Aktualna sytuacja w szpitalach na Mazowszu

Aktualna sytuacja w szpitalach na Mazowszu

Mazowiecki Urząd Wojewódzki (MUW) na bieżąco monitoruje sytuację epidemiologiczną na Mazowszu. Wydział Zdrowia MUW podejmuje systematyczne działania, w celu poszerzenia bazy łóżkowej dla pacjentów z Covid-19. Decyzjami Ministra Zdrowia i Wojewody Mazowieckiego od połowy października br. baza łóżkowa dla pacjentów z Covid-19 w szpitalach na Mazowszu powiększyła się o ok. 2 tys. miejsc.

Decyzje zobowiązujące placówki do wyznaczenia łóżek dla pacjentów z Covid-19 poprzedzone są ustaleniami z organami założycielskimi oraz dyrektorami szpitali. Wszystkie decyzje wydawane są, w celu zapewnienia dostępności leczenia pacjentów z Covid-19 przy zachowaniu jak największej dostępności do świadczeń dla pacjentów również z innymi schorzeniami. Obecnie w województwie mazowieckim funkcjonuje 7. szpitali tymczasowych. Kolejny 8. szpital tymczasowy zostanie uruchomiony 25 listopada br. na terenie Stadionu Narodowego w Warszawie. Obecnie przygotowane są 3 254 łóżka dla pacjentów z Covid-19, w tym 329 miejsc respiratorowych, z czego zajętych jest 2 650 łóżek, w tym 288 miejsc respiratorowych. W Warszawie wyznaczone są 1 232 łóżka, z czego 1 038 jest zajętych (stan na 18 listopada br. na godz. 09:00).

Jednocześnie informujemy, że Wojewoda Mazowiecki zaniepokojony informacjami przekazanymi kilka dni temu do dyspozytorni medycznej w Warszawie o wydanej decyzji Prezydenta Warszawy dot. zamknięcia szpitala, w tym SOR, i nie przyjmowania pacjentów, 15 listopada br. zwrócił się do Prezydenta Warszawy, Rafała Trzaskowskiego, z prośbą o pilne zajęcie stanowiska w tej sprawie.

Od początku pandemii, Mazowiecki Urząd Wojewódzki organizuje regularne spotkania z przedstawicielami samorządów m. in.: władz m.st. Warszawa, wszystkimi dyrektorami szpitali w województwie mazowieckim i NFZ w formie wideokonferencji. Wojewoda Mazowiecki w trakcie cyklicznych spotkań omawia bieżące problemy oraz założenia strategii zabezpieczenia medycznego dla pacjentów z Covid-19. Zatem nieprawdą są powtarzane przez władze m.st. Warszawa twierdzenia, że Wojewoda Mazowiecki zaskakuje decyzjami o wyznaczeniu łóżek covidowych. To właśnie na prośbę Prezydent Warszawy i w uzgodnieniu z dyrektorami placówek wydano decyzje o powiększeniu bazy łóżkowej dla pacjentów z Covid-19 (z uwzględnionymi terminami wskazanymi przez Prezydent Warszawy) w szpitalach m.in.: Praskim, Bielańskim czy Wolskim. Obecnie na wniosek Szpitala Czerniakowskiego w Ministerstwie Zdrowia procedowana jest decyzja o powiększeniu bazy łóżkowej dla pacjentów z Covid-19. Po konsultacji z dyrektorem placówki, na jego prośbę, termin uruchomienia łóżek został przesunięty na 1 grudnia br.

Wojewoda Mazowiecki wielokrotnie apelował do władz m.st. Warszawy, podkreślając, że dobro pacjentów jest najważniejsze i nie powinno być ono wykorzystywane do gry politycznej. Działania związane ze zwalczaniem pandemii Covid-19 powinna być wspólnym celem.

Szpital Praski

Wojewoda poprosił Prezydenta Rafała Trzaskowskiego o wyjaśnienie w związku z incydentem, który miał miejsce 9 listopada w Szpitalu Praskim. Mimo faktu raportowania w systemie wolnych miejsc, odmówiono przyjęcia pacjenta, powołując się na decyzję Prezydenta m.st. Warszawy o zamknięciu szpitala do odwołania. Niedopuszczalne są przypadki odmów przyjęcia pacjentów, kiedy szpital raportuje wolne miejsca.

