Aleksander Żebrowski, Piotr Kanclerz, Jan Kacperski i Jan Melan to czterech gimnazjalistów z ZS nr 3 w Wołominie, którzy postanowili zawalczyć o udział w XXIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, który organizowany jest przez Kancelarię Sejmu.
Uczniowie wołomińskiego Gimnazjum nr 3 już trzykrotnie uczestniczyli w Sejmie Dzieci i Młodzieży, który od ponad 20. lat jest wybierany i obraduje w dniu 1 czerwca.
O miejsce w dziecięcym Sejmie ubiegają się dwuosobowe zespoły. W tym roku w Gimnazjum Nr 3 w Wołominie podjęły się tego trudnego wyzwania dwie grupy: Aleksander Żebrowski i Piotr Kanclerz oraz Jan Kacperski i Jan Melan.
Pomysł uczestnictwa zrodził się u gimnazjalistów niezależnie. ? Trafiłem na ten konkurs podczas przeglądania Internetu, przez przypadek. Rozmawialiśmy o tym z chłopakami i tak się stało, że wszyscy czterej postanowiliśmy się zaangażować ? opowiada Aleksander Żebrowski.
Gdy ? około trzy tygodnie temu ? w Internecie pojawił się regulamin wyłaniania młodych posłów, wołomińscy gimnazjaliści mieli już wstępnie zakreślony plan działań. ? Wiedziałem już co chcę robić, choć nie wiedziałem z kim. Koledzy Jan Kacperski i Jan Melan stworzyli już zespół, więc my ? ja i Piotr Kanclerz postanowiliśmy stworzyć kolejny. I tak w naszej szkole stworzyły się dwie drużyny ? opowiada Olek.
Z naszym pomysłem poszliśmy do naszej pani od WOS-u Marii Wytrykowskiej, która zgodziła się nam pomóc w załatwianiu niektórych formalności ? opowiadają nasi rozmówcy (w zgłoszeniu wpisuje się szkołę w której uczy się dana osoba).
W miniony czwartek odwiedzili naszą redakcję oraz Punkt Informacyjny Dowiedz się więcej, a w piątek spotkali się z Elżbietą Radwan, burmistrz Wołomina. ? Do Pani Burmistrz udaliśmy się z naszym opiekunem Panią Marią Wytrykowską. Przedstawiliśmy nasz projekt i otrzymaliśmy druk wniosku o Patronat Burmistrza Wołomina. Pani Burmistrz obiecała dołożyć wszelkich starań, aby nam pomóc, żeby wszystko się udało ? opowiadali podczas kolejnej wizyty w redakcji ?Życia?.
Obie grupy mają już wizję tego co chcą zrealizować w ramach swoich projektów. Oba projekty dotyczą uhonorowania i uczczenia zasłużonych mieszkańców Wołomina. ? Musimy teraz uzasadnić projekt i przedstawić go Radzie Miejskiej. W dalszym etapie musimy opisać nasze działania. Mamy na to jeszcze trzy tygodnie ? opowiadali podczas ostatniego spotkania.
Organizatorem konkursu jest Kancelaria Sejmu zaś nagrodą jest udział w posiedzeniu Sejmu Dzieci i Młodzieży w dniu 1 czerwca (Międzynarodowy Dzień Dziecka). Projekty będą podlegały ocenie Komisji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Najlepsze grupy będą brały udział w wyborze władz Sejmu Dzieci i Młodzieży.
Konkurs składa się z sześciu etapów: Dowiedz się ? nawiązanie kontaktu z władzami samorządowymi i dowiedzeniu się czy są miejsca, które można zdekomunizować lub nadać im nazwę; Zdecyduj ? podjęcie decyzji jaki jest cel działania i wybór patrona; Zaplanuj ? zbadanie świadomości społecznej o patronie. Wybór adresata działań; Przeprowadź ? realizacja pomysłu, nagłośnienie kwestii, nawiązanie współpracy z JST i szukanie sojuszników, Udokumentuj ? wykonanie zdjęć i ewentualnie filmu; Oceń ? trzeba określić plusy i minusy działań. Powiedzieć czy udało się zrealizować plan mający na celu uczczenie postaci lokalnego bohatera.
Tematem wiodącym tegorocznej sesji jest : ?Przestrzeń publiczna jako miejsce wolne od symboli propagujących systemy totalitarne. Lokalni bohaterowie w przestrzeni publicznej?.
Zagadnienie trudne i nieznane współczesnej młodzieży. Na obecnym etapie gimnazjaliści są jednak pełni zapału i wiary w powodzenie postawionych sobie celów. Poszerzają wiedzę na temat tamtego okresu, przyglądają się lokalnym bohaterom. Trzymamy kciuki i czekamy na efekty ich działań.
Teresa Urbanowska