W nowym roku Zespół Szkół nr 1 w Markach przyjmie do liceum prawie 90 nowych uczniów. Czym ich zachęca? Kluczem są słowa, znajdujące się w tytule…
Rozpoczął się sezon matur. W tym roku w Zespole Szkół nr 1 im. Jana Pawła II przystępuje do nich ponad 100 absolwentów. I jak to co roku bywa ? w miejsce absolwentów wejdą kolejne roczniki nowych licealistów. W roku szkolnym 2021/2022 placówka, której siedziba mieści się w Pałacu Briggsów, otworzy trzy klasy pierwsze.
?Przewrotne? pytanie
Dyrektor Sławomira Kozak zaprasza absolwentów mareckich szkół podstawowych, by kontynuowali naukę w naszym miejskim liceum, liczącym obecnie 15 klas i prawie 400 uczniów.
Niedawno zrobiliśmy wśród uczniów ankietę z pytaniem ?za co lubisz swoją szkołę??. W odpowiedziach przewijały się dwa kluczowe słowa: atmosfera i klimat ? mówi Sławomira Kozak.
W ankietach m.in. czytamy, że szkoła przy Alei Piłsudskiego 96 to ?drugi dom, super atmosfera i extra nauczyciele?. Ktoś inny podkreśla dobre kontakty na linii uczeń-nauczyciel. ?Nauczyciele widzą w uczniach ludzi, którym chcą pomóc? ? dopowiada inna osoba.
To wpisuje się w słowa dyrektor, która lubi podkreślać, że jest to szkoła ?inna? niż wszystkie. Nie tylko dlatego, że mieści się w zabytkowych murach, pamiętających koniec XIX stulecia.
Uczeń nie jest u nas osobą anonimową. Jesteśmy otwarci na ich problemy edukacyjne i życiowe ? również w czasie pandemii. Proszę mi wierzyć, że telefony naszych pedagogów i wychowawców nie milkną do wieczora. Pewnie w tym pomaga fakt, że jesteśmy również placówką wielopokoleniową. Często rodzicami lub nawet dziadkami naszych uczniów są nasi absolwenci. Nasi nauczyciele posiadają rozległą wiedzę, doświadczenie i są specjalistami w nauczaniu nie tylko jednego przedmiotu ? podkreśla Sławomira Kozak.
Trzy klasy, dwa języki
W sferze edukacji dyrektor Zespołu Szkół nr 1 szczególnie podkreśla kwestię języków obcych. To pewnie oczywista oczywistość, ale warto do niej wrócić.
Osoba, która zna dobrze przynajmniej jeden język obcy, w przyszłości poradzi sobie lepiej na rynku pracy ? mówi dyrektor Kozak.
Zresztą to ukierunkowanie na przyszłość absolwentów widać po sprofilowaniu trzech przyszłych pierwszych klas, liczących maksymalnie po 28 osób. W roku szkolnym 2021/2022 ruszą oddziały: matematyczno-informatyczny (z rozszerzonymi ? matematyką, informatyką, angielskim), pedagogiczno-psychologiczny (z polskim, angielskim i biologią) oraz menedżersko-prawny (z polskim, angielskim i wiedzą o społeczeństwie). Jak widać ? w każdej klasie język angielski jest w wersji rozszerzonej.
Dla chętnych prowadzimy zajęcia przygotowujące do uzyskania certyfikatu FCE w British Council. W 2020 roku ośmiu uczniów uzyskało taki certyfikat ? mówi dyrektor Kozak.
Oprócz języka angielskiego uczniowie mają do wyboru drugi język: hiszpański, niemiecki lub rosyjski. Zajęcia się wówczas prowadzone w grupach międzyoddziałowych ? od zera lub jako kontynuacja.
Jeśli chodzi o wyniki matur, mamy bardzo dobre wyniki z polskiego (100 proc.) i z angielskiego (96 proc.) ? dodaje Sławomira Kozak.
Jak wiadomo ? szkolne życie nie kończy się na nauce, nawet w czasie pandemii. Po godzinach uczniowie organizują więc wirtualne spotkania (m.in. z Gabi Drzewiecką, dziennikarką muzyczną). Wydają też własną, elektroniczną gazetę, zatytułowaną ?Oksford?, nawiązującą do potocznej nazwy szkoły.
Pewnie dziś, ślęcząc przy komputerze, tęsknią też za niezwykłymi przerwami, podczas których na korytarzu rozbrzmiewała młodzieżowa muzyka. Ale już niedługo szkoła wróci do nauki hybrydowej. A we wrześniu ? na uczniów prawdopodobnie czekać będzie spora niespodzianka.