Dlaczego warto pojechać do Luksemburga? – przewodnik

Wakacje w Europie, to idealny pomysł na spędzenie urlopu w aktywny i pełen wrażeń sposób. Idealny od tego celu będzie Luksemburg, niewielki europejski kraj, który oczarować może zarówno fanów zielonych krajobrazów, jak i zabytkowych budowli, czy sztuki.

Dlaczego warto wybrać się właśnie do Luksemburgu?

Przede wszystkim, kraj ten niezwykle sprzyja turystom. Jego niewielka powierzchnia, pozwala na zwiedzenie dużej ilości miejsc, w stosunkowo krótkim czasie. Ogromnym plusem wakacji w Luksemburgu, jest także możliwość podróżowania po nim za darmo. Dokładnie tak, transport publiczny jest bezpłatny, a ceny paliwa, jeśli zwiedzający zapragnąłby wypożyczyć samochód, również są bardzo niskie. Dodatkowym ułatwieniem dla zwiedzających będzie fakt, że jest to kraj wielojęzyczny, więc problemy z barierą językową tutaj nie będą nikomu doskwierać.

Trochę historii

Luksemburg cieszy się dosyć krótką, lecz niezwykle bogatą historią. Jeszcze w średniowieczu, był zaledwie niewielkim zamkiem, później, powoli się rozwijając, stał się hrabstwem, a finalnie Księstwem Luksemburskim. Czyni to Luksemburg ostatnim księstwem na świecie.

Burzliwe losy państwa toczyły się aż do II wojny światowej. Wielokrotnie podbijane, przechodziło z rąk Francuzów, do rąk Niemców, a nawet Holendrów. Kraj uzyskał jednak niepodległość, a następnie wzbogacił się na produkcji stali, aż w końcu stał się jednym z największych centrów finansowych w Europie, ale także na całym świecie.

Co warto zobaczyć w Luksemburgu?

Urlop w tym urokliwym państwie, można spędzić na zwiedzaniu zamków oraz historycznych budowli. Najsłynniejszą atrakcją, jest tu bez wątpienia zamek Vianden. Bilet do zamku kosztuje 7 euro i za tą cenę otwiera się przed nami wgląd do wielu komnat, sal, a także centrum multimedialnego, w którym poznamy historię zamku. Sama budowla była wielokrotnie przebudowywana.

Pięknym miejscem do odwiedzenia podczas takiej wycieczki będzie miasto Echternach. Jest to malownicze miasteczko, które zachwyci nas widokiem kamieniczek i wszechobecnych kwiatów. Co więcej, jeśli znajdziemy się tam w dniu święta Zielonych Świątków, natrafimy na zjawisko Tańczącej Procesji. Mieszkańcy miasta wychodzą wówczas na ulice, by wspólnie tańczyć, trzymając w rękach białe, haftowane chusteczki.

Jeśli marzy się nam aktywny wypoczynek, podczas którego przemierzymy wiele kilometrów w otoczeniu przepięknych widoków, powinniśmy udać się do Mullerthal. Jest to region, który słynie z trekkingowych tras, ciekawych formacji górskich oraz zielonych lasów.

Kolejnym miasteczkiem, na którego zwiedzanie warto poświęcić trochę czasu, będzie Larochette. Znajdziemy w nim 2 średniowieczne zamki, mnóstwo kwiatów, wiele portugalskich knajpek oraz dużą dozę ciszy i spokoju.

Warte uwagi będzie również odwiedzenie Fond-de-Gras, czyli muzeum, w którym przejechać się można pociągiem z lokomotywą parową. Ciekawym miejscem dla fanów historii będzie także Narodowe Muzeum Wojskowe w Diekirch, poświęcone II wojnie światowej, a także Muzeum Historii Vianden.

Hotele w Luksemburgu

Luksemburg oferuje odwiedzającym go turystom wiele ciekawych miejsc noclegowych. Jeśli marzy nam się widok na piękną, przepływającą przez miasto rzekę, dobrym wyborem będzie tutaj Hotel de I’Ecluse. W samej stolicy warto zatrzymać się w zlokalizowanym przy placu Guillaume Hotel Simoncini. Bardziej budżetową opcją będzie korzystanie z aplikacji takich jak booking.com, jeśli natomiast interesuje nas nocleg, u osoby prywatnej, warto sprawdzić serwis Airbnb.

