? Jestem nowym dyrektorem. Pełnię funkcję po wygranym konkursie od 1 lipca 2017 roku i kulisy budowy i rozbudowy szkoły znam jedynie z dokumentacji i przekazów ustnych od byłej, wieloletniej dyrektor Jolanty Rasińskiej jak też od rodziców dzieci, pracowników szkoły, radnych Edyty Babickiej i Marka Górskiego czy wreszcie z bezpośredniego uczestnictwa w spotkaniach Rady Sołeckiej w Zagościńcu, na które jestem zapraszana od chwili objęcia stanowiska i we wszystkich uczestnicze. Wiem, że szkołę budowano dla 180 dzieci (wówczas uczyło się w niej 100 uczniów). Tymczasem po wakacjach będzie się tu uczyło około 400 dzieci, co spowoduje konieczność pracy na dwie zmiany ? mówi dyrektor szkoły Agnieszka Kordyzon-Andrzejewska.
Na wniosek burmistrza Wołomina w ub. roku Rada Miejska podjęła decyzję o rozbudowie Szkoły Podstawowej w Zagościńcu. Choć szkoła liczy niespełna 10 lat, to można powiedzieć, że od dawna dosłownie ?pęka w szwach?. Wprawdzoe rozbudowa szkoły dopiero startuje pojawiają się ?twórcy? sukcesu, co wywołuje publiczna dyskusję i niemałe zdziwienie.
– Wiem, że oboje radni od dawna zabiegają o poprawę warunków nauczania. Na początku września odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyłam już jako dyrektor szkoły, z naczelnik Wydziału Inwestycji Bożeną Kucharczyk i radnego Marka Górskiego; spotkania robocze z projektantem z którym omawiana była koncepcja schematu funkcjonalno-użytkowego planowanego do budowy skrzydła szkoły. Wspólnie określiliśmy wówczas nasze potrzeby. Kolejne spotkania odbywały się również w urzędzie miasta. W ich efekcie powstała dokumentacja projektowa w oparciu o którą ogłoszono przetarg na wykonawcę rozbudowy szkoły ? opowiada nasza rozmówczyni.
I przetarg nie został rozstrzygnięty. Kolejny jest w trakcie. Mieszkańcy Zagościńca z dużym zdziwieniem przyjęli oświadczenia i podziękowania, które od jakiegoś czasu pojawiają się na lamach lokalnych mediów ze zdjęciem Beaty Gomze ? jednej z mieszkanek Zagościńca. ? Wiem, że pojawiła się też taka informacja odnosząca się do działań Komitety inicjującego rozbudowę szkoły. Nie jest mi jednak nic wiadome na temat aktywności w rozwój szkoły tej pani ? podkreśla dyrektor Kordyzon-Andrzejewska.
Publikacjami w mediach swojego zdziwienia nie kryje również Zbigniew Górski, sołtys Zagościńca. ? Pani Beata Gomze po raz kolejny zamieściła oświadczenie na łamach prasy dotyczące inwestycji w naszej miejscowości. Było już o remoncie ulicy 100 lecia jak też w sprawie rozbudowy Szkoły Podstawowej w Zagościńcu. A ja jako sołtys, chciałbym zapytać: – na jakim etapie angażowała się Pani w którąkolwiek z tych inwestycji. Z mojej wiedzy, opartej o spotkania wiejskie, wynika, że od czterech lat w żadnym spotkaniu Pani nie uczestniczyła. Nie wiem więc w imieniu jakiej grupy mieszkańców się Pani wypowiada? ? pyta sołtys.
W dalszej rozmowie podkreśla on, że pomimo iż odbywały się różne spotkania władz miasta z mieszkańcami kilku ulic Zagościńca, w żadnym z nich wspomniana mieszkanka nie uczestniczyła.
– Odkąd sięgam pamięcią, jedyną inwestycją, jaką Pani próbowała wspierać była budowa ronda im. Ks. Sylwestra Zycha, którego wykonanie pozostawia wiele do życzenia. Po oddaniu do użytku wymagało ono wykonania odwodnienia, które to zostało dopiero w tym roku zrealizowane przez właściciela ? czyli powiat wołomiński. Nadal jednak ogromna ilość wody spływa w kierunku kościoła, co wręcz uniemożliwia korzystanie z chodnika bo samochody notorycznie ochlapują przechodniów. Pani sztandarowa inwestycja wykonana w pośpiechu przed poprzednimi wyborami, choć potrzebna, to jej wykonanie pokazuje, że pośpiech nie popłaca ? punktuje sołtys.
Korzystając z okazji pozwolę sobie przypomnieć, że w ciągu ostatnich czterech lat w naszej miejscowości zrealizowano: ulicę Mokrą z odwodnieniem i nakładką z kostki; ul. Rumiankową, Wrzosową, Letniskową ? asfalt; ul. Graniczną i Szkolną – chodnik. Za kwotę 150 000,00 zł zakryto niebezpieczny rów w ulicy Kolejowej. Rozstrzygnięto przetarg na ul. Środkową, w przygotowaniu jest projekt ulicy Kolejowej i Piastowskiej. Wykonano kilka odcinków kanalizacji i połączenie wodociągiem Helenowa z Zagościńcem, około 600 m wodociągu w ulicy Tramwajowej i ok. 300 m. w ulicy Matysiaków. Odbyło się spotkanie w gminie z mieszkańcami ul. Tramwajowej ponieważ jest w przygotowaniu projekt budowy tejże ulicy. Różni mieszkańcy angażują się w realizację różnych inwestycji w naszej miejscowości, ale wśród nich nie zauważyłem Pani osoby. Pozwole sobie jednak przypomnieć, że kilka lat temu była Pani Przewodnicząca Rady Rodziców w naszej szkole i jedynie w tym czasie nie odbyła się u nas zabawa sylwestrowa, z której rokrocznie dochód przeznaczany jest na potrzeby dzieci naszej szkoły. Pytam więc ? czemu ma służyć Pani ponowna aktywność prasowa, przypominająca tę sprzed czterech lat? Czy tylko chęcią ponownego kandydowania do Rady Miejskiej w Wołominie? ? pyta sołtys Zbigniew Górski.
Teresa Urbanowska
A co z panią Rasińską,która w czasie roku szkolnego wyjeżdzała na wypoczynek z mężem . I kto ją do tej pory trzymał !