Otwoccy kryminalni pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Otwocku pracowali nad rozbiciem grupy osób zajmujących się obrotem znacznych ilości środków odurzających, których czarnorynkową wartość szacuje się na 4 300 000zł. Ich działania wspierali funkcjonariusze CPKP „BOA” KGP, SPKP w Kielcach, Radomiu i Łodzi, WZD Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej oraz WWP KSP. Policjanci jednocześnie weszli do 15 mieszkań na terenie garnizonu stołecznego oraz powiatów ościennych. Zatrzymali 8 osób w wieku od 23 do 34 lat związanych z przestępczością narkotykową. Wszyscy trafili do aresztu na okres 3 miesięcy, grozi im kara do 12 lat pozbawienia wolności.
Otwoccy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości narkotykowej pracowali nad rozbiciem i zatrzymaniem osób zajmujących się obrotem środkami odurzającymi. Pierwsze zatrzymanie miało miejsce w miejscowości Majdan. Policjanci z Komendy Wojewódzkiej w Lublinie zatrzymali wtedy 31-latka, który posiadał w miejscu zamieszkania ponad 3 kg marihuany, ponad 756g mefedronu oraz broń palną. Po tym fakcie otwoccy kryminalni dalej prowadzili działania operacyjne, by ustalić inne osoby powiązane ze sprawą. Następnego dnia został zatrzymany 27-latek. Obaj mężczyźni usłyszeli w sumie 52 zarzuty w tym m.in.: posiadanie środków odurzających, posiadanie przyrządów służących do niedozwolonego wytwarzania substancji psychotropowych, posiadania bez wymaganego zezwolenia broni palnej oraz uczestnictwo w obrocie znacznych ilości środków odurzających. Prokuratura Rejonowa w Otwocku wszczęła w sprawie śledztwo, w którym zawnioskowała do Sądu o zastosowanie wobec obu podejrzanych, aresztów tymczasowych. Mężczyźni trafili na 3 miesiące do aresztu.
Okazało się, że pierwsze zatrzymania to jedynie wierzchołek góry lodowej. Otwoccy kryminalni dalej ustalali siatkę powiązań, którą przekazywane były nielegalne substancje, oraz inne osoby uczestniczące w obrocie środków odurzających. Kolejne miesiące pracy przyniosły następne zatrzymania. W czerwcu otwoccy policjanci przy wsparciu policjantów z Wydziału Kryminalnego Komendy Rejonowej Policji Warszawa V zatrzymali 31-letniego mieszkańca Warszawy. Mężczyzna usłyszał 18 zarzutów, w tym obrót znaczą ilością środków odurzających. Na wniosek prokuratury mężczyzna trafił na 3 miesiące do aresztu.
Materiał dowodowy zebrany w trakcie prowadzonego śledztwa był na tyle obszerny, że policjanci wraz z prokuraturą zdecydowali się w lipcu przeprowadzić realizację, w której zostały zatrzymane kolejne osoby.
W realizacji uczestniczyli oddziały kontrterrorystyczne (w tym: Centralny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji „BOA”, Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny Policji w Kielcach, Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny Policji w Łodzi, Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny Policji w Radomiu) oraz Wydział Zabezpieczenia Działań Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej. Policjanci weszli jednocześnie pod 15 różnych adresów zlokalizowanych na terenie Warszawy oraz powiatów ościennych. W trakcie realizacji zostało zatrzymanych jednocześnie 8 mężczyzn w wieku od 23 do 34 lat. W przeszukaniu pomieszczeń zajmowanych przez podejrzanych uczestniczył policyjny pies służbowy z Komendy Stołecznej Policji szkolony do wykrywania narkotyków.
W trakcie prowadzonej sprawy policjanci zabezpieczyli m.in.: ponad 7 kg marihuany, ponad 1,2 kg mefedronu, gotówkę w kwocie ponad 82 000 złotych, dwa samochody, dziesiątki telefonów oraz sprzęt informatyczny. Zebrany w sprawie obszerny materiał dowodowy pozwolił prokuraturze postawić podejrzanym w sumie 142 zarzuty, w tym udział w obrocie znacznych ilości środków odurzających w ilości przekraczającej 90 kg o czarnorynkowej wartości sięgającej 4 300 000zł.
Na podstawie zebranego materiału dowodowego Prokuratura Rejonowa w Otwocku zawnioskowała do Sądu Rejonowego w Otwocku o zastosowanie wobec wszystkich 8 podejrzanych najsurowszego ze środków zapobiegawczych w postaci tymczasowego aresztowania. Decyzją Sądu Rejonowego w Otwocku, wszyscy podejrzani trafili do aresztu na 3 miesiące. Grozi im kara do 12 lat pozbawienia wolności.
Powyższa sprawa jest przykładem doskonałej współpracy otwockich organów ścigania, w której skoordynowane działania otwockiej prokuratury oraz policji zadały dotkliwy cios przestępczości narkotykowej na terenie garnizonu stołecznego.
mł.asp. Patryk Domarecki/JW
Film:
Wydział komunikacji Społecznej KSP:
podkom. Rafał Rutkowski
asp. Jacek Sobociński
Biuro Komunikacji Społecznek KGP
mł. asp. Tomasz Lis
mł asp. Krystian Kłeczek
mł.asp. Kamil Kłeczek