Aktualna sytuacja w szpitalach na Mazowszu

Aktualna sytuacja w szpitalach na Mazowszu

Mazowiecki Urząd Wojewódzki (MUW) na bieżąco monitoruje sytuację epidemiologiczną na Mazowszu. Wydział Zdrowia MUW podejmuje systematyczne działania, w celu poszerzenia bazy łóżkowej dla pacjentów z Covid-19. Decyzjami Ministra Zdrowia i Wojewody Mazowieckiego od połowy października br. baza łóżkowa dla pacjentów z Covid-19 w szpitalach na Mazowszu powiększyła się o ok. 2 tys. miejsc.

Decyzje zobowiązujące placówki do wyznaczenia łóżek dla pacjentów z Covid-19 poprzedzone są ustaleniami z organami założycielskimi oraz dyrektorami szpitali. Wszystkie decyzje wydawane są, w celu zapewnienia dostępności leczenia pacjentów z Covid-19 przy zachowaniu jak największej dostępności do świadczeń dla pacjentów również z innymi schorzeniami. Obecnie w województwie mazowieckim funkcjonuje 7. szpitali tymczasowych. Kolejny 8. szpital tymczasowy zostanie uruchomiony 25 listopada br. na terenie Stadionu Narodowego w Warszawie. Obecnie przygotowane są 3 254 łóżka dla pacjentów z Covid-19, w tym 329 miejsc respiratorowych, z czego zajętych jest 2 650 łóżek, w tym 288 miejsc respiratorowych. W Warszawie wyznaczone są 1 232 łóżka, z czego 1 038 jest zajętych (stan na 18 listopada br. na godz. 09:00).

Jednocześnie informujemy, że Wojewoda Mazowiecki zaniepokojony informacjami przekazanymi kilka dni temu do dyspozytorni medycznej w Warszawie o wydanej decyzji Prezydenta Warszawy dot. zamknięcia szpitala, w tym SOR, i nie przyjmowania pacjentów, 15 listopada br. zwrócił się do Prezydenta Warszawy, Rafała Trzaskowskiego, z prośbą o pilne zajęcie stanowiska w tej sprawie.

Od początku pandemii, Mazowiecki Urząd Wojewódzki organizuje regularne spotkania z przedstawicielami samorządów m. in.: władz m.st. Warszawa, wszystkimi dyrektorami szpitali w województwie mazowieckim i NFZ w formie wideokonferencji. Wojewoda Mazowiecki w trakcie cyklicznych spotkań omawia bieżące problemy oraz założenia strategii zabezpieczenia medycznego dla pacjentów z Covid-19. Zatem nieprawdą są powtarzane przez władze m.st. Warszawa twierdzenia, że Wojewoda Mazowiecki zaskakuje decyzjami o wyznaczeniu łóżek covidowych. To właśnie na prośbę Prezydent Warszawy i w uzgodnieniu z dyrektorami placówek wydano decyzje o powiększeniu bazy łóżkowej dla pacjentów z Covid-19 (z uwzględnionymi terminami wskazanymi przez Prezydent Warszawy) w szpitalach m.in.: Praskim, Bielańskim czy Wolskim. Obecnie na wniosek Szpitala Czerniakowskiego w Ministerstwie Zdrowia procedowana jest decyzja o powiększeniu bazy łóżkowej dla pacjentów z Covid-19. Po konsultacji z dyrektorem placówki, na jego prośbę, termin uruchomienia łóżek został przesunięty na 1 grudnia br.

Wojewoda Mazowiecki wielokrotnie apelował do władz m.st. Warszawy, podkreślając, że dobro pacjentów jest najważniejsze i nie powinno być ono wykorzystywane do gry politycznej. Działania związane ze zwalczaniem pandemii Covid-19 powinna być wspólnym celem.

Szpital Praski

Wojewoda poprosił Prezydenta Rafała Trzaskowskiego o wyjaśnienie w związku z incydentem, który miał miejsce 9 listopada w Szpitalu Praskim. Mimo faktu raportowania w systemie wolnych miejsc, odmówiono przyjęcia pacjenta, powołując się na decyzję Prezydenta m.st. Warszawy o zamknięciu szpitala do odwołania. Niedopuszczalne są przypadki odmów przyjęcia pacjentów, kiedy szpital raportuje wolne miejsca.

