Dzień różnorodności biologicznej

22 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej – święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 2000 roku, w celu podnoszenia świadomości ekologicznej społeczeństw oraz przypomnienia o znaczeniu wszystkich gatunków na Ziemi.

Czym jest różnorodność biologiczna?

Różnorodność biologiczna to inaczej całe bogactwo świata przyrody. To rośliny i zwierzęta a także zróżnicowanie genów zawartych w pulach genowych poszczególnych gatunków roślin i zwierząt.

Zagrożeniem dla różnorodności biologicznej jest działalność człowieka w postaci zanieczyszczania środowiska, wprowadzania do środowiska naturalnego gatunków inwazyjnych, nadmiernej eksploatacji zasobów przyrody, wpływu na zmiany klimatyczne itp. Wszystko to powoduje zanikanie naturalnych ekosystemów.

Wg informacji WWF Polska, w ciągu ostatnich 50 lat populacja dzikich zwierząt zmniejszyła się o 68%. Człowiek jako jeden z gatunków jest częścią sieci różnorodności biologicznej na świecie i ściśle zależy od jej kondycji. Zgodnie z raportem szacuje się, że w roku 2021 przekształciliśmy  75 % światowych obszarów lądowych i jeśli podobny trend się utrzyma, do 2050 r. będzie to już 90% przekształconych obszarów, co oznacza koniec różnorodności biologicznej na naszej planecie.

Najważniejszą przyczyną zmniejszania bioróżnorodności jest utrata siedlisk, czyli niszczenie przez człowieka warunków odpowiednich dla życia danego gatunku. Na zagarniętym i przekształconym przez człowieka terenie wiele organizmów nie potrafi żyć : ukryć się, rozmnażać ani znaleźć pokarmu. Kolejną przyczyną jest wprowadzanie przez człowieka gatunków pochodzących z innych rejonów geograficznych, w szczególności tzw. obcych gatunków inwazyjnych, które wypierają gatunki rodzime. Innym powodem jest rybołówstwo, kłusownictwo, myślistwo oraz wycinanie drzew. Najbardziej zagrożone są organizmy zamieszkujące małe obszary (mniejsze niż 50 000 km²) jak np. ptaki. Ta sama reguła dotyczy wszystkich grup zwierząt, roślin i grzybów.

Każdy z nas może pozytywnie wpływać na bioróżnorodność, np. poprzez własnoręcznie przygotowanie  hotelu/domku dla owadów, dbanie o zieleń, sadzenie nowych krzewów i drzew, zagospodarowywanie zielenią balkonów, wysiewanie łąk kwietnych, rzadsze koszenie traw, niewprowadzanie gatunków roślin inwazyjnych do środowiska.

W związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Różnorodności Biologicznej  Starostwo Powiatowe w Wołominie zaprasza do udziału w konkursie. Wystarczy (podać polskie nazwy):

  1. Wymienić 5 gatunków ptaków występujących na terenie obszaru krajobrazu chronionego objętego programem Natura 2000 „Dolina Dolnego Bugu”;
  2. Wymienić nazwę niewielkiej „błotnej” ryby z rodziny karpiowatych, występującej w Powiecie Wołomińskim. Podlega ona w Polsce ścisłej ochronie gatunkowej oraz znajduje się w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt z kategorią gatunku wysokiego ryzyka. Na Mazowszu występuje jedynie w kilkunastu zbiornikach i jest chroniona w 3 obszarach Natura 2000.
  3. Wymienić 5 gatunków roślin występujących na torfach w Rezerwacie krajobrazowym Śliże.

Odpowiedzi można szukać na oficjalnych stronach internetowych Urzędu Gminy Dąbrówka, Urzędu Gminy Jadów i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie.

Odpowiedzi udzielać można w dniu publikacji pytania/zadania, do godziny 2359, wysyłając je wyłącznie na adres e-mail: zee@powiat-wolominski.pl. Odpowiedź na zadanie musi zawierać dodatkowo: imię i nazwisko; miejscowość zamieszkania; numer telefonu dorosłego członka rodziny biorącej udział w Konkursie, zgodę na uczestnictwo w Konkursie, podpisaną przez rodziców/opiekunów prawnych osób powyżej 13 roku życia.

 

Więcej informacji z Mazowsza

Informacje z Mazowsza

Informacje z Mazowsza

W tym wydaniu programu informacyjnego samorządu województwa mazowieckiego „Informacje z Mazowsza” mówimy m.in. o programie edukacyjnym „Bezpiecznie nad wodą”, pilotażowym programie badania lokalnych [...]
0 komentarzy

Wzrosła opłacalność pomp ciepła, ogrzewanie gazem droższe – PAS podaje aktualne koszty ogrzewania domu

Nowe ceny prądu i gazu oznaczają zmianę kosztów ogrzewania domów. Polski Alarm Smogowy sprawdził, ile zapłacimy za ciepło uwzględniając najnowsze ceny nośników energii. [...]
0 komentarzy

Powstanie nowa siedziba Archiwum Województwa Mazowieckiego

Nowe archiwum będzie zlokalizowane przy ul. Elektronicznej w Piasecznie. Będzie się tu też mieścić Delegatura Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego razem z Archiwum Województwa Mazowieckiego. [...]
0 komentarzy
Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim

Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim, Wyszkowskim, Ostrowskim, Węgrowskim i Sokołowskim

W dniach od 19 do 26 lipca planowane są przerwy w dostawie energii elektrycznej na terenie Powiatu Wołomińskiego, Wyszkowskiego, Ostrowskiego, Węgrowskiego i Sokołowskiego. [...]
0 komentarzy
Mazowsze idealne na wakacje

Mazowsze idealne na wakacje

Na Mazowszu jest wiele atrakcji, z których można skorzystać w lecie. Rowerzystów, pieszych, miłośników wędrówek i amatorów aktywnego wypoczynku zachwycą urokliwe mazowieckie szlaki [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.