Anioł Stróż Ziemi Wołomińskiej – 25 edycja za nami.

Anioł Stróż Ziemi Wołomińskiej – 25 edycja za nami.

Docenianie i wyróżnianie ludzi, którzy swoją ofiarną pracą służą innym, a przez to wskazują na wartości podstawowe jakimi są dążenie do dobra, piękna i prawdy to cel Kapituły Wyróżnienia Anioł Stróż Ziemi Wołomińskiej. W tym roku już 25-y raz odbyła się uroczystość, podczas której publicznie dziękowano i gratulowano osobom niezwykłym za ich bezcenny dorobek w działalności społecznej oraz wręczono trzy statuetki Anioła Stróża Ziemi Wołomińskiej.

Wyróżnienie statuetką Anioła Stróża jest już stałym elementem życia publicznego w powiecie wołomińskim i nagrodą, która stała się znana w wielu kręgach w Polsce, za sprawą licznej już grupy laureatów. Nieprzerwanie od ćwierćwiecza – co roku, podczas uroczystej gali z udziałem najważniejszych osób z życia samorządowego, politycznego, biznesowego i kulturalnego regionu – przyznawane są gratulacje i wyrazy uznania oraz wyróżnienia statuetką Anioła Stróża w dowód uznania za działalność dobroczynną, krzewienie patriotyzmu i szczególne zasługi dla Rzeczypospolitej Polskiej.

Kapituła pod przewodnictwem Sylwestra Jagodzińskiego 7 listopada br. podczas wydarzenia, które odbyło się w galerii Powiatowego Centrum Kultury „Fabryczka” uhonorowała najpierw osoby niezwykle zasłużone na przestrzeni lat dla mieszkańców swoich miejscowości i powiatu wołomińskiego. Szczególne gratulacje i wyrazy uznania otrzymali: Pani Agnieszka Lużyńska z Marek, Pani Halina Banaszek z Tłuszcza, Pani Teresa Urbanowska z Wołomina, Pan Sylwester Niźnik z Poświętnego oraz Pan Andrzej Zbyszyński z Kobyłki. Działalność tych osób zyskała uznanie wśród mieszkańców i lokalnych środowisk, którzy zgłosili ich do specjalnego wyróżnienia. Podczas gali pisemne gratulacje i wyrazy uznania wyróżnionym wręczali: Katarzyna Pazio – wicestarosta wołomiński, Konrad Rytel – prezes MWS, współorganizator wydarzenia i Sylwester Jagodziński – prezes Stowarzyszenia Kapituła Wyróżnienia „Anioł Stróż Ziemi Wołomińskiej”.

Tegoroczne Anioły przyznane…

Wyróżnienie statuetką „Anioł Stróż Ziemi Wołomińskiej” przyznawane jest w trzech kategoriach – dwóch za szczególne zasługi na niwie lokalnej – ziemi wołomińskiej – to jest: „za działalność charytatywno-dobroczynną” oraz „za działalność w krzewieniu wartości patriotyczno-narodowych i chrześcijańskich”. Jedna kategoria jest ogólnokrajowa – „za szczególne zasługi dla Rzeczypospolitej Polskiej”

Tegoroczne główne wyróżnienia przyznane przez Kapitułę, czyli statuetki Anioła Stróża Ziemi Wołomińskiej wręczono na gali 7 listopada Władysławowi Kolatorskiemu, Kazimierzowi Szałacie i Pawłowi Lisickiemu.

Władysław Kolatorski jest wychowawcą dzieci i młodzieży, od 40 lat pracuje jako nauczyciel w Radzyminie. Dał się poznać jako znakomity propagator pamięci narodowej i patriotyzmu. Integruje i wspomaga środowiska kombatanckie oraz organizacje kultywujące tradycje i wartości narodowe. Od lat organizuje i współorganizuje liczne uroczystości patriotyczne i rocznicowe na terenie Gminy Radzymin, razem z młodzieżą uczestniczył w licznych wydarzeniach patriotycznych w całym kraju. Jego uczniowie są laureatami konkursów lokalnych, ponadlokalnych i krajowych o tematyce historycznej oraz uczestnikami licznych programów edukacyjnych. Założyciel i prezes Klubu Historycznego im. Armii Krajowej (2014 r.), który przekształcił się potem w Międzyszkolny Klub Historyczny im. Armii Krajowej, do którego należy obecnie ponad 1000 uczniów z wszystkich 12 szkół na terenie Gminy Radzymin. Jest również autorem wydawnictw książkowych i artykułów popularno-naukowych dotyczących historii najnowszej.