Należy podkreślić, że zgodnie z przepisami prawa, szpital nie może odmówić przyjęcia pacjenta w stanie zagrożenia jego życia. Ponadto, SOR to jednostka Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne, która zgodnie z ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym ma działać niezakłócenie, w sposób ciągły, przez całą dobę.

Mając na uwadze bezpieczeństwo mieszkańców Mazowsza, Wojewoda Mazowiecki zwrócił się z prośbą o pilne wyjaśnienia zaistniałej sytuacji oraz określenie charakteru nadanej na Szpital Praski decyzji Prezydenta m.st. Warszawy dotyczącej zamknięcia szpitala, w tym SOR, i nieprzyjmowania pacjentów.

Dotychczas Szpital Praski nie zrealizował decyzji Ministra Zdrowia – uruchomił 149
z 271 łóżek, które zostały wyznaczone decyzją. Przypominamy, że zgodnie z
prośbą Zastępcy Prezydenta m. st. Warszawy, Renaty Kaznowskiej, która 27 października br. zwróciła się z pismem do Wojewody Mazowieckiego i Dyrektora Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia o pilne wyznaczenie miejsc dla pacjentów z Covid-19 w szpitalu praskim w Warszawie, Wojewoda Mazowiecki, 28 października br. niezwłocznie przekazał pismo do Ministerstwa Zdrowia, w celu realizacji prośby m.st. Warszawy i Dyrektora placówki uwzględniając wszystkie prośby zawarte w piśmie. Po rozpatrzeniu wniosku Wojewody, Minister Zdrowia 2 listopada br. wydał decyzję na stopniowe wdrażanie zgodnie z harmonogramem przesłanym przez władze miasta. Zgodnie z decyzją Ministra Zdrowia, placówka od 2 listopada br. powinna zapewnić 142 łóżka, w tym, 5 łóżek intensywnej terapii, następnie od 8 listopada br. ? 204 łóżka, w tym 12 łóżek intensywnej terapii i od 15 listopada br. 271 łóżek, w tym 22 intensywnej terapii.

Należy podkreślić, że Mazowiecki Urząd Wojewódzki od wielu miesięcy przypominał szpitalom o konieczności modernizacji instalacji tlenowej przed nadejściem fali zachorowań na Covid-19. Ponadto Wojewoda proponował placówce pomoc z banku tlenu. Szpital nie skorzystał z tego wsparcia.

Decyzje Ministra Zdrowia i Wojewody Mazowieckiego ws. poszerzenia bazy łóżkowej dla szpitali tymczasowych w województwie mazowieckim

Szpitale tymczasowe i ich kolejne moduły są uruchamiane sukcesywnie. Na podstawie decyzji Ministra Zdrowia i Wojewody Mazowieckiego, obecnie w województwie mazowieckim funkcjonuje 7 szpitali tymczasowych. Kolejny 8 szpital tymczasowy zostanie uruchomiony 25 listopada br. na terenie Stadionu Narodowego w Warszawie. Zgodnie z poleceniem Wojewody Mazowieckiego (z 16 listopada br.) Centralny Szpital Kliniczny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie w ww. placówce powinien zapewnić 100 łóżek dla pacjentów z Covid-19, w tym 10 respiratorowych.

Zgodnie z przesyłanymi przez szpitale raportami, w szpitalach tymczasowych przygotowane są obecnie 602 łóżka dla pacjentów z Covid-19 (stan na 18 listopada br. na godz. 09:00), w tym 104 miejsca respiratorowe, z czego:

w Warszawie (3):

  • szpital tymczasowy w obiekcie Szpitala Południowego ? obecnie przygotowane ma 190 łóżek, w tym 50 respiratorowych,
  • szpital modułowy WIM ? obecnie przygotowanych ma 60 łóżek, w tym 12 respiratorowych,
  • szpital tymczasowy WIM przy Okęciu. ? obecnie przygotowanych ma 56 łóżek, w tym 10 respiratorowych,

W Radomiu (1):

  • szpital tymczasowy ? obecnie przygotowanych ma 80 łóżek, w tym 20 miejsc respiratorowych dla pacjentów z Covid-19.

