Dlaczego czasem warto żądać aktualizacji opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste?
Nieuchronnie wkraczamy w ostatni kwartał tego roku. Wiąże się to nie tylko ze zbliżającym końcem roku, co też z możliwością składania żądań o aktualizację opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego. Ale od początku.
Wiele budynków, w tym bloków, wybudowanych jest na nieruchomości gruntowej stanowiącej własność gminy, czy Skarbu Państwa i została oddana w użytkowanie wieczyste. Najczęściej dotyczy to starszych kamienic. Nawet jeśli w danym budynku wyodrębniono odrębne własności lokali, to prawem związanym z tym lokalem jest udział w użytkowaniu wieczystym.
Kolokwialnie stwierdzając grunty państwowe i samorządu terytorialnego mogą być oddawane w użytkowanie wieczyste na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego. Prawo to jest zbywalne, można je sprzedawać, zamieniać, etc. Jeżeli użytkownik wieczysty (np. spółdzielnia) wzniosła budynek na takim gruncie, to staje się jego właścicielem (nieruchomość budynkowa). Umowy ustanowienia użytkowania wieczystego zawiera się na okres od 40 do 99 lat. W zamian za to prawo, użytkownik wieczysty zobowiązany jest uiszczać tzw. opłatę roczną. Jej wysokość dla gruntów oddanych na cele mieszkaniowe wynosi 1 % ceny nieruchomości. Gdy mamy do czynienia z wyodrębnionymi lokalami w budynku, każdy właściciel posiada udział w prawie użytkowania i proporcjonalnie do wielkości tego udziału uiszcza opłatę, a wnosi się ją co roku do 31 marca.
Jednakże, gdy wartość nieruchomości ulegnie zmianie, zarówno właściwy organ, jak i użytkownik wieczysty może żądać aktualizacji tej opłaty. Nie może to się odbywać częściej niż raz na 3 lata. Toteż jeżeli właśnie upływa Państwu termin 3 lat od ostatniej aktualizacji, warto postarać się o jej dokonanie ? oczywiście w przypadku, gdy mamy wiedzę, że wartość gruntu spadła, bo wtedy to ma sens. Należy więc pamiętać, że doręczenie takiego żądania do właściwego organu, musi nastąpić najpóźniej do 31 grudnia roku poprzedzającego aktualizację opłaty rocznej.
Temat poruszam z wyprzedzeniem, bowiem przed złożeniem takiego wniosku warto jest ?zrzucić się? we Wspólnocie i zaangażować rzeczoznawcę majątkowego do dokonania wyceny prawa użytkowania wieczystego. Na podstawie uzyskanego operatu szacunkowego ? jeżeli będzie korzystny ? można wnioskować o obniżenie opłaty rocznej. Powiat wołomiński prężnie się rozwija, toteż liczne inwestycje, w tym drogowe mogą obniżać atrakcyjność danej nieruchomości, choćby z uwagi na uciążliwość ruchu, hałasu i spalin, wszak obwodnica Marek jest prężnie budowana. Z jednej strony wiąże się to z włączeniem nieruchomości do infrastruktury drogowej, ale może też obniżać wartość takiej nieruchomości. Z pewnością warto zagadnienie przemyśleć na forum obrad Wspólnot, spółdzielni.
Mariusz Astasiewicz
radca prawny