenty mogą stanowić podstawę do cofnięcia koncesji – informuje Elżbieta Błońska, zastępca dyrektora OPS w Markach.
GKRPA w Markach apeluje do:
– sprzedawców napojów alkoholowych: aby korzystali z uprawnień kontroli wieku osób kupujących alkohol (ukończone 18 lat) i przestrzegali zakazu reklamy oraz informowali o zakazie sprzedaży alkoholu osobom niepełnoletnim i szkodliwości spożywania napojów alkoholowych.
– mieszkańców: aby reagowali na sytuacje kupna alkoholu przez nieletnich i zgłaszali powyższe do GKRPA na adres gkrpa@marki.pl