Laudację na cześć Władysława Kolatorskiego wygłosił Mirosław Jusiński.

Dr. Kazimierz Szałata jest społecznikiem z Zielonki, doktorem etyki, prezesem Fundacji Polskiej Raoula Follereau, prezydentem międzynarodowej Unii Stowarzyszeń Follereau (organizacji, która na przestrzeni wielu lat wyleczyła ponad 25 milionów trędowatych na całym świecie). Prowadzona przez niego fundacja oprócz zbierania funduszy na utrzymanie ośrodków dla trędowatych na świecie, placówek niosących pomoc dzieciom dotkniętym chorobą głodową czy budowania studni w Afryce, prowadzi także akcje pomocowe na Mazowszu i w Polsce (ostatnio też na Ukrainie). Jest ekspertem w sprawach akcji pomocowych, często występującym w mediach i na konferencjach naukowych. W 2010 r. otrzymał Nagrodę Akademii Francuskiej za całokształt pracy formacyjnej, naukowej i charytatywnej.

Laudację na cześć Kazimierza Szałaty wygłosił Grzegorz Dudzik.

Redaktor Paweł Lisicki to dziennikarz (m.in. były redaktor naczelny dziennika „Rzeczpospolita”), publicysta, eseista i tłumacz literacki. Od 2013 r. redaktor naczelny tygodnika „Do Rzeczy”. Autor wielu książek o tematyce religijnej i biblijnej, reprezentuje nurt tradycyjny w Kościele katolickim. Jest jednym z głównych propagatorów tradycyjnej myśli Kościoła – i w ten sposób właśnie obrońcą wiary katolickiej orężem zdrowego rozsądku, logicznych argumentów, wiedzy i faktów. Jako jeden z niewielu tłumaczy Polakom w sposób nowoczesny – w mediach drukowanych i elektronicznych, co jest powodem (źródłem) obecnego kryzysu tożsamościowego społeczeństw i Kościoła.

Laudację na cześć Pawła Lisickiego wygłosił Michał Janik.

O wyróżnieniu i Kapitule Anioła Stróża…

Pomysłodawcą tego wyróżnienia jest Kazimierz Andrzej Zych – dziś prezes honorowy Kapituły, zaś autorem projektu statuetki profesor Czesław Dźwigaj z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wyróżnienie jest przyznawane od 2000 roku, kiedy to powstała Kapituła Anioł Stróż Ziemi Wołomińskiej. Pierwszym prezesem Kapituły był Andrzej Saulewicz, następnie od 2008r. – Jan Tokarski, który wytrwale szefował Kapitule aż do 2023 r., kiedy funkcję tę powierzono Sylwestrowi Jagodzińskiemu.

Na przestrzeni lat wyróżnionych zostało wiele osobistości ze świata kultury, działalności społecznej, biznesu i polityki. m.in.: śp. prezydent Ryszard Kaczorowski, śp. ks. prałat Zdzisław Peszkowski, prof. Józef Szaniawski, śp. ks. Jan Sikora, abp. Henryk Hoser, prof. Krystyna Czuba, prof. Witold Modzelewski, pani Ewa Błaszczyk, Jacek Łepecki, Konrad Rytel, Wiktor Węgrzyn, marszałek Marek Jurek, marszałek Wiesław Chrzanowski, prof. Jan Szyszko, Jan Pietrzak, Andrzej Michalik, Tadeusz Gołębiewski, śp. ks. Jan Andrzejewski, pani Jadwiga Czaplicka, Edward Olszowy, Jan Wnuk, Anna Marczak, Józef Kapaon, Ireneusz Kielczyk, Jan Tokarski, ks. Mieczysław Stefaniuk, Dariusz Szymanowski i wiele innych osób szczególnie zaangażowanych w pomaganie, czynienie dobra i krzewienie prawdziwych wartości.