Należy podkreślić, że zgodnie z przepisami prawa, szpital nie może odmówić przyjęcia pacjenta w stanie zagrożenia jego życia. Ponadto, SOR to jednostka Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne, która zgodnie z ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym ma działać niezakłócenie, w sposób ciągły, przez całą dobę.

Mając na uwadze bezpieczeństwo mieszkańców Mazowsza, Wojewoda Mazowiecki zwrócił się z prośbą o pilne wyjaśnienia zaistniałej sytuacji oraz określenie charakteru nadanej na Szpital Praski decyzji Prezydenta m.st. Warszawy dotyczącej zamknięcia szpitala, w tym SOR, i nieprzyjmowania pacjentów.

Dotychczas Szpital Praski nie zrealizował decyzji Ministra Zdrowia – uruchomił 149
z 271 łóżek, które zostały wyznaczone decyzją. Przypominamy, że zgodnie z
prośbą Zastępcy Prezydenta m. st. Warszawy, Renaty Kaznowskiej, która 27 października br. zwróciła się z pismem do Wojewody Mazowieckiego i Dyrektora Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia o pilne wyznaczenie miejsc dla pacjentów z Covid-19 w szpitalu praskim w Warszawie, Wojewoda Mazowiecki, 28 października br. niezwłocznie przekazał pismo do Ministerstwa Zdrowia, w celu realizacji prośby m.st. Warszawy i Dyrektora placówki uwzględniając wszystkie prośby zawarte w piśmie. Po rozpatrzeniu wniosku Wojewody, Minister Zdrowia 2 listopada br. wydał decyzję na stopniowe wdrażanie zgodnie z harmonogramem przesłanym przez władze miasta. Zgodnie z decyzją Ministra Zdrowia, placówka od 2 listopada br. powinna zapewnić 142 łóżka, w tym, 5 łóżek intensywnej terapii, następnie od 8 listopada br. ? 204 łóżka, w tym 12 łóżek intensywnej terapii i od 15 listopada br. 271 łóżek, w tym 22 intensywnej terapii.

Należy podkreślić, że Mazowiecki Urząd Wojewódzki od wielu miesięcy przypominał szpitalom o konieczności modernizacji instalacji tlenowej przed nadejściem fali zachorowań na Covid-19. Ponadto Wojewoda proponował placówce pomoc z banku tlenu. Szpital nie skorzystał z tego wsparcia.

Decyzje Ministra Zdrowia i Wojewody Mazowieckiego ws. poszerzenia bazy łóżkowej dla szpitali tymczasowych w województwie mazowieckim

Szpitale tymczasowe i ich kolejne moduły są uruchamiane sukcesywnie. Na podstawie decyzji Ministra Zdrowia i Wojewody Mazowieckiego, obecnie w województwie mazowieckim funkcjonuje 7 szpitali tymczasowych. Kolejny 8 szpital tymczasowy zostanie uruchomiony 25 listopada br. na terenie Stadionu Narodowego w Warszawie. Zgodnie z poleceniem Wojewody Mazowieckiego (z 16 listopada br.) Centralny Szpital Kliniczny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie w ww. placówce powinien zapewnić 100 łóżek dla pacjentów z Covid-19, w tym 10 respiratorowych.

Zgodnie z przesyłanymi przez szpitale raportami, w szpitalach tymczasowych przygotowane są obecnie 602 łóżka dla pacjentów z Covid-19 (stan na 18 listopada br. na godz. 09:00), w tym 104 miejsca respiratorowe, z czego:

w Warszawie (3):

  • szpital tymczasowy w obiekcie Szpitala Południowego ? obecnie przygotowane ma 190 łóżek, w tym 50 respiratorowych,
  • szpital modułowy WIM ? obecnie przygotowanych ma 60 łóżek, w tym 12 respiratorowych,
  • szpital tymczasowy WIM przy Okęciu. ? obecnie przygotowanych ma 56 łóżek, w tym 10 respiratorowych,

W Radomiu (1):

  • szpital tymczasowy ? obecnie przygotowanych ma 80 łóżek, w tym 20 miejsc respiratorowych dla pacjentów z Covid-19.