W Siedlcach (1):

  • szpital tymczasowy obecnie przygotowanych ma 100 łóżek, w tym 12 miejsc respiratorowych.

W Ostrołęce (1):

  • szpital tymczasowy – obecnie przygotowanych ma 88 łóżek dla pacjentów z Covid-19,

W Płocku (1)

  • szpital tymczasowy – obecnie przygotowanych ma 28 łóżek.

Decyzje Ministra Zdrowia i Wojewody Mazowieckiego ws. poszerzenia bazy łóżkowej dla szpitali w województwie mazowieckim

Przyjęta strategia walki z koronawirusem zakłada wsparcie systemu przez szpitale tymczasowe, należy jednak podkreślić, że placówki tymczasowe nie zastąpią całkowicie pozostałych szpitali. Zgodnie z obecnie funkcjonującym systemem – wszystkie szpitale objęte decyzją zorganizowania ?miejsc covidowych? wyznaczane są na II poziomie zabezpieczenia ? dając tym samym możliwość przyjmowania pozostałych pacjentów z innymi schorzeniami, tak aby została zachowana ciągłość realizacji świadczeń medycznych. Ponadto, zgodnie
z wytycznymi, wszystkie pozostałe placówki zobowiązane są do gotowości przyjęcia pacjentów z różnymi schorzeniami, którzy mają jednocześnie potwierdzony Covid-19.

Z uwagi na wzrost zakażeń Wojewoda podejmuje systematycznie decyzje, aby z wyprzedzeniem przygotować odpowiednią liczbę łóżek. Zgodnie z decyzją Wojewody Mazowieckiego, w ostatnich dniach baza łóżkowa powiększył się m.in. w:

  • Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej przy ul. Zygmunta Krasińskiego w Warszawie ? do 21 listopada br. placówka dostała polecenie przygotowania 3 łóżek dla pacjentów z podejrzeniem Covid-19, a od 22 listopada br. 20 łóżek dla pacjentów z podejrzeniem lub zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, w tym 3 łóżek respiratorowych,

Decyzją Ministra Zdrowia, w ostatnich dniach baza łóżkowa powiększyła się m.in. w:

  • Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu ? placówka dostała polecenie przygotowania 82 łóżek dla pacjentów z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV2, w tym 9 łóżek respiratorowych,
  • Wojewódzkiemu Szpitalowi Zakaźnemu w Warszawie ? placówka dostała polecenie przygotowania 92 łóżek dla pacjentów z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV2, w tym 5 łóżek respiratorowych.

Ponadto pacjenci z koronawirusem są też hospitalizowani w szpitalach, które mają w swoich strukturach oddziały zakaźne, np. szpitale wojewódzkie, m.in. w Płocku, Ciechanowie, Ostrołęce oraz w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie.

Zgodnie z wytycznymi Wojewódzkiego Konsultanta w dziedzinie chorób zakaźnych – każdy szpital musi mieć też przygotowane izolatki dla pacjentów z Covid-19, nawet jeśli nie posiada w swoich strukturach oddziału zakaźnego. W związku z powyższym nieakceptowane są odmowy przyjęć pacjentów. Wszystkie takie przypadki są wyjaśnianie przez Mazowiecki Urząd Wojewódzki.

Szpital Południowy

Szpital tymczasowy w obiekcie Szpitala Południowego został uruchomiony z inicjatywy Wojewody Mazowieckiego, który wydał w tym zakresie polecenie władzom Miasta Stołecznego i zapewnił finansowanie dla wcześniejszego (niż zakładał harmonogram) uruchomienia placówki. Szpital Południowy jest wyznaczony jako placówka wiodąca w Warszawie i okolicach do realizacji świadczeń opieki zdrowotnej w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19.[1] Zgodnie z umową[2] władze miasta Warszawy zobowiązały się do przygotowania i uruchomienia na potrzeby pacjentów z Covid-19 – 300 łóżek wraz z dodatkowym wyposażeniem, w terminie do 25 stycznia 2021 r. W związku z tym, 20 listopada 2020 r. Wojewoda Mazowiecki wydał decyzje na zapewnienie 300 łóżek, w tym 80 miejsc respiratorowych. Celem utworzenia szpitala było wykorzystanie jego potencjału w jak najszerszym zakresie. Należy podkreślić, że po otrzymaniu decyzji, władze miasta nie kwestionowały realizacji jej treści. Zgodnie z prawem to organ założycielski (w tym przypadku m.st. Warszawa) odpowiada za organizację pracy placówki i wdrożenie wszelkich procedur dla zapewnienia stosownej liczby łóżek, zgodnie z obowiązującymi przepisami epidemiologicznymi.

