Jesienią tego roku Fundacja „Pomocna Ręka” zrealizowała niecodzienny projekt skierowany do dorosłej młodzieży z niepełnosprawnościami.
Celem realizacji projektu było zapoznanie uczestników z kulturą ludową Mazowsza i zwiększenie poczucia przynależności do własnego regionu. Projekt miał się przyczynić do podniesienia samooceny i zwiększenie samodzielności. Powrót do ludowych korzeni polskich tradycji dał szansę na zbudowanie innej tożsamości, niż tylko tej opartej na niepełnosprawności.
W ramach projektu grupa ?Ekstraklasa Projekt? wzięła udział w sesji zdjęciowej z wykorzystaniem strojów ludowych typowych dla Mazowsza. Planem zdjęciowym była siedziba stajni ?Frajda? w Markach, gdzie w naturalnych warunkach plenerowych można było nie tylko wykonać profesjonalne zdjęcia, ale umożliwić uczestnikom projektu karmienie i doglądanie zwierząt gospodarskich.
Uczestnicy projektu odwiedzili też Zespoł Pieśni i Tańca ?Mazowsze? w Otrębusach. Młodzież uczestniczyła w spektaklu edukacyjnym ?Piękna nasza Polska cała?. W programie wycieczki znalazło się także zwiedzanie z przewodnikiem siedziby zespołu ?Mazowsze? oraz warsztaty wokalne.
W ramach projektu młodzież zwiedziła także: skansen w Kuligowie n/ Bugiem, uczestniczyli w warsztatach pszczelarskich, gdzie podopieczni fundacji zapoznali się z tradycją pszczelarską i znaczeniem pszczół w kulturze wsi polskiej. Kolejnym etapem było zwiedzanie Muzeum Etnograficznego w Warszawie, zabawa ludowa i nauka na warsztatach.
Realizacji projektu ?A juści, Ludowisko!? towarzyszyła stale nauka piosenek i przyśpiewek ludowych, a także wspólne czytanie książki Marii Kownackiej ?Kajtkowe Przygody? oraz fragmentów ?Chłopów? W.Reymonta. Poszukiwanie i doświadczanie obyczajowości ludowej w ramach realizacji projektu stało się narzędziem przełamywania stereotypów i łamania barier dzielących środowisko osób z niepełnosprawnością i środowisko ludzi zdrowych. Wielobarwność i żywiołowy charakter kultury ludowej okazały się doskonałym antidotum na szarą codzienność oraz mozolną walkę osób z niepełnosprawnościami z trudami życia codziennego.
Podsumowaniem projektu było wydanie kalendarza na 2020 rok, który uwiecznił uczestników i ich dokonania.
Projekt współfinansowany z budżetu Miasta Marki.