W Siedlcach (1):

  • szpital tymczasowy obecnie przygotowanych ma 100 łóżek, w tym 12 miejsc respiratorowych.

W Ostrołęce (1):

  • szpital tymczasowy – obecnie przygotowanych ma 88 łóżek dla pacjentów z Covid-19,

W Płocku (1)

  • szpital tymczasowy – obecnie przygotowanych ma 28 łóżek.

Decyzje Ministra Zdrowia i Wojewody Mazowieckiego ws. poszerzenia bazy łóżkowej dla szpitali w województwie mazowieckim

Przyjęta strategia walki z koronawirusem zakłada wsparcie systemu przez szpitale tymczasowe, należy jednak podkreślić, że placówki tymczasowe nie zastąpią całkowicie pozostałych szpitali. Zgodnie z obecnie funkcjonującym systemem – wszystkie szpitale objęte decyzją zorganizowania ?miejsc covidowych? wyznaczane są na II poziomie zabezpieczenia ? dając tym samym możliwość przyjmowania pozostałych pacjentów z innymi schorzeniami, tak aby została zachowana ciągłość realizacji świadczeń medycznych. Ponadto, zgodnie
z wytycznymi, wszystkie pozostałe placówki zobowiązane są do gotowości przyjęcia pacjentów z różnymi schorzeniami, którzy mają jednocześnie potwierdzony Covid-19.

Z uwagi na wzrost zakażeń Wojewoda podejmuje systematycznie decyzje, aby z wyprzedzeniem przygotować odpowiednią liczbę łóżek. Zgodnie z decyzją Wojewody Mazowieckiego, w ostatnich dniach baza łóżkowa powiększył się m.in. w:

  • Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej przy ul. Zygmunta Krasińskiego w Warszawie ? do 21 listopada br. placówka dostała polecenie przygotowania 3 łóżek dla pacjentów z podejrzeniem Covid-19, a od 22 listopada br. 20 łóżek dla pacjentów z podejrzeniem lub zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, w tym 3 łóżek respiratorowych,

Decyzją Ministra Zdrowia, w ostatnich dniach baza łóżkowa powiększyła się m.in. w:

  • Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu ? placówka dostała polecenie przygotowania 82 łóżek dla pacjentów z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV2, w tym 9 łóżek respiratorowych,
  • Wojewódzkiemu Szpitalowi Zakaźnemu w Warszawie ? placówka dostała polecenie przygotowania 92 łóżek dla pacjentów z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV2, w tym 5 łóżek respiratorowych.

Ponadto pacjenci z koronawirusem są też hospitalizowani w szpitalach, które mają w swoich strukturach oddziały zakaźne, np. szpitale wojewódzkie, m.in. w Płocku, Ciechanowie, Ostrołęce oraz w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie.

Zgodnie z wytycznymi Wojewódzkiego Konsultanta w dziedzinie chorób zakaźnych – każdy szpital musi mieć też przygotowane izolatki dla pacjentów z Covid-19, nawet jeśli nie posiada w swoich strukturach oddziału zakaźnego. W związku z powyższym nieakceptowane są odmowy przyjęć pacjentów. Wszystkie takie przypadki są wyjaśnianie przez Mazowiecki Urząd Wojewódzki.