 

Więcej informacji z Mazowsza

Nowi ochotnicy w szeregach 5 Mazowieckiej Brygady OT

Nowi ochotnicy w szeregach 5 Mazowieckiej Brygady OT

W piątek, 15 listopada br. bramę koszar 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej przekroczyło blisko 100 ochotników z północnego Mazowsza. Wśród nich znalazła się [...]
0 komentarzy

Innowatorzy Mazowsza wybrani

Znamy już tegorocznych „Innowatorów Mazowsza”. Wśród nich są dwie firmy oraz pięciu naukowców. Samorząd Mazowsza od lat wspiera przedsiębiorców i naukowców w pracy [...]
0 komentarzy
III Edycja Plebiscytu Ekologicznego – zgłoszenia do 31 stycznia 2025 r.

III Edycja Plebiscytu Ekologicznego – zgłoszenia do 31 stycznia 2025 r.

Departament Polityki Ekologicznej, Geologii i Łowiectwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie i UKSW zapraszają do wzięcia udziału w III Edycji Plebiscytu Ekologicznego [...]
0 komentarzy
IPN zainaugurował ogólnopolską kampanię „Pamięć przetrwa dzięki Tobie"

IPN zainaugurował ogólnopolską kampanię „Pamięć przetrwa dzięki Tobie”

Instytut Pamięci Narodowej zainaugurował ogólnopolską kampanię „Pamięć przetrwa dzięki Tobie”, której celem jest zaangażowanie społeczeństwa w tworzenie i uzupełnianie bazy straty.pl – cyfrowego [...]
0 komentarzy
Planowane wyłączenia prądu

Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Legionowskim i Nowodworskim

W dniach od  21 do 29 listopada planowane są przerwy w dostawie energii elektrycznej na terenie Powiatu Legionowskiego i Nowodworskiego. Obszar Data rozpoczęcia [...]
0 komentarzy
Informacje z Mazowsza

Informacje z Mazowsza

W tym wydaniu programu informacyjnego samorządu województwa mazowieckiego „Informacje z Mazowsza” mówimy m.in. o kolejnych umowach w ramach programu „Mazowsze dla równomiernego rozwoju”, [...]
0 komentarzy

VIII Sesja Sejmiku Mazowsza

Sejmik rozpoczął prace nad projektem budżetu na 2025 rok. Przyjął program współpracy z organizacjami pozarządowymi, zdecydował o zakupie nieruchomości oraz uruchomieniu połączenia kolejowego [...]
0 komentarzy
Planowane wyłączenia prądu

Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim, Wyszkowskim, Ostrowskim, Węgrowskim i Sokołowskim

W dniach od 20 do 26 listopada planowane są przerwy w dostawie energii elektrycznej na terenie Powiatu Wołomińskiego, Wyszkowskiego, Ostrowskiego, Węgrowskiego i Sokołowskiego. [...]
0 komentarzy
Pierwszy zakontraktowany pies w 5 Mazowieckiej BOT

Pierwszy zakontraktowany pies w 5 Mazowieckiej BOT

Dowódca 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej – płk dr Paweł Lech podpisał kontrakt na wykorzystanie psa Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej K9 (GPR K9) w działaniach [...]
0 komentarzy
Darmowe badania okulistyczne

Darmowe badania okulistyczne

Samorząd Mazowsza zaprasza dorosłych mieszkańców powiatu legionowskiego na darmowe przesiewowe badania wzroku. Celem programu jest profilaktyka chorób wzroku i zapobieganie utracie samodzielności i niezależności spowodowanej chorobami [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.