We wtorek 21 sierpnia w siedzibie Mazowieckiego Forum Biznesu, Nauki i Kultury odbyło się ostatnie wydarzenie w ramach projektu realizowanego przez stowarzyszenie ze środków Gminy Wołomin.
W czerwcu w ramach projektu odbył się happening na terenie starej elektrowni. Wspólnie szukaliśmy zarówno skarbów tego miejsca, jak też projektowaliśmy rozwiązania, które mogą je uatrakcyjnić. Kolejne spotkanie odbyło się w lipcu przy ulicy 6 września, podczas którego rozmawiano o problemach społeczności mieszkańców tak zwanych OSMów. Zrodził się pomysł na stworzenie stowarzyszenia lokatorów, którzy będą wspólnie występowali w sprawach lokatorskich. Pojawili się chętni do działania.
Wtorkowe spotkanie było trzecim z cyklu. Uczestniczyło w nim około 25 osób. Obecni byli przedstawiciele lokalnych organizacji pozarządowych działających na terenie objętym programem rewitalizacji, mieszkańcy jak też przedsiębiorcy prowadzący swoją działalność na tym obszarze oraz Łukasz Marek – reprezentant Gminy Wołomin. Chociaż spotkanie było animowane przez Ewę i Andrzeja Rybus-Tołłoczko, oraz Teresę Urbanowską to miało charakter sąsiedzkiej kawiarenki obywatelskiej podczas której uczestnicy swobodnie rozmawiali o relacjach sąsiedzkich
Ideą było stworzenie okazji do rozmowy o ?aktywnym sąsiedztwie?, a więc bardziej pogłębionego odszukania sensów tego typu społecznej aktywności. Celem spotkania było rozpoczęcie rozmowy, zebranie opinii uczestników i dyskusja wokół nich oraz budowanie relacji pomiędzy uczestnikami/grupami uczestników.
Zakończyło się ono szkoleniem p.t. ?Odczarowanie wizerunku centrum, także poprzez dobre sąsiedztwo?. To duże wyzwanie wymagające wsparcia zarówno od strony prywatnej (rodzina, indywidualni mieszkańcy) jak i samorządu oraz organizacji trzeciego sektora. Prowadzący wskazali narzędzia, których można użyć, pokazali dobre praktyki z innych miast i obszarów rewitalizowanych.
W trakcie jest jeszcze konkurs plastyczny adresowany do dzieci, który jest poszukiwaniem pomysłów na ożywienie centrum zatytułowany ?Moje podwórko?.
Rolą wybranych narzędzi było umożliwienie wyartykułowania przez poszczególnych mieszkańców Wołomina swoich pomysłów związanych z funkcjonowaniem centrum.
Teresa Urbanowska