Szpital Południowy

Szpital tymczasowy w obiekcie Szpitala Południowego został uruchomiony z inicjatywy Wojewody Mazowieckiego, który wydał w tym zakresie polecenie władzom Miasta Stołecznego i zapewnił finansowanie dla wcześniejszego (niż zakładał harmonogram) uruchomienia placówki. Szpital Południowy jest wyznaczony jako placówka wiodąca w Warszawie i okolicach do realizacji świadczeń opieki zdrowotnej w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19.[1] Zgodnie z umową[2] władze miasta Warszawy zobowiązały się do przygotowania i uruchomienia na potrzeby pacjentów z Covid-19 – 300 łóżek wraz z dodatkowym wyposażeniem, w terminie do 25 stycznia 2021 r. W związku z tym, 20 listopada 2020 r. Wojewoda Mazowiecki wydał decyzje na zapewnienie 300 łóżek, w tym 80 miejsc respiratorowych. Celem utworzenia szpitala było wykorzystanie jego potencjału w jak najszerszym zakresie. Należy podkreślić, że po otrzymaniu decyzji, władze miasta nie kwestionowały realizacji jej treści. Zgodnie z prawem to organ założycielski (w tym przypadku m.st. Warszawa) odpowiada za organizację pracy placówki i wdrożenie wszelkich procedur dla zapewnienia stosownej liczby łóżek, zgodnie z obowiązującymi przepisami epidemiologicznymi.

 

Więcej informacji z Mazowsza

Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim

Cena dynamiczna u sprzedawców energii elektrycznej – informacje

Od 24 sierpnia br. u największych sprzedawców energii elektrycznej pojawił się nowy rodzaj oferty adresowanej do odbiorców indywidualnych – umowa z ceną dynamiczną. [...]
0 komentarzy
Planowane wyłączenia prądu

Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Legionowskim i Nowodworskim

W dniach od  5 do 15 listopada planowane są przerwy w dostawie energii elektrycznej na terenie Powiatu Legionowskiego i Nowodworskiego. Obszar Data rozpoczęcia [...]
0 komentarzy
30 gmin z Mazowsza dołącza do Programu Aktywny Maluch!

30 gmin z Mazowsza dołącza do Programu Aktywny Maluch!

Nowe miejsca w żłobkach w 21 gminach oraz dzienni opiekunowie w 9 gminach – to efekt działań rządu na rzecz rozwoju instytucji opieki [...]
0 komentarzy
ZUS: Wcześniejsze wypłaty emerytur i rent

ZUS: Wcześniejsze wypłaty emerytur i rent

Emeryci i renciści, których termin płatności świadczenia przypada na 1 listopada, otrzymają emerytury i renty jeszcze w październiku. Wcześniej pieniądze otrzymają także osoby, [...]
0 komentarzy

Kolejny rok „Żołnierskiej Pamięci” Terytorialsów 5 Mazowieckiej Brygady OT

Jak co roku, w dniach poprzedzających Wszystkich Świętych żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej angażują się w akcję „Żołnierska Pamięć”. Porządkują mogiły i [...]
0 komentarzy

Opieka nad grobami i cmentarzami wojennymi na Mazowszu

1 listopada, w dzień Wszystkich Świętych, pełni zadumy i refleksji odwiedzamy groby bliskich osób, zostawiamy kwiaty i zapalamy znicze. Warto w taki sposób wyrazić [...]
0 komentarzy
Konkurs plastyczny „Kolory Funduszy Europejskich”

Konkurs plastyczny „Kolory Funduszy Europejskich”

Pokaż, jak Fundusze Europejskie już od 20 lat zmieniają nasze otoczenie! Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie zaprasza dzieci do udziału w konkursie plastycznym. [...]
0 komentarzy
II Muzeum Sportu Poland Bike 2024 w Warszawie

II Muzeum Sportu Poland Bike 2024 w Warszawie

Peleton LOTTO Poland Bike Marathon odwiedził Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Druga edycja kolarskich wyścigów pod nazwą Muzeum Sportu Poland Bike, organizowanych [...]
0 komentarzy
Oko w oko w celem - zgrupowanie snajperów i strzelców wyborowych

Oko w oko w celem – zgrupowanie snajperów i strzelców wyborowych

W dniach 19-27 października br. odbyło się zgrupowanie snajperów 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, do którego zaproszono pary snajperskie z trzech brygad OT: [...]
0 komentarzy
Informacje z Mazowsza

Informacje z Mazowsza

W tym wydaniu programu informacyjnego samorządu województwa mazowieckiego „Informacje z Mazowsza” mówimy m.in. o pomocy dla powodzian z Dolnego Śląska, kolejnych umowach na [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.