Pomimo licznych trudności wynikających z sytuacji epidemiologicznej w kraju, a tym samym funkcjonowania w warunkach izolacji, burmistrz Małgorzacie Zyśk udało się zrealizować w Ząbkach wszystkie założenia inwestycyjne przyjęte na rok 2020. Tym samym na sesji Rady Miasta Ząbki uzyskała absolutorium i wotum zaufania.
? Najważniejsze są dla Pani inwestycje oświatowe
? Tak, zależy mi bardzo aby całej społeczności szkolnej zapewnić jak najlepsze warunki nauki i pracy. Z tego względu w najbliższym czasie będziemy budowali halę sportową przy Szkole Podstawowej nr 2 na ul. Batorego 11, zaczynamy też projektowanie nowej przestronnej hali przy najstarszej ząbkowskiej placówce ? Szkole Podstawowej nr 1. W roku 2020 oddaliśmy do użytku wiele ważnych dla miasta inwestycji. Sztandarowym przedsięwzięciem było wybudowanie kompleksu oświatowego złożonego ze szkoły podstawowej, przedszkola i największej w mieście pełnowymiarowej hali sportowej. To największy w dotychczasowej historii ząbkowskiego samorządu projekt, którego koszt sięga niemal 50 mln złotych. Był to poniekąd wyścig z czasem, bardzo nam zależało, aby uruchomić placówkę przed rozpoczęciem roku szkolnego 2020/2021. Bez wątpienia kompleks oświatowy przy ulicy Dzikiej będzie wizytówką naszego miasta przez długie lata. W 2019 roku w Ząbkach funkcjonowały trzy szkoły gminne, przy czym niektóre w dwóch lokalizacjach. Żeby poprawić warunki nauki
i pracy w ubiegłym roku udało nam się rozdzielić placówki, w wyniku czego powstało aż pięć szkół, a od września 2021 roku zacznie funkcjonować Szkoła Podstawowa nr 6. W ubiegłym roku przy szkołach podstawowych nr 4 i nr 5 zostały wybudowane nowoczesne boiska wielofunkcyjne.
? Mieszkańcy, niezależnie od wieku, mają także potrzebę rekreacji i wypoczynku
? W całym mieście realizowaliśmy i nadal realizujemy projekt zieleni z licznymi nasadzeniami drzew, krzewów ozdobnych i kwiatów. W 2020 roku powstały dwa nowe place zabaw, street workout oraz boisko do siatkówki plażowej. Żeby poprawić komfort życia mieszkańców systematycznie dostawiamy ławki i kosze uliczne. W ubiegłym roku wybudowaliśmy także parking naziemny Parkuj i Jedź przy stacji kolejowej PKP, powstało też wiele ścieżek rowerowych.
Staraliśmy się wynagrodzić Ząbkowianom długi okres izolacji spowodowanej pandemią. Na przestrzeni lipca, sierpnia i września, zorganizowaliśmy wiele imprez plenerowych zgodzie z obowiązującym wówczas reżimem sanitarnym. Były to m.in. potańcówki w Parku Miejskim, kino letnie na MOSiR, Festiwal Pieśni Legionowej, obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej i Piknik Rodzinny, dwudniowy Zlot Samochodów Elektrycznych, Hybrydowych i Zabytkowych, dwukrotnie zlot Food Trucków i Pożegnanie Lata.
? W Ząbkach bardzo istotna jest także poprawa infrastruktury drogowej i komunikacji. Jakie inwestycje w tym obszarze zostały dotychczas zrealizowane?
? Komunikacja w Ząbkach stale się rozwija, ale chciałabym zrobić znacznie więcej w tym obszarze. Mieszkańcy Ząbek mają możliwość dojazdu do stolicy korzystając z dwóch węzłów kolejowych. Do obydwu dojeżdżają Ząbkobusy. W naszym mieście funkcjonuje też komunikacja ZTM, są to linie 145, 199 oraz 245. Udało się przekształcić linię 345 w linie 245, kursującą również w weekendy, a także zwiększyć częstotliwość przejazdów. Przez cały czas działają też trzy ząbkowskie linie lokalne ? Z1, Z2 i Z3. W 2020 roku wybudowaliśmy łącznie 25 odcinków dróg, większość z kanalizacją deszczową, przy czym 19 z dofinansowaniem zewnętrznym. 13 ząbkowskich dróg gminnych było dotychczas nieutwardzonych, dwie ułożone z płyt MON, a 10 dróg zostało przebudowanych. Warto zaznaczyć, że realizacja pasa drogowego to nie tylko jezdnia, ale też ciągi pieszo- jezdne, chodniki oraz miejsca parkingowe i pobocza.
? Pokuśmy się o wyliczenie, jakie drogi zostały wybudowane, 25 inwestycji drogowych to imponujący wynik.
? Kiedy zostałam burmistrzem Miasta Ząbki, założyłam sobie ambitny plan, że wybudujemy wszystkie drogi, które były dotychczas drogami gruntowymi. W 2020 roku zrealizowaliśmy ulice: Bocianią, Sokolą, Olszewskiego, Gałczyńskiego, Górnośląską, drogę dojazdową na cmentarz po stronie północnej, Lipową, Gdyńską, Traugutta, Słowackiego, Wyszyńskiego, Na Bagnie, Pogodną, Narutowicza, Górnośląską, Kaszubską, Serwisową, ul. Andersena (odc. Piłsudskiego ? Reymonta, odc. Różana ? Dzika i odc. Kopernika-Maczka), Herbarta, Pileckiego, Żbikowskiego, Reymonta, Różaną wraz z rondem Różana / Powstańców. Kolejność realizacji inwestycji drogowych jest w dużej mierze uwarunkowana dotacjami zewnętrznymi – unijnymi i rządowymi. Większość dróg wybudowaliśmy z kanalizacją deszczową, na którą mamy 85% dofinansowania z Unii Europejskiej, natomiast na budowę pasa drogowego uzyskujemy od 60 do 80 procent ze środków krajowych. 2020 rok mamy już za sobą, ale nie ustajemy w działaniach i nadal kładziemy duży nacisk na pozyskiwanie środków zewnętrznych i intensywny rozwój naszego miasta.