Co zjeść w Luksemburgu?

Kuchnia w Luksemburgu to głównie zupy, kiełbasy oraz ziemniaki podawane do niemal wszystkiego. Jest to głównie mieszanka kuchni francuskiej oraz niemieckiej, jednak w menu znajdziemy również własne, tradycyjne potrawy. Jedną z nich jest Judd mat Gaardebounen, czyli gotowana karkówka wieprzowa podawana wraz z bobem. Popularna jest tu także F’rell am Rèisleck, czyli pstrąg z sosem z wina. Wspomniane wino spotkać możemy w Luksemburgu na każdym kroku, podawane ono jest praktycznie do każdego posiłku. Państwo słynie również z wysokiej jakości szampanów oraz piw.

Co warto wiedzieć, planując wakacje w Luksemburgu?

Transport z Polski do Luksembugu nie jest trudny. Możemy dostać się tam wieloma samolotami, a loty zwykle przebiegają bez problematycznych przesiadek. W podróży do tego kraju nie będziemy potrzebować paszportu, warto również pamiętać, że w Luksemburgu powstała strefa Schengen.

Będąc na miejscu, warto postawić na wypożyczenie samochodu. Będzie to najwygodniejsza opcja dla osób, które chcą zobaczyć jak najwięcej, w jak najkrótszym czasie. Dobrą opcją będą także pociągi oraz komunikacja miejska, co pozwoli znacznie zmniejszyć koszt wyjazdu.

Pogoda w Luksemburgu raczej nie rozpieszcza, często możemy natrafić na deszcz, a temperatura w lecie nie przekracza 20 stopni Celsjusza. Wskazane będzie więc sprawdzenie prognozy pogody przed wyjazdem.

Ceny w tym niewielkim państwie są dosyć wysokie. Są one proporcjonalne do zarobków jego mieszkańców, jednak turyści z Polski muszą przygotować się na większy wydatek jeśli chodzi o chociażby obiad, za który w zwykłej resturacji zapłacimy około 150zł.

 

Więcej informacji z Mazowsza

Najpopularniejszy program dotacyjny do zawieszenia - kontrowersyjna decyzja rządu

Najpopularniejszy program dotacyjny do zawieszenia – kontrowersyjna decyzja rządu

Według doniesień Polityki Insight w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapadła decyzja o wstrzymaniu największego programu wspierającego wymianę starych kotłów na [...]
0 komentarzy
Ruszył program „Mazowsze dla zwierząt”

Ruszył program „Mazowsze dla zwierząt”

Można już składać wnioski w ramach programu „Mazowsze dla zwierząt”. Samorządy lokalne mogą otrzymać wsparcie m.in. na czipowanie, remont schronisk czy kastrację i sterylizację kotów i psów. [...]
0 komentarzy
Nowi ochotnicy w szeregach 5 Mazowieckiej Brygady OT

Nowi ochotnicy w szeregach 5 Mazowieckiej Brygady OT

W piątek, 15 listopada br. bramę koszar 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej przekroczyło blisko 100 ochotników z północnego Mazowsza. Wśród nich znalazła się [...]
0 komentarzy

Innowatorzy Mazowsza wybrani

Znamy już tegorocznych „Innowatorów Mazowsza”. Wśród nich są dwie firmy oraz pięciu naukowców. Samorząd Mazowsza od lat wspiera przedsiębiorców i naukowców w pracy [...]
0 komentarzy
III Edycja Plebiscytu Ekologicznego – zgłoszenia do 31 stycznia 2025 r.

III Edycja Plebiscytu Ekologicznego – zgłoszenia do 31 stycznia 2025 r.

Departament Polityki Ekologicznej, Geologii i Łowiectwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie i UKSW zapraszają do wzięcia udziału w III Edycji Plebiscytu Ekologicznego [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.