Organizatorzy gali tegorocznej edycji wręczania wyróżnień Anioł Stróż Ziemi Wołomińskiej

Organizatorem tegorocznego wydarzenia jest Stowarzyszenie Kapituła Wyróżnienia „Anioł Stróż Ziemi Wołomińskiej” we współpracy z Mazowiecką Wspólnotą Samorządową a współorganizatorem – Starostwo Powiatu Wołomińskiego. Imprezę uświetnił piękny i smaczny tort od burmistrzów: Zielonki – pana Kamila Iwandowskiego – oraz Radzymina – pana Krzysztofa Chacińskiego.

Galę uświetnił koncert w wykonaniu Lecha Janika i Aleksandra Majchrzaka. Lech Janik jest finalistą Konkursu Kaczmarologicznego Fundacji Underground i uczestnikiem festiwalu Kaczmarski Underground. Aleksander Majchrzak jest finalistą kuratoryjnego konkursu historycznego i pasjonatem historii. Młodzi artyści zaprezentowali utwory z repertuaru Jacka Kaczmarskiego i Przemysława Gintrowskiego.

W towarzyszącym gali wręczenia wyróżnienia Anioła Stróża Ziemi Wołomińskiej konkursie „Postacie z historii Polski i Kościoła” brali udział uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego im Jana Pawła II, Szkoły Podstawowej nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 7. Nagrodzone zostały w odpowiednich kategoriach wiekowych następujące osoby: za 1 miejsce: Krzysztof Lupa i Aleksander Dąbrowski, za 2 miejsce: Hubert Witanowski i Wojciech Jaroszczyk, za 3 miejsce: Antoni Dąbrowski. Konkurs polegał w tym roku na wskazaniu jak największej liczby postaci historycznych na malowidłach w Kościele p.w. Matki Bożej Częstochowskiej. Zwycięzcom gratulujemy! Konkurs z nagrodami dla młodzieży zorganizował i ufundował nagrody pan Michał Janik.

Informacja prasowa Kapituły Wyróżnienia „Anioł Stróż Ziemi Wołomińskiej”

Zdjęcia: Szymon Krzyżanowski, Paweł Krawczyk

Więcej informacji z Powiatu Wołomińskiego

Jak wyglądał 2024 rok w kulturze na Mazowszu?

Za nami gala „Rok w kulturze na Mazowszu”. Była to okazja do podsumowania zrealizowanych przez samorząd województwa mazowieckiego w 2024 roku projektów w sferze kultury, edukacji kulturalnej i [...]
0 komentarzy
Mamy budżet i patronów Mazowsza 2025

Mamy budżet i patronów Mazowsza 2025

Sejmik Mazowsza przyjął budżet województwa na 2025 rok. Ogłosił patronów roku oraz zgodził się na dofinansowanie budowy południowej obwodnicy Ostrołęki. MAZOWSZE MA BUDŻET [...]
0 komentarzy
OSP Jasienica – 120 lat tradycji i poświęcenia

OSP Jasienica – 120 lat tradycji i poświęcenia

W dniu 14 grudnia 2024 roku Ochotnicza Straż Pożarna w Jasienicy obchodziła wyjątkowe święto – 120-lecie swojej działalności. Jednostka, która od ponad wieku [...]
0 komentarzy
„Leśny Zakątek” na szczycie edukacyjnego podium – pierwsze miejsce w województwie mazowieckim w Plebiscycie Edukacyjnym 2024!

„Leśny Zakątek” na szczycie edukacyjnego podium – pierwsze miejsce w województwie mazowieckim w Plebiscycie Edukacyjnym 2024!

Przedszkole „Leśny Zakątek” z dumą ogłosiło zdobycie zaszczytnego pierwszego miejsca w województwie mazowieckim w prestiżowym Plebiscycie Edukacyjnym 2024, organizowanym przez Polska News. To [...]
0 komentarzy
Bezpieczeństwo w powiecie wołomińskim: wyzwania i perspektywy na przyszłość

Bezpieczeństwo w powiecie wołomińskim: wyzwania i perspektywy na przyszłość

Bezpieczeństwo mieszkańców to jeden z najważniejszych filarów zrównoważonego rozwoju każdej społeczności. Właśnie dlatego starosta wołomiński Arkadiusz Werelich zorganizował spotkanie z komendantami wszystkich komisariatów [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.